fonradar

KDV Tevkifat

Arkadaşlar Gider olarak döneme ait 3 adet Tevkifatlı fatura alınmıştır. Bu Faturaların Bildirimini KDV1 mi KDV 2 demi bildirmek gerekir

Ynt: KDV Tevkifat

Kesinti yapılan mükellefler kulakçığındaki KDV kesintisi yapılan mükelleflere ait bildirim tablosunun vergi tevkifatına esas tutar kolonunun toplamı vergi bildirimi kulakçığındaki tevkif edilen kdv alanına eşit olmalıdır
uyarısı vermektedir. anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim

mük. tek tek yazdığınız sayfadaki toplam ile kümüle rakamı yazdığınız sayfadaki rakamlar birbirine eşit olmalı.

sturkaslan ' Alıntı:
Arkadaşlar Gider olarak döneme ait 3 adet Tevkifatlı fatura alınmıştır. Bu Faturaların Bildirimini KDV1 mi KDV 2 demi bildirmek gerekir

hem kdv 1 hemde kdv 2

peki satıcı konumundaysak, kestiğimiz 5/10 tevkifatlı faturanın kdv1 beyannamesi ile hes kdv olarak tamamını gösterip, yarısını kdv2 ile geri mi alacağız? Ne şekilde olacak?

Merhabalar,

Firmaya 1000 TL matrahlı ve 5/10 tevkifatlı bir fatura düzenlendiyse bu faturanın kaydı aşağıdaki şekilde olmalıdır;

760xxx + 1000.00 / Faturanın matrahı, bu hesap pazarlama satış dağıtım gideri olabileceği gibi genel yönetim gideri (770) de olabilir.
191xxx + 180.00 / Fatura içeriği hizmetin genel orana tabi olduğu varsayımıyla kdv nin tümü kdv1 beyannamesinde indirim konusu yapılır.
360xxx - 90.00 / Faturada bulunan 5/10 oranındaki tevkifattan dolayı firma kdv1 de indirdiği kdvnin 5/10 unu kdv2 beyannamesinde beyan eder ve öder.
320xxx - 1090.00 / Satıcı cari hesabı

Firma 1000 TL matrahlı ve 5/10 tevkifatlı bir fatura düzenlediyse bu faturanın kaydı aşağıdaki şekilde olmalıdır; (buradaki durumun kdv2 ile ilgisi yoktur.)

120xxx + 1090.00 /Alıcı carisi
391xxx - 90.00 / 5/10 tevkifat
600xxx - 1000.00 / satış geliri

MATRAH VE VERGİ BİLDİRİMİ

KISMİ TEVKİFAT UYGULANAN İŞLEMLER

İşlem Türü .................Matrah ................KDV Oranı ...............Tevkifat...........Vergi
xxxxxxxxxx..................1000.00 ....................18 .......................5/10 ...............90

Bu tip tevkifatlı düzenlenen faturaların listesi ise KISMI TEVKIFAT UYGULAMASI KAPSAMINDAKI ISLEMLERE AIT BILDIRIM ekinde detaylandırılır.

İyi çalışmalar,

Son düzenleme:
Yardımınız için teşekkürler cemilpinar, daha önceki mükelleflerimiz hep tevkifatlı fatura kesilen konumundaydı. Tevkifatlı faturayı kesen taraf olunca, uygulamada tereddüde düştük.

Arkadaşlar, bir mimarlık ltd şti bir vakfa ekim ayında 2/10 tevkifatlı bir fatura kesti. Malum vakıflarda kdv sözkonusu değil. Fakat bu vakfın iktisadi işletmesi var. Bu fatura vakıf adına kesildiği ve vakfın hesabından ödendiği halde iktisadi işletmenin kdv beyannameleriyle gösterilse sorun olur mu?

o halde ben iktisadi işletmede indirilecek kdv eksildiği halde vakıfta olduğu zaman ödn kdv çıkacak. kdv ödemek mesele değil de yanlış bir işlem yapmak istemiyorum. ve yukarıdaki örneği ele alırsak;
Firmaya 1000 TL matrahlı ve 5/10 tevkifatlı bir fatura düzenlendiyse bu faturanın kaydı aşağıdaki şekilde olmalıdır;

760xxx + 1000.00 / Faturanın matrahı, bu hesap pazarlama satış dağıtım gideri olabileceği gibi genel yönetim gideri (770) de olabilir.
191xxx + 180.00 / Fatura içeriği hizmetin genel orana tabi olduğu varsayımıyla kdv nin tümü kdv1 beyannamesinde indirim konusu yapılır.
360xxx - 90.00 / Faturada bulunan 5/10 oranındaki tevkifattan dolayı firma kdv1 de indirdiği kdvnin 5/10 unu kdv2 beyannamesinde beyan eder ve öder.
320xxx - 1090.00 / Satıcı cari hesabı

şeklinde değil de vakıfta muhasebeleştirilirse;

760 1,180
320 1090
360 90 şeklinde mi olacak?

yani ben bu işin mantığını çözmeye çalışıyorum, bana tevkifatlı fatura kesildiğinde iktisadi işletmeysem tevkifat kısmı kadar eksik kdv indirebiliyorum, vakıfsam tevkifat kısmını ödüyorum öyle mi? ve bu vergi açısından ne anlama geliyor? biraz beyin jimnastiği yaptım ama çözemedim, devlet bundan dolayı kazançlı mı yoksa alacağı vergiden mi vazgeçmiş oluyor, tam olarak çözemedim...