Kendi İsteğimle İşten Ayrilmak İstiyorum Ne Yapmalıyım ?

Merhaba. İş Hukuku konusunda yardımcı olabilir misiniz bilmiyorum ama yine de yardımınızı umuyorum..

Yeterince açık yazmaya ve sorabileceğiniz her konuya deginmeye çalıştım. Yine de gelebilecek sorulara yardımı dokunacak olduktan sonra olabildigince açığım.

2011'den bu yana sabah 7:30 akşam 18:00 arası 1400 lira maaşla(son 4-5 ay 1400 oldu) ortalama 450-600 civarı çalışanı olan özel bir yurt içi seyahat şirketlerinden birinde halen çalışıyorum, Bunca zamandır da maaşım asgari ucretten(ilk zamanlar daha düşüğü yatiyordu) bankaya, kalanı da muhasebeye yatıyor. Ilk girdigimde asgari ücret sanırım 837 liraydi ve ben 900 lira + AGI alıyodum. O zaman bile bankaya çoğu kez asgari ucret yatmaz, daha az yattigi zamanlar olur, kalani muhasebe marifetiyle elden alırdım.

Alabildiğim, verilen bütün maaş bordrolarını saklıyorum. Hala da bankaya yatan kısımdan kalanları elden alıyoruz. Asgari ücret 1000 lira oldugunda maaşım 1050 liraydi ve banka hesabimda 900 kusur lira gördüğüm, kalani da elden aldığımi bilirim AGİ ile birlikte. Asgari ucret 1000 lirayken 1150 lira arti A.G.I almaya başladım. Yani 100 lira zam yapıldı. Maaş hala asgari ucret duzeyinde yatti. Sonra her yıl belli tutarlarda zamlandi maaaim ve 2015-2016 genel Secimlerinde 1300 lira yaptilar agiyle birlikte, benim maaş oncesinde 1400+AGI oldu zaten. Bu ay 1250 lira aldim bankadan. Agiyi de elden aldım. artı 1300-1250=50 lirayi da elden aldim. 6 yildir ayni teraneyi donduruyolar. Yani elden almaya devam asgari ucret uzerini ve AGI'yi.

Bankaya yatan kısım haricinde elden aldigimiz maas farklari icin bir tur alacak listesi tutuyorlar ve aynı yerde benimle birlikte çalışan herkes maasinin farkini aldiginda o listeye imza atiyor. Isyerinden bir nushasini istesem vermezler ancak ben bi yolunu bulup elde ettim ve gercek maaslar o listeden belli oluyor. Yani elden aldigimiz maaslar icin imza attigimiz, her ay muntazaman imzaladigimiz o kagitlardan iki tanesini elde edebildim.
Simdi, geleyim sorularima;

Herseyden once sgk il mudurlugune gittim ne yapmam gerektigi konusunda yonlendirme istedim. onlar iskura yonlendirdi. iskurda ise 170i aramami soyluyorlar. 170i aradigimda kimlik numarami istiyor. Vermek istemedim sikayet algilarlar ve isverenle karsi karsiya gelirim diye kapattim telefonu.

Sorum 1: elden aldigimiz maaslari gerekce gosterip hakli nedenle isten ayrilabilir miyim?

Sorum 2: maasimizin asgari ucret ustu kalan kismi elden aldigimiz icin sigorta primlerimiz de elden aldigim kadar eksik bildiriliyor haliyle. Bu da hem emekli maaşımdan tırpanlıyorlar anlamına geliyor. Ben de işten, elden maaş farkı aldığımı haklı gerekçe gösterip "Hakli sebeple fesih" yapabilir miyim?. Bu sebeple ayrılırsam şayet tazminat hesaplaması prime esas kazanç üzerinden yapılacağı için tazminatımın düşük çıkacağını ortaya koyuyor. Bunu 6 yil geriye donuk duzelttirmek ve hem sigortayı hem de tazminatımı gercek maas uzerinden odettirmek istiyorum. Bunun icin sigortalilik tesbit davasi acmaliymisim sanirim. Isverene ihtar ceksem isten ayrilmadan yine karsi karsiya gelcez. Nasil bi yol izlemeliyim?

Sorum 3: hakli sebebe dayandirirsam yukardaki sebeplerle iskurdan issizlik maasina da basvurmak istiyorum bu mumkun mudur?

