Kıdem- İhbar Tahakkuk Kaydı

Üyelik
26 Mar 2011
Mesajlar
187
Konum
izmir
mERHABA;6098 sayılı Borçlar Kanunu’na göre işveren ile işçi arasında düzenlenecek ibranamenin-İş sözleşmesinin feshinden en az 1 aylık süre geçtikten sonra düzenlenmiş olması gerekir şeklindeki değişiklikle birlikte,İbranameyi 1 ay sonrasına düzenlediğim zaman ibraname içeriğindeki ihbar ve kıdem tazminat ödemesinin de 1 ay sonra olması gerekecek sanirim.Peki bu durumda ben ihbar ve kıdem tazminat tahakkukunu hangi döneme atmalıyım? ödendiği zaman mı tahahkukunu yapmalıyım? Teşekürler..
 
Son düzenleme:

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
İş akdinin sona erdiği gün itibarıyla tahakkuk yapılır. Ödeme de ibraname alınınca yapılmalıdır. Bu konuda belirleyici hüküm yok.
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
nizam üstadım, belirleyici hüküm 4857 değilmi ? hemen ödenmeli değilmi ?
Aslında haklısınız. Kıdem ve ihbar ödemesinde vde söz konusu olmaz. Ancakkk bu yeni getirilen hükümle " ibraname" iş akdinin feshinden bir ay sonra olmalıdır deniyor.Buyrun burdan yakın. İşveren ibraname almadan ödeme yapabilir mi?. Ya da çalışan boş yere niye bir ay beklesin. Bunlar masa başında oturup ahkam kesmeye, uygulamadan haberi olmadan mevzuat yaratılmasına bağlı çelişkiler işte.
 
Üst