Kesilen Faturalardaki ÖTV

lebedir

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar beyaz eşya satan bir müşterime Fatura kesen birma faturalarında ötv göstermiş biz bu ötv leri kayıt altına almak zorundamıyız kkeg leremi atacaz saygılar

Ynt: Kesilen Faturalardaki ÖTV

Eğer müşterinizin ÖTV mükellefiyeti yok ise; maliyet unsuru olarak dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum.

Murat CER ' Alıntı:
Eğer müşterinizin ÖTV mükellefiyeti yok ise; maliyet unsuru olarak dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum.
Hayır Yok Tam olarak Hangi hesaplarda takip etmeliyiz veya hiç hesaplara geçmesek sıkıntı olurmu

Merhaba,
Beyaz eşya dedğin için aldığınız malın demirbaş mahiyetinde olduğunu düşünerek, ayrı hesapta göstermemeniz ve satın aldığınız malın maliyetine eklemeniz gerekiyor.

Tamer Başkan ' Alıntı:
Merhaba,
Beyaz eşya dedğin için aldığınız malın demirbaş mahiyetinde olduğunu düşünerek, ayrı hesapta göstermemeniz ve satın aldığınız malın maliyetine eklemeniz gerekiyor.

aldığı bütün faturalarda ötv var alış işlemleride çok yoğun bir firma işimiz var o zaman

Faturalarda gösterilen ÖTV'leri eğer ÖTV mükellefiyetiniz yoksa Formdaş muratın söylediği gibi maliyet olarak gösterebilirsiniz

Beyaz eşyalar ÖTV kanunun IV.Sayılı listesinde belirlenmiştir.
ÖTV mükellefleri , ÖTV ye tabii olan malın ithalatçıları veya imalatçılarıdır.

ve bu mükellefler Bir defaya mahsus olmak üzere özel tüketim vergisine tabidir.
Yani KDV gibi nihayi tüketiciye ulaşana kadar faturada gösterilmez.Dollayısı ile direk malın maliyetine atılmak
sureti ile muhasebeleştirilir.

Size malı satan firma beyaz eşyanın ithalatçısı veya üreticici değilse, yani ara toptancı ise ÖTV mükellefi değildir.
eğer böyle ise ,size kesmiş olduğu faturayıda düzeltmesi gerekmektedir.

Bize malı satan firma Vestel a.ş. Bizde onun bayisiyiz olaya bu açıdan yaklaşsak

Merhaba,
Soruyu sorarken eksik sorunca böyle olur, kimi demirbaş olarak görür kimi başka yönlere çeker.

Bayii olarak vestel'den almış olduğunuz ürünlere ait ÖTV, sizin için satın aldığınız ve stok hesaplarınıza girdiğiniz malın maliyetine eklenmesi gereken bir bedeldir.

Bu durumda size kesilen fatura doğru ve sizde direk malın maliyetine atmalısınız.
Tamer başkana katılıyorum.