Sorum 4: calistigim bu surede yillik ramazan ortalarinda erzak paketi hediye ediyoruz diye belirli tutarlardaki ceklerden vermeleri haricinde(onu da sanirim maastan dusuyorlarmis bordroda goruyoruz ama) herhangi bir ek odeme almiyorum. Yani ne yol parasi ne yemek ne ekstra mesai. Bu turden odemeler icin sozlesmede herhangi bir ibare varmiydi bilmiyorum, hatirlamiyorum. Isteswm de vermeyeceklerdir. bunun icin ne yapabilirim?

Sorum 5: Sabah 7:30-8:00 arasi ise geliyorum. Genelde 7:30 da geliyorum ki bastan beri anlasmamiz oyle. Aksam da cikis saatim 18:00. Hesaplamam dogru mu bilmiyorum ama; Haftalik 45 saat uzeri çalışmalar mesaiye islerden hareketle gunde 2.30-3.00 saat haftada 20 saat ayda 80 saat ve 6 yıllık toplam mesai odemesi talep edebilir miyim?
Haftalik 45 saati aşan sureler icin Mesai verilmesi gerekir diye biliyorum. Mesai adi altinda herhangi bir ucret de almadim 6 yildir👍

Hem bu odemeler hem de isverenin bana yasal hak olarak verilmesi gerekenler, benim talep edebileceklerim nelerdir yada neler olmali? Sozlesmende ne yaziyorsa ancak onu alabilirsin diyebilirsiniz ancak sozlesmeye ulasmam sifir ihtimal. Merkez muhasebemdedir ki orda da bir suru zorlul cikartacaklarsie.. Issizlik maasi,sigortanin geriye donuk odetilmesi vs butun bunlar icin nerden baslayip nasil hareket etmeliyim?

Sorum 6: Her ay bankaya farklı tutarlar yatırılıyor ve haliyle sigorta primleri de farklı ödeniyor. Yani bu ay 1300 yatmissa bankaya, gecen ay 1260 veya onumuzdeki ay 1200 yatabiliyor maaş. Primlerde ona gofe yatiyor. 1300 net maaş nadir goruyoruz. Bunun için yapmam gereken birşey varmıdır?

Sorum 7: Bordroda Çalışma şekli olarak ''Günlük'' olarak gösteriliyoruz ama raporlar haricinde 30 gün ful sigorta ödeniyor görüyorum. Bu ne anlam ifade ediyor. Gündelikçi gibi midir?

Sorum 8: Alabileceğim tüm haklarımı talep ettiğim bir ihtarnameye ihtiyacım olacak. "Tum sosyal haklarım tarafımda saklı kalmak koşuluyla..." diye bi madde eklesem nasıl olur mu?

Sorum 9: Acukat tutmak istemiyorum. Yüzdelik calisiyorlar ve net bi rakam vermiyorlar. Kendim halletmem zor biliyorum ve resmi yazismalari en iyi yapabilecek olan kisiler is avukatlaridir farkindayim fakat evvela nerden baslamam gerektigini, nasil hareket etmem gerektigini bilmek istiyorum.

Sorum 10: yasal süreç baslatmam gerekirse, noter araciligiyla ihtar, avukar ve mahkemeye acacagim davalar neler olmali ve hangi davayi once hangisini sonra acmaliyim? Sigortalilik tesbit davasi, alacak davası vs butun acabilecegim davalar nelerdir?

Soru 11: ihtar cekip isten ayrilmam durumunde ise gitmem gerekli mi?
Yine ihtar sonrası veya 6 yıldır calistigim icin ihbar suresine gore mi isten ayrilmaliyim yoksa ihtari cekip ise gitmeme hakkim var mi? Devamsizlil gosterebilirler mi?

Ek bilgi: bizde farkli bi departmanda calisanlardan birisi avukata verdi ve ihtar cekti. Onu sahit olarak gisterebilirim. Mufettis incelemesi istesem SGK dan isyerinde benimle birlikte calisan hic kimse isini kaybetme korkusuyla sahitlige yanasmayacaktir. Ihtar cekip isten ayrilan Bu arkadas isten ayrildi ve isyeri anlasmaya giderek odemesini yapip davayi geri çektiler. Mufettislere de guvenmiyorum. Zira ismim ve sahit tutacagim kisilerin is yerindekilere ifsa olmasini istemiyorum. Sahit olarak bir kisi daha belki bulamayabilirim.

Diger taraftan ogrenciyim. Oturup ders calismak ve KPSS'ye calismak istiyorum.. Her halukarda ayrilmam icap edecek...

Hangi davayi once açmalı, nerden baslamali ve hangi sırayla gitmem yararima olur? ozetle budur👍
Yonlendirirseniz duaciniz olurum.
Teşekkürler.
Saygılar.

