fonradar

Kendi Posumuzun Baska Bir Firmaya Tahsilat Amaclı Bırakılması

cetvel

Tanınmış Üye
Herkese merhabalar
Bir firmamız mal sattığı firmadan tahsilat yapamayınca kendi pos cihazını o firmaya bırakıyor. Oradan yapılan tahsilâtları ilgili postan çekimini yaptırarak alacağını kurtarmaya çalışıyor. Ancak bugün pos bırakılan firmaya denetim ekipleri gitmiş ve yoklama tutmuşlar. Tutanakta bizim posumuzuda zikretmisler bu durumda poşu başka firmaya tahsilat amaçlı bırakan firma için ne gibi bir ceza gelir yada ceza gelmemesi için herhangi bir izahat yazmaya gerek varmı

Hocam bi yanıt bulabildiniz mi benim de tanıdığımın başına geldi bu durum. Vergi dairesi bi işlem yaptı mi

Hocam bi yanıt bulabildiniz mi benim de tanıdığımın başına geldi bu durum. Vergi dairesi bi işlem yaptı mi
İşi magazinel hale döndürmek istemem ama, benzer bir haber buldum.

....Mahkeme tutuklama gerekçesinde, “Şüpheliler hakkında isnat edilen dolandırıcılık başkasına ait kredi kartının izinsiz kullanılması suretiyle yarar sağlama....

Bence bu çok sakıncalı bir durum.
Başka bir firma,kendi müşterisinden tahsilat yapacak( veya satış yapacak o da belli değil çünkü) tahsilatları da sizin pos cihazımdan geçirecek. Kime ne sattığı ya da kimden neyin tahsilatını yaptığı belli değil.Yarın maliye sizi çağıracak. Şu kadar pos çekimin olmuş ama kdv beyanlarında beyan edilmemiş veya uyumlu değil,bana izahını yap bakalım dediğinde,nasıl bir izah vereceksiniz. Kendi müşterilerinizden yapılan bir tahsilat olsa, satış faturasını gösterir,bu satışa istinaden tahsilat yapıldı diyebilirsiniz.Böyle bir sorgulamada neyin belgesini göstereceksiniz. Tahsilatın yapılmasına gerekçe olan İLK SATIŞ işlemini siz yapmamışsınız. Yarın idare, sizi, belgesiz satış yapmaktan ve vergi kaçırmaya teşebbüs amacıyla suçlayabiir. Çünkü ortada fatura yok ama tahsilat var.Bu neyin tahsilatı? Durumu anlatıp izah ettiğiniz taktirde Pos'u verdiğiniz firmada incelenecektir. Durduk yere iki firma birden incelemeye gidecek,kimbilir başka neler çıkacak?
Bunlar çok sıkıntılı işler.Hiç girmeyin böyle işlere.