KGK Eğitimi Sürecinde AB Standardı

DMM

Sakarya üniversitesinin gerçekleştireceği eğitim ve eğitim sonu yapacağı sertifika sınavı ile ilgili olarak tek akredite olan üniversite olduğundan bahsedilerek "Eğitimin tüm süreçleri AB normlarına uygun olarak yabancı eğitmen ve danışmanların denetimi ile Kamu Gözetim Kurumunun kontrolünde gerçekleştirilecektir." denilmektedir. Dolayısıyla bu eğitimin ve sınavlarının AB standartlarında olabileceğine ben güveniyorum. Sizler güvenebiliyormusunuz ?

Ynt: KGK eğitimi sürecinde AB standardı

Hayır. Yabancı eğitmen demeleri fahiş rakamın üzerini örtmek için. Milleti yolunacak kaz yerine koyuyorlar. Eğer bunda başarılı olurlar ise ruhsat, kimlik, kaşe vs içinde 40-50 bin isterlerse hiç şaşmam.

Yabancı eğitmen Türk mali sistemini TTK yı nerden bilecek.
Bence burdaki yabancı deyimi yani üniversite dışından konusunda uzaman olan eğitmendir.

Bu eğitimler akredite olsa ne olur olmasa ne olur. Üniversite eğitimi mi bu akreditasyon aranıyor? AB normuymuş da yabancı eğitmenmiş de. Dünyanın en iyi profesörünü getirsen ne olur? SPK denetçi ünvanını 6 yılda veriyor. (3 yıl SMMM stajı 3 yıl denetçi sıtajı) Alt tarafı 1-2 haftalık eğitim. Bu kadar kısa sürede anca kulak dolgunluğu edinilir. 1 ayda da öğrenilenler unutulur. Kimi kandırıyorlar.

Önemli olan denetim ruhsatının akredite olmasıdır. O da ülkeler arasında ikili anlaşmayla olur.

Bugün en iyi eğitimin günlük fiyatı ortalama 700 TL'dir. Bir hafta 5.000 TL eder. Ama bu eğitimler topu topu 15 kişiliktir. KGK'nun günlük eğitim ücreti ise ortalama 300 TL ve KGK en az 10000 kişiye eğitim verecek. 10000 nerde 15 nerde? Bu hesap kazığın resmidir arkadaşlar.

eğitimin kalitesiz olacağı başından belli. 5 yıldızlı otel ve 4.500 TL ücret. hem neden eğitime tabi tutuluyoruz anlamıyorum. lisans eğitimi üzerine smmm sınavları ve de üzerine piyasa tecrübesi.. daha bizden ne istiyorlar anlamıyorum.

10 yıllık mesleki eğitim,öğrenim yetmiyorda KGK kurumunun 1 haftalık eğitimi ile mi denetçi olacağız. çok saçmalık... sistemi baştan düzeltmek lazım. lisans eğitimi tamamlayan kişi muhasebeci mi olacak denetçi mi olacak bunun kararını vermeli bu yolda eğitim ve sınavlara tabi tutulmalıdır.

eğitim ücreti çok pahalı........ turmob ve odalar zaten yeteri kadar para aldılar bizden...

Eğitim ve sınavların ciddi şekilde olacağına ben inanıyorum. Bunun işareti muafiyet isteyenlerin eğitime ve sınava katılmama yönünde talepleridir.

Iki konu,birincisi sausemin egitimi, 8)Mudurunuyle gorustum,egitimleride toplam 148 saat.saati 30 tl yaklasik.yabanci hocalar denetim ve ufrs de.ingiltereden.sausemden egitim alanlarin egitimleri ab den direk onayli.siniflar 25 kisilik ve ipad dagitacaklar.1500 sayfa ktap dagitilacak ve bir o kadar da sunum ve videosu.ama bunlarin hepsini Unutun!

Taslakta tamamen degisiyor.bugun kgk yi aradim.egitim yok.yil siniri yok.stajini tamamlayan smmm dahil herkes zor bir bagimsiz denetci sinavina girecek.ymm smmm ayrimi yok.herkes esit.sinavina kazanan 2yil stajini yapacak.son durum bu.sorun mehter gibi is yapan kgk baskaninda.ymm ler geri adim attirmazlarsa herkesi zor bir sinav bekliyor.

kultigind ' Alıntı:
Iki konu,birincisi sausemin egitimi, 8)Mudurunuyle gorustum,egitimleride toplam 148 saat.saati 30 tl yaklasik.yabanci hocalar denetim ve ufrs de.ingiltereden.sausemden egitim alanlarin egitimleri ab den direk onayli.siniflar 25 kisilik ve ipad dagitacaklar.1500 sayfa ktap dagitilacak ve bir o kadar da sunum ve videosu.ama bunlarin hepsini Unutun!

Taslakta tamamen degisiyor.bugun kgk yi aradim.egitim yok.yil siniri yok.stajini tamamlayan smmm dahil herkes zor bir bagimsiz denetci sinavina girecek.ymm smmm ayrimi yok.herkes esit.sinavina kazanan 2yil stajini yapacak.son durum bu.sorun mehter gibi is yapan kgk baskaninda.ymm ler geri adim attirmazlarsa herkesi zor bir sinav bekliyor.
+1

kultigind ' Alıntı:

Sizi bir güzel kandırmışlar.
;D

Mart ayında firmalar denetçi seçmek zorundayken kim neyin 2 yıl stajını yapacak :) adamlar düşmüş para peşine 4000 mi kitlesek 5000 mi onun derdindeler taslak netleşir size eksik kitlemişiz bide ipad yanında iphone4s le eğitim vereceğiz derler 3000 TL de ona isterler en temizinden :):)

nguroy ' Alıntı:
Bence burdaki yabancı deyimi yani üniversite dışından konusunda uzaman olan eğitmendir.

Nizam üstadım kızacaksın ama espriyi yapıyorum
Bunların yabancı dediği Amerika görmüş badem bıyıklı olmasın :):)

Daha bir tane bile (başka konular dahil) eğitim programını tamamlayamamış saüsem bunu mu becerecek? peh peh peh...

stonhand ' Alıntı:
nguroy ' Alıntı:

Nizam üstadım kızacaksın ama espriyi yapıyorum
Bunların yabancı dediği Amerika görmüş badem bıyıklı olmasın :):)
:) :)

Valla çok doğru teşhis . Çok güldüm kızmak ne kelime.

Saüsem kendisini ihya edenlere plaket verecekmiş. ;D

kultigind ' Alıntı:

hem 15 yıllık hem de spk lisanslı bir meslek mensubu olarak söylüyorum ki, kgk ymm lere rağmen yukarıda söylediğinizi yapsın anılan kurumun en kuvvetli savunucusu ben olacağım. yukarıda dediğiniz olursa ülke bölünür :) bir ymm cumhuriyeti kurulur gibi geliyor bana :)