Son düzenleme:
Anladığım kadarıyla,
A-ücret ile ilgili ifade ettiğiniz hususlarda yüksek ihtimal tarafınız aleyhine olumsuzluk yok gibi,çünkü ay bazında prim gün sayıları tam,prim miktarları tam,asgari ücret alıyorsunuz zaten aşağısı gösterilemez,elden verilen İse muhtemelen avans olarak gösteriliyor olabilir(gelir-gider durumuna göre,böyleyse gayet normal,bordro var)sonuç olarak toplamda almanız gerekeni alıyor,bu noktada noksan ödeme veya düşük ücret gösterme vs.sözkonusu değil.(bu noktada farklı düşüncesi olan var ise açıklık getirsin lütfen)
B-dikkatimi çeken nokta,eğer haftanın 6 günü 07.30-18.00 şeklinde çalışıyorsanız,bu duruma göre fazla çalışma sözkonusu,
şöyleki,
günlük iş süresi................................................10.30 saat
olması gereken ara dinlenme süresi,,,,,,.................1.30 dk.
Günlük fiili çalışma süresi......................................9 saat
9*6 gün üzerinden haftalık çalışma süresi................54 saat
54-45=.................................................................9 saat.....haftalık fazla çalışma
9*4 hafta..............................................................36 saat.....aylık ortalama fazla çalışma doğar
Peki fazla çalışma noktasına açıklı getirmemişsiniz,neden?

Son düzenleme:
Anladığım kadarıyla,
A-ücret ile ilgili ifade ettiğiniz hususlarda yüksek ihtimal tarafınız aleyhine olumsuzluk yok gibi,çünkü ay bazında prim gün sayıları tam,prim miktarları tam,asgari ücret alıyorsunuz zaten aşağısı gösterilemez,elden verilen İse muhtemelen avans olarak gösteriliyor olabilir(gelir-gider durumuna göre,böyleyse gayet normal,bordro var)sonuç olarak toplamda almanız gerekeni alıyor,bu noktada noksan ödeme veya düşük ücret gösterme vs.sözkonusu değil.(bu noktada farklı düşüncesi olan var ise açıklık getirsin lütfen)
B-dikkatimi çeken nokta,eğer haftanın 6 günü 07.30-18.00 şeklinde çalışıyorsanız,bu duruma göre fazla çalışma sözkonusu,
şöyleki,
günlük iş süresi................................................10.30 saat
olması gereken ara dinlenme süresi,,,,,,.................1.30 dk.
Günlük fiili çalışma süresi......................................9 saat
9*6 gün üzerinden haftalık çalışma süresi................54 saat
54-45=.................................................................9 saat.....haftalık fazla çalışma
9*4 hafta..............................................................36 saat.....aylık ortalama fazla çalışma doğar
Peki fazla çalışma noktasına açıklı getirmemişsiniz,neden?

Evvela tesekkur ederim yardimci olmaya çalıştığınız için Şeref Bey.
Aleyhime olmasi muhtemel bir durumdan kasdettiginiz, işyerindeki isten cikartilmama sebep olabilecek is kanununu arastirdigim kadarıyla, işi zora sokup beni kusurlu gösterecek ters bir durum um yok.

Fazladan Çalışma konusunda tam olarak nasil bi aciklik getirmemi istediniz? Yani tam olarak ne sordunuz ?

Ara öğün mola dinlenme falan ozel olarak belirtilmedi bana hic. Boşlukta oldugum zamanlarda o isleri hallediyorum ve bu sebeple Yemek cay vs turden ihtiyaclar icin ozel bi araya ihtiyacım olmadigindan gereksinim duymadim hic. O bos oldugum zamanlarda halledebiliyorum.

Prim gun sayilari olarak evet bi sikintim yok 30 gun e-devlette goruyorum fakat imza atip AGI+Elden aldığımız ekstra,maaşa ilave olarak biliyoruz. Avanstan ziyade maaş farkları olarak aliyoruz. Muhasebe ogle söylüyor alirken en azindan onu biliyorum. Şimdiki maaşım 1400 lira +AGİ. Ay sonunda bankaya maaş yattiktan 10 gun kadar sonra elden aldiklarimiz var yani şu en cok merak edilen sorulardan birisi olan "maasin bi kismini elden verilmesi" durumu isverenin. Bunu bankaya yatırması, yani elden aldigimizla beraber asgari ucreti bankaya yatirip gercek maaş uzerinden prim odemesi gerekmiyor mu isyerinin benim adima?
Bankaya yatan parayla birlikte ay sonunda elime gecen para benim, 123 lira AGI+1400 lira. Agiyi elden aliyoruz bu bir. Diger kisim da bankaya yatan para misalen bu ay 1200 liraysa sayet, 1300 liradan kalan 100 lirayi da AGI ile birlikte aliyoruz. Yani 100 lirayi devlete gostermiyor. AGI yi de bankaya yatirmali mi sorusu aklima geliyo burdan da ayrica. Bankaya yatmasi gereken para, AGI yatmasada olur ise eger, yani AGIyi elden almamda bi mahsur yoksa 1400 lira olmali degil mi?

