fonradar

Kdv siz Fatura İşlemi Hk.

Biz şirket olarak limanlarda konteynerleri gemilerden tahliye edip, yine gemi boşaldıktan sonra gemiye yükleme hizmeti veriyoruz. Sormak istediğim soru şu: Biz yükleme işlemlerinde konteynerlerin (yurtdışına gidecekler için) faturalarına 100 ytl ye kadar ki işlerde kdv li fatura kesiyoruz. 100 ytl üzerine kdv siz. Bir firma bize kdv li diğeri kdv siz kesin diyor. Biz ne yapmamız lazım? Bunun ile ilgili resmi bir yazı var mı? Yardımlarınızı bekliyorum..

Saygılar

Not: Konu başlığı açarken ve mesaj içeriğinde büyük harf kullanılmamalıdır. Lütfen Forum Kurallarını Okuyunuz.

Ynt: Kdv siz Fatura İşlemi Hk.

hizmet tamamen yurtiçinde olduğundan kdv mükellefiyeti söz konusudur. değil 100 ytl 1 ytl bile olsa kdvli kesmeniz gerekir.

Merhaba,
3065 sayılı KDV kanununun 13/b maddesi

b) (5228 sayılı Kanunun 14 üncü maddesiyle yeniden düzenlenen bent. Yürürlük: 1.8.2004) Deniz ve hava taşıma araçları için liman ve hava meydanlarında yapılan hizmetler, (3)
demektedir.

Bildiğim kadarıyla 13/b ile ilgili bir alt sınır bulunmamaktadır. Yani bu kapsamda yapacağınız hizmetlere ait faturaları istisna kapsamında KDV eklemeden kesmelisiniz.

100 ytl alt sınırın doğru olması lazım. Bir ara bu sınır 500 ytl ye çıkarılmıuştı. Daha sonra 100 ytl ye düşürdüler. Bu konuda daha öncede yazmıştım.

Mevzuat aşağıda kopyalandı:
1.5. İstisna Kapsamına Giren İşlemlerde Alt Sınır

Daha öncede belirtildiği üzere Katma Değer Vergisi Kanununun 13 üncü maddesinde sayılan istisnaların kapsamına giren işlemlerde Bakanlar Kuruluna alt sınır tespit etme yetkisi verilmiştir. Bakanlar Kurulunca bu yetki 27 Ağustos 2004 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2004/7765 sayılı Kararname ile kullanılarak istisnanın uygulanmasında alt limit, katma değer vergisi hariç 500 Yeni Türk Lirası olarak tespit edilmiştir. Tespit edilen bu tutar 3 Aralık 2004 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2004/8127 sayılı Kararname ile yayımı tarihinden geçerli olmak üzere katma değer vergisi hariç 100 Yeni Türk Lirası olarak yeniden belirlenmiştir.

nguroy ' Alıntı:
100 ytl alt sınırın doğru olması lazım. Bir ara bu sınır 500 ytl ye çıkarılmıuştı. Daha sonra 100 ytl ye düşürdüler. Bu konuda daha öncede yazmıştım. Forumda arama yaparsanız ilgili tebliği bulursunuz.

Merhaba,
Ben yanlış hatırlıyormuşum. 2004/7765 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla 13. madde kapsamındaki tüm istisnalarda alt sınır 500,00 YTL olarak tesbit edilmiş ardından 2004/8127 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla ile alt sınır düşürülerek 100,00 YTL olarak yeniden belirlenmiş.

O halde bizim uygulamamız doğru. İlginize teşekkürler