fonradar

Kesilen disiplin ceza bedeli faturası hk.

• Konbuyu başlatan Sevim Canyakmaz
  • Başlangıç tarihi
S

Sevim Canyakmaz

Ziyaretçi
otobüs işletmesi sahibi gerçek kişi bir mükellefim var.
Türkiyedeki büyük bir otobüs firması adına şehirlerarası yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunmakta.

Ancak mükellefimin otobüsünü kullanan şöför, devamlı OGS ihlali yapmakla beraber her ay bir sürü ihlalden trafikten ceza ihbarnameleri geliyor..

bu cezaların artması sebebiyle, büyük otobüs firması; mükellefim olan otobüs işletmesi adına bir fatura kesmiş ve fatura açıklamasında disiplin ceza bedeli yazmakta.. faturada % 18 kdv var.?

bu faturayı nasıl kayda almalıyım? zarar mı? gider mi? KKEG mi? bide kdv indirim olur mu?

Ynt: Kesilen disiplin ceza bedeli faturası hk.

Bir kere cezayı size yansıtıyorsa kdv olmaz. Siz de bu cezaları kkeg yapmalısınız bence.

nguroy ' Alıntı:
Bir kere cezayı size yansıtıyorsa kdv olmaz. Siz de bu cezaları kkeg yapmalısınız bence.

Aynen nguroy beye katılıyorum.Bu tür cezaları dekontla yansıtıp,karşı tarafa da kkeg olarak kayıt yaptırıyorum.

Ceza ihbarnameleri, büyük otobüs firması adına geliyor. Ancak ihbarnamede plaka yazdığından; o plaka da benim mükellefin aracına ait olduğundan ve şöförün hatası olduğu için o cezayı mükellefim ödüyor.

büyük otobüs firması da sanki böyle bir uyarı niteliği taşıyor gibi geldi bana bu kestiği ve açıklamasında disiplin ceza bedeli yazmasından bunu anlıyorum.

yani cezayı mükellef ödüyor ama bu faturayı ve fatura içinde KDV de göstermesi ne anlam teşkil ediyor?

Sevim hanım;
Bende yazdım arkadaşımda belirtmiş. ceza plakaya gelir yani faturaya gerek yoktur. Dekontla c/h borç geçilir. Karşı taraf da kkeg yapar.

Burada bahsedilen trafik cezası değil. Otobüs firmasının şoföre uyguladığı disiplin cezası muhtemelen sözleşme gereği kural ihlaline istinaden uygulanmıştır. Ceza ve kdv si kkeg olarak işlenmelidir.

O zaman kkeg olmaz. Kkeg olabilmesi için devlet kurumlarına ödenen bir ceza olmalıdır.

Üstat bu durumda normal bir gider hesabı kullanıldığında herhangi bir incelemede muvazaalı bir işlem yapılmadığı konusunda vergi inceleme memurunu ikna etmek kolay olmayacaktır.

Şöyle düşünün otobüs firması bu cezayı uygulamayıp şoförü mahkemeye verip sözleşmeye aykırı davranıştan tazminat davası açsa ve kazansa ne yapılır
1) tazminat işin işleyişle ilgili olağan durmlardan olursa gider
2) tazminat iş sahibinin şahsi hatasından kaynaklanırsa gider olarak kabul edilmez

ilkesine istinaden naçizane görüşümdür.

Bu tip harcamaların gider yazılmasındaki ölçü
" Ticari faaliyetin temini için yapılması zorunlu harcamalar" Kavramıdır.
Yani ticari faaliyet için yapılması gerekiyorsa gider yazılması mümkündür.

aydinay ' Alıntı:
Şöyle düşünün otobüs firması bu cezayı uygulamayıp şoförü mahkemeye verip sözleşmeye aykırı davranıştan tazminat davası açsa ve kazansa ne yapılır
1) tazminat işin işleyişle ilgili olağan durmlardan olursa gider
2) tazminat iş sahibinin şahsi hatasından kaynaklanırsa gider olarak kabul edilmez

ilkesine istinaden naçizane görüşümdür.

Burda iş sahibinin şahsi hatası nasıl ispatlanacak. Örneğin trafik cezaları, yada trafik kazsası sonucu verilen hasarlar.

Muhtemelen şoförün kural dışı araç kullanımından ve trafik kurallarına uymamasından dolayı ana şirkete birden fazla ceza tebliğ edilmiş. Bu cezaların işin idame ettirilmesi ile ilgili olduğunu sanmıyorum.