Bu arada imzalayip elden aldigimiz AGI+farklarin gösterildiği kagitlarda "ucret bordrosu" yaziyo başlıklarında. Muhasebe tek tek verirken söylüyor, su agi, su da bu ayin farkları diye..

Yeni farkettim bakarken; fark eder mi bilmem ama işe giriş tarihi olarak imzaladigimiz kağıtlarda 10 haziran 2010 gorunuyor fakat e-devlette 23.08.2010 olarak giriş görünüyor.

Maaş, Prim, Toplam, AGI, Avans, Banka, Alacak şeklinde devam eden sutunlar var o kağıtlarda. Avans aldigimizda ne kadar aldiysak o kadar goruyoruz zaten ay icersinde aldigimiz kadarini. Dediginiz gibi avans olarak gösterseler elden aldigimizi orda onu da gormemiz lazim degil mi?
Yada avansin da bankaya yatmasi gerekmiyor mu gercek maaşın tesbiti icin?

36 saatlik ayda çalışma kısmını anladim. O kısım tamam👍 Yıl bazında hesaplarim herhde..
Tekraren tesekkur ederim. Saygilar Şeref Bey

Son düzenleme:
Her türlü istihkakın banka hesabına ödenmesi gerekir,bu çerçevede ücrete ilişkin tüm alacaklar,buna avans ve diğer mevzuattan kaynaklanan aynı zamanda işverenin vermesi gereken agi dahil.bu noktada avans ve agi nin elden imza karşılığı ödenmesi sanırım mümkün ama ücret pusulasında gösterilmesi gerekir ki siz avans aldığımız Zaman gösteriliyor,agi de ayrıca ödeniyor diyorsunuz. siz asgari ücretle çalışan değilsiniz,zira açıklanan asgari ücretin içinde agi de var 1.300 tl ye tekabül ediyor,anladığım 100 tl.gösterilmiyor olabilir!.. birincisi bu durum kesin olarak netleştirilmeli,ikincisi fazla çalışma noktası da netleştirilmeli ki,2011 den beridir çalışan istifa ederek değil,tazminat alarak ayrılabilsin.

Her türlü istihkakın banka hesabına ödenmesi gerekir,bu çerçevede ücrete ilişkin tüm alacaklar,buna avans ve diğer mevzuattan kaynaklanan aynı zamanda işverenin vermesi gereken agi dahil.bu noktada avans ve agi nin elden imza karşılığı ödenmesi sanırım mümkün ama ücret pusulasında gösterilmesi gerekir ki siz avans aldığımız Zaman gösteriliyor,agi de ayrıca ödeniyor diyorsunuz. siz asgari ücretle çalışan değilsiniz,zira açıklanan asgari ücretin içinde agi de var 1.300 tl ye tekabül ediyor,anladığım 100 tl.gösterilmiyor olabilir!.. birincisi bu durum kesin olarak netleştirilmeli,ikincisi fazla çalışma noktası da netleştirilmeli ki,2011 den beridir çalışan istifa ederek değil,tazminat alarak ayrılabilsin.

Maaş bordrosunda avans turunden herhangi bir ibare yok.bahsettiğim ucret pusulasi, cetvel neyse artik adi, mesela ayin 10'unda maasi alıyorsak eger, 25inde de AGI ve bankaya yatan maaş ustu gercek maaştan kalan farkı aliyoruz. Sizin açıklamanıza gore AGI de bankaya yatmiyor, bankaya yatan tutar ustu elden aldigimiz fark da bankaya yatirilmayip SGK'ya, dolayisiyla devlete gösterilmiyor. Fazla çalışmayı nasil netleştirmem gerekli benim? Nasil netleştirebilirim?

