Kdv Mükellefi Olmayan Sigorta Şirketine Kesilen Fatura

islm

Katkı Sunan Üye
İyi çalışmalar,

17.mad/4(hurda) e bendine göre Kdv mükellefiyeti bulunmayan sigorta şirketine 17.000,00 tl kdv dahil olarak demirbaş araç için e-fatura kesilmiş. Şimdi karşı tarafta bizim kestiğimiz faturayı kdv olmadan 17.000,00 tl olarak geri iade etti.

Biz karşı tarafa 391 hesap kullanarak kdv hesabı çalıştırarak e fatura kestik karşılığında kdv siz gelen iade e - faturadan dolayı 391 hesabı nasıl çalıştırmalıyız.

Gider pusulası düzenleyeceksiniz ve iade faturasını altına ekleyeceksiniz. Gider pusulasında iade faturasında katma değer vergisi satış bedelinden ayrı göstereceksiniz ve bu tutarı indirim konusu yaparak suretiyle hesabınızı düzeltebilirsiniz.

ŞöylŞimdi karşı taraf yapılan iş gereği kdv den istisna dolayısıyla bizim kestiğimiz fatura uygun değil. Maliye, karşı taraf konu ile ilgili olarak kdv mükellefi olmadığı halde faturayla yapılan satışın kdv sini kabul edip başımıza sıkıntı açar mı ? Karşı tarafın gönderdiği kdv siz iade faturayı işlesem ardından da 391 hesaba ters muhasebe kaydı yapsam uygun olur mu ?

Sayın aygunh34,

Aslında aynı sorunuzun cevabını ilk mesajmda verdim diye hatırlıyorum.

Esen kalınız.

Sayın Arkadaşlar,

Bu bilgiler yanlış. Öncelikle faturası kesilmiş bir işlem için asla gider pusulası düzenlemmez. Sigorta şirketinin KDV muafiyeti sadece sigortacılık işlemleri içindir. Ancak aracın satışı KDV tabidir (iade de olsa). Sigorta şirketinin aracı alış esnasında kesilen KDV sigorta şirketinin maliyetidir, ancak geri iade ve satışı esnasında işlem KDV'nden muaf olmadığı için fatura KDV ile kesilmelidir. Sigorta şirketi ise bu işlemden dolayı 1 kereye mahsus olarak bağlı olduğu Vergi Dairesine müracaat ederek (geçici mükellefiyet tesis ettirerek) KDV beyannamesi ile beyanda bulunmalıdır.

Sayın Arkadaşlar,

Bu bilgiler yanlış. Öncelikle faturası kesilmiş bir işlem için asla gider pusulası düzenlemmez. Sigorta şirketinin KDV muafiyeti sadece sigortacılık işlemleri içindir. Ancak aracın satışı KDV tabidir (iade de olsa). Sigorta şirketinin aracı alış esnasında kesilen KDV sigorta şirketinin maliyetidir, ancak geri iade ve satışı esnasında işlem KDV'nden muaf olmadığı için fatura KDV ile kesilmelidir. Sigorta şirketi ise bu işlemden dolayı 1 kereye mahsus olarak bağlı olduğu Vergi Dairesine müracaat ederek (geçici mükellefiyet tesis ettirerek) KDV beyannamesi ile beyanda bulunmalıdır.

Sayın ksimkesyan,

Öncelikle faturası kesilmiş bir işlem için asla gider pusulası düzenlenmez cevabınız tamamen hatalıdır.Keza idarenin bu yönde görüşleri mevcut bulunmaktadır.

Tarafınıza bir örnek vermek istiyorum.

Diyelim yurtdışı münferit kişisine hizmet faturası düzenlediniz ve bu faturayı yurtdışı kişisine gönderdiniz,faturayı düzenlediğiniz taraf faturayı hatalı düzenlediğinizi belirtti yeni fatura düzenlenmesi için ilk düzenlediğiniz faturayı tarafınıza gönderdi,fakat yurtdışından iptal edilmesi için gönderilen fatura bir şekilde size ulaşmadan kayboldu.Karşı taraf ise iptal edilmesi için faturayı gönderdiğini ve ısrarla yeni faturasını istediğini belirtti.

Yurtdışı münferit kişi ise şirketiniz açısından önemli şimdi,

bu durumda bir şekilde ilk düzenlediğiniz faturayı muhasebe kaytılarınızdan çıkarmanız gerekecek bu durumda faturanızı gider pusulası ile kayıtlarınızdan çıkarmazmısınız ?

İyi Günler,

Gider pusulasını genel olarak düşünürseniz ancak eksik denebilir. Ancak soruya istinaden "asla gider pusulası düzenlenmez" doğru bir tespittir. Zira gerçek gelir/kurumlar vergisi mükellefleri birbirleri için gider p. düzenleyemezler.

Sayın demiral,

Önce sayın merkür2'nin yazdığı metne aynen katılıyorum. Verdiğiniz örnek için ise yine çok yanlış diyorum çünkü yukarıdaki olayla benzerliği yok. "Gider pusulası düzenleyeceksiniz ve iade faturasını altına ekleyeceksiniz." cümleniz üzerine yazdığım yorumdu asla olmaz. Buradan hareketle de çok yanlış bir yol önermişsiniz. KDV ile ilgili uygulamanın da ne olması gerektiğini yazdığım için tekrarlamıyorum.

Bu arada yurtdışı kişisi ile ilgili olarak verdiğiniz örnek ise ayrı bir hata yine burada da gider pusulası düzenleyemezsiniz. İki önemli sebebi var. Onları da yazmıyorum.

Son düzenleme:
Öncelikle vermiş olduğunuz cevaplar için teşekkür ederim. Siz gibi değerli üstadların farklı yorumlarını okuyup daha sonra doğru olan cevap üzerinde hemfikir kalınca bizde sayenizde bu meslekteki teknik konularda tabiri caizse pişiyoruz.:)
Sizlere saygılarımı sunduğumu iletmekten başka bir şey diyemiyorum :)

V.u.k. taslak halinden cikip bir an once yasalasmali. Tabi sade ve oz bir bicimde.

Son düzenleme: