Kesin mizan bildirimi

merhaba arkadaşlar,kurumlar vergisi mükellefleri için kesin mizan bildiriminde hangi hesaplar bildirilecek.600 ve 700 hesaplar bildirilecekmi.700 hesaplardaki yansıtma hesapları bildirilecekmi.

Ynt: Kesin mizan bildirimi

tablolarında nekadar hesap varsa hepsini yazman gerekir

tüm sene sonu işlemlerini yap kapanış fişini oluşturmadan mizan al bildirimini yap.mizandaki tüm hesaplar(yansıtmalar dahil) bildirilecek

havva16 ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar,kurumlar vergisi mükellefleri için kesin mizan bildiriminde hangi hesaplar bildirilecek.600 ve 700 hesaplar bildirilecekmi.700 hesaplardaki yansıtma hesapları bildirilecekmi.

600 ve 700 hesaplar borç alacak eşit olacak şekilde bildirilecek

Hesap Borç Alacak Borç Bakiye Alacak Bakiye

770 1000 1000 0 0

şeklinde

Arkadaşlar özellikle iz kaydı takibi yapan (ERP türü ) yazılım kullanan firmalarda çalışan meslektaşlarıma bir soru yönetlmek istiyorum.

Bildiğiniz üzere sistemden zorunlu sebeplerle herhangi bir fatura iptali yaptığımızda 'düzeltme kaydı' şeklinde satıcı,kdv,satış geliri hesaplara ters bakiye şekilnde çalışmakta. Yıl sonunda kümülatif alacak bakiyesi ile gelir tablosunda bildirdiğimiz satış matrahı bu nedenle uyuşmamaktadır.

Kesin mizan gönderirken bu bakiyeleri Gelir Tablosu ile mutabık hale getirmek gerekir mi ? Eğer getirirsek bu defa yevmiye defterindeki mizan toplamı ile GİB bildirdiğimiz mizan toplamı uyuşmayacaktır.

Benzer program kullanan arkadaşlarımın yorumlarını bekliyorum.

Yukarıda sorduğum soru ile ilgili Maliye Bakanlığı bünyesindeki Kesin Mizan Bildirimi Merkezi'ni aradım.
Yetkili kişi muhasebe sisteminde 'Düzeltme İlkesi'nin mevcut olduğunu bu nedenle esas olan yevmiye defteri toplamı ile bildiriminiz mutabık olmasıdır denildi. Benzer sorunlar yaşayan arkadaşlarıma duyurulur.