KDV Tevkifatında İade Talebi Hakkında

Ertann

Tanınmış Üye
Firmamız danışmanlık firması ve bankalara danışmanlık faturası kesiyor ve 9/10 KDV tevkifat uygulanıyor
Kdv iadesi alacağız İade KDV'nin vergi borçlarına mahsubunda YMM raporu gereklimidir?
Ayrıca hangi evraklar istenir?
Saygılar

117 Nolu KDV Genel Tebliğnin 5.2.1.3 bölümüne göre mahsube iadesini talep edeceğiniz tutar 2.000.-TL'den büyük ise sadece teminat ve/veya VİR sonucuna göre yerine getirilir. 2.000 .-TLyi aşan kısım için teminat verilmesi halinde teminat, VİR ile çözülür.

İade için gereken belgeler ise 117 Nolu KDV Genel Tebliğinin 5.1.3 bölümünde belirtilmiştir.

- iade talep dilekçesi ve internet vergi dairesi aracılığı ile gönderilen listelere ait internet vergi dairesi liste alındısı,- tevkifatlı işlemlerin gerçekleştiği döneme ilişkin indirilecek KDV listesi,- tevkifat uygulanan işleme ilişkin satış faturalarının dökümünü gösteren liste

Evet üstadım sadece inceleme raporu olduğunda mahsuplar yapılıyormuş
Firma olarak herhangi sakıncalı bir durumumuz yoktur bu sebeple inceleme isteyeceğiz
KDV iadesi ile ilgili vergi dairesi inceleme yapacağı zaman; Hangi evrakları istiyor ve bu inceleme uzun sürüyor mu?
Saygılar

Tutarın büyüklüğüne göre değişir, ama şöyle söyleyeyim en az 8-9 ay. İncelemede yukarıdaki belgelere ek olarak KDV hesaplarınız ile ilgili olarak şüphelendikleri her şeyi isteyebilirler.

Teşekkürler üstadım
O zaman incelemede sadece ilgili iade istenilen dönemle ilgili yapılır sanırım
Örneğin, 11/2012 dönem kdv iade istemişsek incelemede sanırım sadece 11/2012 sönemi için yapılır? Yanlış mı düşünüyorum
Saygılar