zirve

Kendi Aracımızla İlk Madde Malzeme Nakliyesinde Maliyet Bedeli

Üyelik
30 May 2007
Mesajlar
80
Konum
izmir
Firmanın kendine ait nakliye aracıyla yine kendisine ait İlk Madde Malzemeyi nakletmesi durumunda, Nakliye bedelinin Maliyete eklenmesi için Firma kendi kendine nakliye faturası kesmeli midir? Başka bir çözüm yolu var mı?

Teşekkürlerimle.

Not: Firmanın ana faaliyet konusu Nakliye işi DEĞİLDİR!!!
 
Üyelik
7 Nis 2012
Mesajlar
347
Konum
İstanbul
Söz konusu firma, üretimini yapabilmesi için gerekli olan tüm araç ve gereçleri temin etmiş (Nakliye için araç almış).

Bu araç için bedel ödemiş kayıtlarına yansıtmış, aracı çalışmak için yakıt almış bedelini kayıtlarına yansıtmış.
Aracın hareket edebilmesi için eleman almış, ücret ödemiş kayıtlarına yansıtmış.

Bahsettiğiniz, kesmeyi düşündüğünüz-çalıştığınız fatura nedir neye istinaden dir ?
 

MEMET ORHAN

Katkı Sunan Üye
Üyelik
26 Haz 2006
Mesajlar
488
Konum
GAZİANTEP
Bedelsiz teslim satış niteliğinde bir işlem olmadığı için, fatura ile tevsiki istenemez.
V.U.K.’nun 229. maddesinde fatura şu şekilde tarif edilmiştir.
"Fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı
meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya isi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır."
Nakliye bedelinin Maliyete eklenmesi için Firma kendi kendine nakliye faturası kesmemelidir.Bunun yerine mal veya hizmetin cinsini, miktarını gösteren ve işletme sahibince imzalanmış bir muhasebe fişi ile bu durum belgelenebilir.

Bir mükellefin kendi kendine fatura düzenlemesi gerektiği görüşüne katılmıyorum.
 
Son düzenleme:

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,967
Konum
ADANA
Fatura kesilmesine gerek yok. Kamyonun çalıştığı bölümlere göre giderler dağıtılabilir. Bunun anahtarını işin durumuna göre siz belirleyeceksiniz. Satılan malların nakliyesini yapıyorsa 760, aldığınız hammaddeleri taşıyorsa 150,153 gibi.
 
Üst