Kıdem ile ilgili bir soru?

15.06.1998 tarihinde işe başladım

21.11.2001 tarihinde askere gittim ve
30.04.2003 tarihinde tekrar döndüm aradan 1 hafta geçti ve tekrar aynı işyerine çağırıldım, işe başladım

askerlik sürem 18 ay

31.12.2011 tarihi itibariyle tazminat alacak olsam

bu askerlik süresi çıkarılacak mı nasıl hesaplanacak ve tazminatımı en kısa sürede nasıl alabilirim
öyle uzun vadeler olabilir mi ne kadar zaman içinde ödemesi gerekir işverenin. saygılar.

Ynt: Kıdem ile ilgili bir soru?

Askere giderken 1998 - 2001 arası tazminat diğer haklarınızı alıp mı gittiniz almadan mı askere gittiniz.

Askerlik için işten ayrıldığınız tarihten, tekrar başladığınız tarihe kadar geçen süre kıdem hesabında sayılmayacak.
Çalıştığınız tüm süreler gün olarak hesaplanacak, kıdem tazminatına esas günlük giydirilmiş brüt ücret üzerinden de toplam hesaplanacak.

rakam olarak nedir nasıl hesaplanıyor ve ödemesi nasıl olacak

kıdem ihbar hesaplama diye bişey buldum burda

giriş 15.06.1998
çıkış 21.11.2001 (3 yıl 5 ay 6 gün = 1236 gün)

bu ilk tazminatı hesaplarken
brüt ücrete o zaman ki brüt ücreti mi yazacağım

12.05.2003
31.12.2011 (8 yıl 7 ay 19 gün = 3109 gün)

toplam (12 yıl 25 gün = 4345 gün)

Pekkara ' Alıntı:
nasıl hesaplanıyor ark bi yardımcı olur musunuz

mantık olarak o dönem brüt ücret üzerinden hesaplanması lazım. çünkü o tarihten sonra çalışmayabilirdiniz de. ama yine de üstadlara sormakta fayda var.

Askerlik öncesi dönem için de şuanki brüt ücreti üzerinden hesaplama yapmak gerekir.
Hesaplama yaparken sadece askerlik nedeniyle çalışılmayan sürenin düşülmesi gerekmektedir..

İyi çalışmalar..

Hayır son ücret üzerinden tüm süreyi hesaplayacaksınız.

4345gün/365=11,90 *son brüt ücret+diğer yan ödemeler.

brüt ücret 855 yan ödeme yok
11,90 * 855 = 10174,50 yapıyor

peki bu ücreti ne kadar zamanda ödemesi gerekecek
top bu kez işçinin elinde oluyor galiba ama azami asgari süre nedir??? teşekkürler.

Öyle bir süre yok. Kıdem tazminatı iş akdi bitiminde derhal ve nakten ödenir.
Tabi işverenin durumu müsait değilse karşılıklı anlaşarak taraflar bir ödeme planı yapabilirler.

EYLÜLDURU ' Alıntı:
Askerlik öncesi dönem için de şuanki brüt ücreti üzerinden hesaplama yapmak gerekir.
Hesaplama yaparken sadece askerlik nedeniyle çalışılmayan sürenin düşülmesi gerekmektedir..

İyi çalışmalar..

bunun yasal dayanağı varsa paylaşabilir misiniz?

Kıdem hesaplanırken çalışılmış olan süreler toplanır doğal olarak. Yani ücret ödenen süreler.

birde şunu soracaktım benim ssk asgari ücretten yatıyor normalde ama aldığım net maaş 2011 yılı için 1.400,00 net kıdem hesaplanırken hangi rakamı baz alacağım teşekkürler...

1.400 ün brütü üzerinden hesaplanması gerek. Asgari ücret üzerinden hesaplanması durumunda itiraz edin derim.
Asıl önemli soru; ayrılma sebebi ne?

Soruyu soruş tarihinizden anladığım, işyerinin kapanacak olması nedeniyle sözleşmenizin feshedileceğinin size bildirilmiş olduğudur.
Eğer böyle ise, ihbar tazminatı alma hakkı doğmaz sizin için.
Kıdem tazminatı ise, daha önce söylendiği üzere, almış olduğunuz gerçek ücretinizin brütü üzerinden , toplam çalışma süreniz dikkate alınarak hesaplanması gerekir.
Gerçekte aldığınız ücretle kurumlara bildirilen ücretin farklı olması nedeniyle alacak olduğunuz tazminat hesabında doğal olarak işvereniniz kurumlara bildirdiği rakam üzerinden hesaplama yapacaktır.
Gerçek ücretiniz üzerinden hesaplanıp ödenmesini istiyorsanız, yanlış hesaplandığını düşündüğünüz rakamı aldığınıza dair bir belgeyi imzalamamanızı veya imzalarken fazlaya dair haklarınızı saklı tuttuğunuza dair şerh düşerek imzalamanızı öneririm .
Sonrasında fark için gerçek ücretinizin tesbitini de talep ederek iş mahkemesinde dava açmanız gerekir.
( Kapanan bir işyerinden , davayı kazanmış olsanız da alabileceğiniz bir şey bulamama ihtimaliniz oldukça yüksek elbette)

teşekkürler evet o şerh olayını duymuştum onu yapmam gerekir daha sonra ki haklarım için

keremcem ' Alıntı:
1.400 ün brütü üzerinden hesaplanması gerek. Asgari ücret üzerinden hesaplanması durumunda itiraz edin derim.
Asıl önemli soru; ayrılma sebebi ne?

İstifa ettim diyomuş :)