Kıdem tazminatı alabilir yazısı hk.

meduzam

Katkı Sunan Üye
15 yıl ve 3600 gün ssk günümü doldurdum; işyerinden ayrılacağım ve kıdem tazminatı alabilir yazsı istedim sgk dan
SFK nın gönderdiği yazıda " sigortalılık sürenizin ve prim ödeme gün sayınızın yeterli olduğu ancak 1475 sayılı iş kanunun 1.fıkrasına göre kendi isteğiniz ile işten ayrılarak yazılı talepte bulunmanız halinde kıdem tazminatı alabileceğinize dair bir yazı tarafınıza verilecektir..."
şeklinde bir cevap geldi...
Bu kıdem tazminatı alabilir yazsı değil.
İşten ayrılmadan bu yazıyı alamıyor muyum ben...
İşverene bu yazıyı vermeden nasıl ayrılacağım kıdem tazminatı mı nasıl alacağım..

İşten ayrılmadan kıdem tazminatı alabilir yazısı sgk vermiyor mu...Bunun için ne yapmam gerekiyor.

Ayrıca kıdem tazminatımı aldıktan sonra işsszilikten yararlanamıyor muyum...

Ynt: kıdem tazminatı alabilir yazısı

Eskiden sadece tam yaşlılık aylığı için gereken sigortalılık süresini ve prim gün sayısını tamamlayanlara veriyordu..3600 gün primini ve 15 yıllık süresini dolduranlara vermiyordu..ilk önce işten çıkış işleminin gerçekleşmesini istiyordu.. ama artık ortadan kalktı..böyle bir durum söz konusu değil.."SGK size şuan kıdem tazminatı alabilir" yazısını vermek zorundadır..tekrar dilekçeyle başvurun.. işvereninize de.. elden değil.. noter kanalıyla ibra edin.. ama asla yazıyı sonra alırım düşünceciyle çıkış işlemi gerçekleştirmeyin..

Ynt: Kıdem tazminatı alabilir yazısı hk.

sskya yazdığım yazıda ayrıntılarıyla kanun maddeleri ile yazmıştım zaten.Tekrar nasıl bir dilekçe yazmam gerekir acaba..

Ayrıca işverene elden versem olur mu

???.. Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/????.. Merkezi?ne

Kurumunuzda ?????? sigorta sicil numarası ve ?????TC Kimlik Numarası ile işlem görmekteyim. 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının (5) numaralı bendi gereği, dilekçe tarihi olan ??../?/2011 tarihi itibariyle, 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme süresinin bulunduğuna ilişkin bir yazının tarafıma verilmesini arz ederim.

Elden de verebilirsiniz tabiki..nasıl arzu ederseniz..Ben herşey resmi olsun isterseniz diye.. noter kanalıyla ibra edin dedim...

Kıdem tazminatı alabilir yazısının işverene ibrazında belli bir süre varmıdır?

Kıdem tazminatı alabilir yazısını almadan istifa etmek mantıksız değilmi ?
Nası böyle demişler tam anlamadım

merhaba,

ilgili sigorta müdürlüğüne dilekçeyle başvurup bu yazıyı alabiliyorsun fakat çalıştığınız işyerinde 1 seneyi doldurmuşsanız eğer kıdem tazmınatı alabilirsiniz.yazını aldıktan sonra istifanızı verebilirsiniz tabi yazınızıda gösterin

sgk dan bu yazıyı alırsam eğer hemen istifa etmek zorunda mıyım.
Kıdem tazminatı alabilir yazsını vermezlerse ne olacak...Onların dediği gibi ayrılıp mı alacağım bu yazıyı
SGK dan bana gelen yazı şöyle sigorta süreniz ve prim gününüz yeterli olup ancak 1475 14.madde 1.fıkra ya göre kendi isteğiniz ile işten ayrılarak yazılı talepte bulunmanız halinde kıdem tazminatı alabilir yazısı tarafınıza verilecektir yazıyor...

Sn.meduzam..

Bu yazıyı SGK size vermek zorunda.. Ve sizde bu yazıyı almadan kesinlikle işten çıkışınızı istemeyin..

Eskiden SGK bu yazıyı vermek için ilk önce işten çıkış istiyordu.. artık böyle bir istekte bulunmuyor..

Bizzat sigorta müdürlüğüne gidip.. detaylıca konuşun görevli memurla..

Kıdem tazminatı alabillir yazısını SGK'dan alarak işverene ibraz etmeden işten ayrılırsanız istifa etmiş sayılabilirsiniz.
Bu şekilde kıdem tazminatınızı alarak işsizlikten yararlanamazsınız.

sgk dan kıdem tazminatı alabilir yazısını alıp işten ayrıldığımda çıkış kodu ne yazmama gerekir. İşkurdan işssizlik maaşı almam için işten ayrılma kodunu ne yazmam gerekir

Çıkışınız emekliklik olması lazım tazminat alabilmeniz için işsizlik maaşı alabilmeniz içinde işveren tarafınan haksız nedenle fesih olması gerekiyor bu durumda işsizlik maaşı alamayacaksınız. Yada çıkışınızı 04 olursa tazminat hakkınız doğar ve işsizlik maaşı alabilirsiniz. :) daha sonra da emeklilik müracatında bulunabilirsiniz diye bir fikir geldi aklıma.

