KDV Oran Değişikliği

herkese iyi çalışmalar
başbakanımız saolsun vergi oranlarını düşürdü tekstil hazır giyim
hertürlü çanta imali dedi bizde kattı sapğolsun
07.03.2006 da kesilmiş teslimi yapılmış bir malımız var faturasını 7 gün içinde kesicez kdv oranı %18 den %8 düşünce bunun faturasını %8 den mi % den mi kesmemiz lazım
cevaplarınız için teşekkür ederim

Not : Konu başlığı (TB) tarfından Forum Kurallarına göre düzeltilmiştir. Lütfen Forum Kurallarına uyalım.

Merhaba,

Yürürlüğe girdiği tarih : 09.03.2006 olduğuna göre bu tarihten itibaren keseceğiniz faturaların KDV si yeni düzenlemeye göre olmalıdır.

Merhaba,
Malın teslimi 07.03.2006 tarihinde olduğundan ve K.D.V. yi doğuran olay malın veya hizmetin teslimi olduğundan dolayı (mal teslimi 07.03.2006) KDV.nin %18 olarak uygulanması gerekmektedir.

Tekstil ürünlerinde Kdv oranının % 18 den % 8 e indirilmesi ile kayıtdışılığın önleneceği maliyetlerde oluşacak azalmanın istihdama yansıyacağı,üretimin artırılacağı ve fiyatlarda düşme olacağına katılan varmıdır? Bunun garantisi nedir? Zaten herşeyiyle büyük oranda kayıt dışında çalışan,güvencesiz işçi çalıştırmanın en yoğun olduğu sektör olan Tekstil sektörünün KDV indirimi ile kayıt altına alınacağını ileri sürmek en hafif deyimi ile Türk insanını tanımamaktır.

arkadaşlar bayan terzisi kumaş alıyor elbise dikiyor işçilik ayrı kumaş bedeli ayrı ( manifatura ) fiş kesiyor yazar kasa butonundaki manifatura kdv si % 8 olacak mı ?
birde bu butonu ayarlatma süresi ne kadar acaba

1. sadece kumaş satışı yaparsa %8
2. kendisine ait (satın aldığı) kumaşı elbise dikerek satarsa işçilik+kumaş vs bedeli % 18
3. 09/03/2006 tarihi itibari ile tüm satışlarda düzeltilmesi gerekir. yazar kasada düzeltme yapılmadan satış yapılamaz.

Bu KDV oran indirimine gerekçe olarak maliyetlerin düşürülmesi ve ihracatın teşviki öne sürüldü. Şimdi ben bu mantığı anlayabilmiş değilim.
KDV zaten maliyet unsuru değil. Ayrıca ihracatta kdv söz konusu değil. Fikirlerinizi rica ediyorum.

nguroy' Alıntı:
Bu KDV oran indirimine gerekçe olarak maliyetlerin düşürülmesi ve ihracatın teşviki öne sürüldü. Şimdi ben bu mantığı anlayabilmiş değilim.
KDV zaten maliyet unsuru değil. Ayrıca ihracatta kdv söz konusu değil. Fikirlerinizi rica ediyorum.

o urun yurt dısına gonderılene kadar yarı mamul hepsı suan 8 ındı yararı burda

ben hala su fason ıslemı bulamadım bıs fason calısmaktayız bısım faturayı

tevkıfatlı keserken 18 e goremı alcaz yoksa bısde bu 8 lık dılıme dahılmıyız bısı burda nasıl goruyorlar net bır bıılgı bulamadım

Sn. timess

Fason işlerdeki kdv de bir değişiklik yok %18 oran devam ediyor.

mesut-smm' Alıntı:
Sn. timess

Fason işlerdeki kdv de bir değişiklik yok %18 oran devam ediyor.

tesekkurler verdıgınız bılgı ıcın

sımdı bır soru sorabılırmıyım

ıznınızle ben 18den tevkıfatlı kestıgımde karsı taraf 12 sını kendı bıldırıyor kdv 2 ıle bunu anlamadım benden dolayı kdv sı cıkmıyormu tekrar 18e
6 sını bana
12sını kdv de bıldırerek

KDV' nin %8' e indirilmesinin en önemli nedenlerinden biri

Kayıtdışılığı ve haksız rekabeti kaldırmaya yöneliktir. Çoğu firma %18 KDV' yi bahane ederek faturasız mal veya düşük faturalı mal almaktalar.

- Ayrıca bu durum piyasada düzgün çalışan firmalarda olduğundan haksız rekabeti doğurmaktadır.

- Bununla birlikte tekstil ürünlerinin fiyatlarında ucuzlama KDV' yi yüklenen tacirlere ve nihai tüketicelere yansıyacaktır.

Sn. timess

Karşı taraf KDV' nin %18' ini 191 No' lu hesaba atıyor. 2 No' lu KDV ile ödediğinide indiriyor.

Fason iş yaptıranın muhasebe kayıtlarından örnek vereyim :

Fason İş Bedeli 100 YTL. olsun

730 100 YTL.
191 18 YTL.

320 - 106 YTL.
360 - 12 YTL.

__________ / _________________
360 12 YTL.

100 - 12 YTL.

verdıgınız bılgıler ıcın tesekkurler burda sordugum sorunun cevabını cogu kımse bılmıyor ve net cevap veremıyor

bu forumu her zaman takıp etmeye calısıcam

yardımlarınız ve paylasımlarınız ıcın tesekkurler

timess

Forum sayfalarını inceledim de, sen sanırım %8 KDV oranına takıldın.
KDV oranı %8' e düşürülen tekstil ürünlerinin ne olduğu kanunda belli.

Tekstil Fason işlerinde ve tekstil boyama işlerinde KDV oranı %18. Yani iplik alıp fason iş ve boyama yaptırıp ürettiğim mamülü satıyorsam;

İpliğe %8
Fason işe %18
Boyamaya %18 KDV ödeyeceğim.

Tekstil Mamulunude satarken % 8 KDV' li satış yapıp %8 KDV tahsil edeceğim.

Dolayısıyla tekstil firmaları ürün satış fiyatlarını bu çerçevede belirlemeleri gerekir.

Sn. timess

Tam anlayamadım cevabınızı aldınız mı? yoksa tam olarak algılayamadınız mı?

mesut-smm' Alıntı:
timess

Forum sayfalarını inceledim de, sen sanırım %8 KDV oranına takıldın.
KDV oranı %8' e düşürülen tekstil ürünlerinin ne olduğu kanunda belli.

Tekstil Fason işlerinde ve tekstil boyama işlerinde KDV oranı %18. Yani iplik alıp fason iş ve boyama yaptırıp ürettiğim mamülü satıyorsam;

İpliğe %8
Fason işe %18
Boyamaya %18 KDV ödeyeceğim.

Tekstil Mamulunude satarken % 8 KDV' li satış yapıp %8 KDV tahsil edeceğim.

Dolayısıyla tekstil firmaları ürün satış fiyatlarını bu çerçevede belirlemeleri gerekir.

tesekkurler benım ıstedıgımde buydu

ben fason orme ham kumas uretımı ıle ugrasıyorum bana ıplık gelır kumas cıkar

ben sunu anladım bende herhangı bır kdv degısımı soz konusu degıldır ben kumas satısı yapmıyorum sadece fason orme yapıyorum