AGI 1300 liraya dahilse eger,bankaya 1000 lira yatirildiginda AGI'de SGK'ya gösterilmiyor o zaman anladigim kadariyla ki elden aldigimiz için oyle de oluyor. Ucret pusulasindan ne bankanin ne sgknın, haliyle devletin haberi sanırım yok. Her türlü istikak banka kanaliyla odenmeliyse "sanırım" degil oyle o zaman👍

Asgari ucretle calisan degilsem ne oluyorum o halde? Bi sinif tanimlamasi varmi baska bunun?

Mesai kavrami netlik kazanamiyor. Zira 8 saat üstü mesaiye isler tabiri ile ilgili sozlesmede herhangi bir madde hatirlamiyorum. Sozlu olarak ise ilk basladigimda 7.30-18:00 arasi calisacagim söylendi hepi topu o.

Çok karisti sanırım😱 kusura kalmayin belki anlatamiyorumdur, gereksiz meşguliyet benimki size belkide.

Son düzenleme:
Agi den prim ve başkaca kesinti olmaz,sgk ile de ilgisi yok,asgari ücret 1.300 bunun içinde örneğin bekar ve çocuksuz çalışan için 123 tl agi var,buna göre 1.300-123=1.177 tl.dir net asgari ücret,oysa siz asgari ücretin üzerinde maaş alıyorsunuz ve size 2016 yılında bankadan 1.177 tl nin altında ödeme yapılmamış + agi ninde ödenmiş olduğunu düşünüyorum,toplamda 1.300 üzeri ödeme yapan işveren agi yi ödememezlik yapmaz,buna göre yine de asgari ücretle çalışan isseniz 1.300 üzeri g.resmi olabilir!.. Yahut 1.400 + agi=1.523 alıyorsanız,buna göre de 1.300+ agi 123= 1.423 yapar ki dediğiniz o 100 tl.gayri resmi ödenen olabilir ki,eğer böyle ise gerçek maaşınız üzerinde prim ödenmiyor delmektir.
Fazla çalışma noktasında ise siz günlük 1.5 saat ara dinlenme süresi kullanıyor ve her gün 9 saat çalışıyorsanız hafta da (6 günde) 9 saat fazla çalışma doğar,fazla çalışma doğmaması için günlük fiilen 7.5 saat*6 gün= hafta da 45 saat çalışmanız gerekirdi.
Bu iki noktanın netleştirilmesi gerekir ki tazminat hakedecek şekilde ayrılabilesiniz,yani primleriniz gerçek ücret üzerinden ödenmeyim noksan ödeniyorsa ve fazla çalışma yapıyor karşılığı ödenmiyorsa bu iki durum sözleşmeyi haklı nedenle feshetmenizi sağlar,dolayısıyla tazminata hak kazanırsınız,işveren vermez ise iş mahkemesine dava açmanız gerekecek ve bu iki noktayı da mahkemede ispat ederseniz dava lehinize sonuçlanır.
kolay gelsin

Evvela tesekkur ederim yeniden. AGİ'nin odenmedigi iddiasinda degilim zaten. Yani AGI ödeniyor.O noktada problem yok. Aciklamaniz da o yondeymis zaten👍 AGI elden odenebiliyorsa eger, yani elden odemek mumkunse AGI'yi elden alıyoruz-ki her tur odemenin banka yoluyla yapilmasi gerektigini soylemistiniz- o zaman AGI(123 lira) + 1.177 lira 1300 lira banka hesabimda olmalı. AGI elden verilebiliyorsa 1.17u lira hesabimda olmali. 1400 lira maaş alan birisi olarak 1400-123(elden agi)-1.177= 100 lira SGK'ya gosterilmiyor demektir. AGİ elden yerine bankaya yatirilmaloysa eger, 1400 lira maaş+AGI almam gerekiyorken yani 1523 lira almam gerekiyorken bankadan, yada 1400 lira bankaya AGI elden oluyorrsa eger elden de AGI'yi almamiz lazim bizim. Oysa 1200 lira bankaya, AGI+bankaya yatan tutarin ustu gercek maasa tamamlanip muhasebe eliyle aliyoruz biz. 1523 lira almam gerekiyoken bankadan ben, 1200 lira bankaya, kalan da muhasebe eliyle veriliyor. 👍👍

Şu halde bi is avukati marifetiyle bu isi halletmem lazim o zaman benim.
SGK, iskur, alo 170 neyin ugrasmak yerine direkt davaya dalmam, avukat kanaliyla ihtar cekmem, sigortalilik tesbit davası ile baslamam tek secsnek o zaman.
tekrar tekrar tesekkur ederim.
Saygılar.

Son düzenleme: