KDV2 Beyannamesi

maniac_lord

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,

Bize kdv tevkifatlı bir fatura kesildi. Bende tevkifattan bize düşen kısmını kdv1 beynnamesinde gösterdim. Bildiğim kadarıyla tevkifatlılar kdv2 beyannamesinde gösteriliyordu. Bundan dolayı bir sorun olur mu?

Ynt: KDV2 Beyannamesi

tamamı nı 1 nolu kdv de indirecek
tevkif edilen ve karşı tarafa ödenmeyenide 2 nolu kdv ile ödeyecektiniz
2 nolu kdv beyannamesini pişmanlıkla verin vergi ziyaı yemezsiniz
fakat beyannameyi süresinden sonra vermekten ceza yersiniz

Selamlar
Evet olur.Size kesilen faturanın kdv'sinin tamamını 1 nolu kdv'de indirecektiniz.Tevkifatlı kısmını ise 2 nolu kdv de ödeyecektiniz.Hem kdv2 beyanını süresinde ve internetten vermeme cezası yiyeceksiniz, hemde ek kdv,gecikme faizi yiyeceksiniz maalesef.Kdv2 beyanını pişmanlıkla vermelisiniz.Saygılar.

Peki beyannameyi geç olarak pişmanlıkla verdiğimde ceza ne kadar olur bilginiz var mı? (aradan 3 ay geçti)

kdv1 de de düzeltme beyannamesi vermeniz gerekir.
orda da eksik işlem var.

Yalnız durum tam olarak şu:

x şirketi bize fatura kesti. Fatura bilgileri:

Net: 100 tl
Kdv: 18 tl
Top: 118 tl

1/2 tevkifat: 9 tl

Olması gereken: Kdv' nin tamamını kdv1 beyannamesinde gösterip (18tl) tevkifat kısmını (9tl) kdv2 beyannamesinde göstermek ve ödemek şeklinde olmalıydı.

Benim yaptığım: Kdv' nin tamamını değil, sadece tevkifat kısmını kdv1 beyannamesinde gösterdim. Yani indirilecek kdv' mi yarısı kadar eksik gösterdiğimden zaten kdv nin bana düşen tevkifatını ödemiş oldum.

Anladığım kadarıyla burada herhangi bir az vergi ödeme ya da vergi ziyai durumu yok. Çünkü vergimi ödemiş oluyorum. Dolayısıyla gecikme zammı yada faizininde olamayacağı kanaatindeyim. Sadece kdv2 beyannamesinde belirtilmedi.

Düzeltme beyanı veripte, pişmanlıkla kdv2 beyan etsem, bu sefer düzeltme beyanından dolayı (kdv yi tam göstereceğimden) v.dairesi bana eksik indirdiğim kdv yi iade edecek, daha sonra ben bu iade edilen tutarı kdv2 beyannamesiyle yeniden ödeyeceğim. Bu bana biraz saçma geldi açıkçası.

Doğrudur da

Yorum yapmamıza izin vermiyor Maliye, bence şu anda birşey yapmayın ilerde çıkarsa bu açıklamayı vergi dairesine yaparsınız.

Tevkifatlı fatura kesildiğinde yukarıda anlatılan işlemleri yapmanız gerekli

İyi Çalışmalar

kdv 2 beyannamesini vermemenin cezası özel usülsüzlüğe giriyor . 500 tl . Bu cezayla ilgili de uzlaşmaya gidilemiyormuş galiba....yani 500 tl ödenecek demek oluyor bu öyle mi?yazık günah yaaaa

Beyanname vermeme cezası 1.derece usülsüzlüğe girdiğinden sermaye şirketlerinde 2010 ceza cetveline göre 90 tl görünüyor. 500 TL' DE NE ???

Bu beyan int. ortamında verilmek zorunda ve verilmediğinde 500 TL ceza uygulanır. VUK mük.355 bakın.

Kdv2'yi çok güzel yakalıyorlar geçen yıl firmamızın muhasebe müdürü yapmıştı buna benzer bi hata
şubat-mart beyannamesi için tebligat temmuzda gelmişti :)

tevkifatlı fatura kesenler biliyorsunuz bunu devlete bildiriyorlar

şu firmaya şu kadar adet diye
hemen yakalıyorlar ordan
sana saçma gelsede usule uymamışsın.
o yüzden kdv2 istenecektir.
ve geçerli cezalar kesilecektir.
kdv1 de de düzeltme istiycekler.