Merhaba arkadaşlar,
Yeni konu açmaktansa buradan devam etmeyi uygun gördüm.
Bir işçimiz "SGK'dan kıdem tazminatı alabilir yazısı" getirdi. Bu işçinin ihbar önellerine uyması gerekir mi?
İyi çalışmalar.

Alıntıdır

1475 sayılı İş Kanunu?nun 14 üncü maddesinin 5 inci bendi gereğince emeklilik için gereken üç şarttan yaş hariç diğer iki şartı tamamlayanlar, SGK?dan kıdem tazminatı yazısı alıp aynı gün işyerlerinden tazminatlarını alarak ayrılabilirler?
Bu ayrılışlar için ihbar süresi gerekmez?
Sayın Ali Tezel, yazı ve makalelerinizi hem internet sitenizden hem de gazetelerden yakınen takip ediyorum. Ben özel bir şirkette sendika baş temsilcisi olarak çalışmaktayım verdiğiniz güncel bilgiler biz çalışanlara ışık tutuyor. Kıdem tazminatı alabilmek için 3600 gün 15 yıllık sigortalık süresi yeterli olduğunu yazılarınızdan okudum. İşyerimde bir çalışana bu uygulamayı yaptık ama bu hak sonucunda ihbar süresini çalışması gerektiğini söylediler. İşçi arkadaş bu ihbar süresini çalışmadığı için kıdem tazminatının ihbar süresine tekamül 8 haftalık süreyi tazminatından kesip öyle ödeme yaptılar. Bu gibi durumlarda ihbar süresi çalışma zorunluluğu var mıdır? Rüstem Kılınç

Hangi sendikaya ve Konfederasyona bağlı olduğunuzu yazmamışsınız ama eğer Türk-İş?e bağlı bir sendikaya bağlı iseniz sizi de kara listeye alabilirler. Zira, Türk-İş üst yönetimi doğruları sadece doğruları ifade ettiğimden beni sevmezler hatta yöneticisinin bizzat bana söylediği üzere beni öldürmeyi bile düşünürler.

Sorunuza gelince, işçi arkadaşınızın iş akti 4857 sayılı İş Kanunu?nun 17 inci maddesine göre feshedilmediğinden ihbar süresi gerekmez. İşçi arkadaşınız işverenden kendisinden kesilen 8 haftalık parasını istesin. İşveren vermezse de gidip İş Mahkemesinde dava açsın.

1-Emeklilikte yaş şartı 1999?da getirildi

8 Eylül 1999 günü Resmi Gazetede yayınlanan 4447 (daha sonra 4759) Sayılı Kanun ile emeklilik için daha önce yaş şartı yok iken 1999 yılında belli bir süre prim ödeme ile belli sigortalılık süresinden sonra emekli olma şartlarının yanında üçüncü bir şart olarak, bir de YAŞ şartı getirildi.

Yine 4447 sayılı Kanun ile getirilen bir uygulama ile emeklilik için gereken üç şarttan, yaş şartı dışındaki şartları yerine getirenler, çalışmayı bırakıp emekli olacakları yaşı evlerinde beklemek istemeleri nedeniyle işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatı alabileceklerdir.

2- Emeklilik yaşını evinde bekleyen kıdemini alabilir

8 Eylül 1999 tarihli Resmi Gazete?de yayınlanan 4447 Sayılı Yasa ile eklenen 1475 Sayılı Kanun?un 14. maddesine 5. numaralı bent eklenmiş ve işçilere emekli olmadan istedikleri takdirde işlerinden ayrılıp KIDEM TAZMİNATI alma hakkı verilmiştir.
Bu bende göre;
?5. 506 Sayılı Kanunun 60?ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanun?un Geçici 81?inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle,?

Hüküm içinde geçen maddeler ise aşağıdaki gibidir.

506?nın 60/A maddesi,

?A) Bu Kanun?un yürürlüğe girdiği tarihten sonra ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayanların yaşlılık aylığından yararlanabilmesi için;

a) Kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması ve en az 7000 gün veya

b) Kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması, 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 4500

gün,?...şartlarını tamamlayarak emekli olabilmektedir.

Yeni emeklilik maddesinde görüleceği üzere artık sigortalılık süresi diye bir uygulama yoktur, sadece prim ödeme gün sayısı ile belli bir YAŞ vardır.
? Bent içindeki geçen 506/Geçici 81. maddesi (4759 ile değişik B ve C) bentlerinde de bilindiği üzere (B) bendinde 23.05.2002 itibariyle kadın ise 20 ve erkek ise yıllık sigortalılık süresi ile belirli gün sayısı ile yaş şartlarını istemektedir.
? © bendi de 15 yıllık sigortalılık süresi ve en az 3600 gün sayısını tamamlayanların emekli olacakları yaş?lar verilmektedir ki bu bente göre, yaşları ne olursa olsun 15 yıllık sigortalılık süresi ile en az 3600 gün sayısını tamamlayanlarda işyerlerinden kıdem tazminatı ile ayrılabilirler.

Bütün bunlara göre;

1-Kadın ya da erkek olsun başkaca bir şart aranmaksınız 7000 gün sayınız varsa,

2-Kadın ya da erkek 25 yıllık sigortalılık süresi ve en az 4500 gününüz varsa,

3-Kadın ise 20 ve erkek ise 25 tam yıl sigortalılık süresi ile aynı maddede belirtilen gün sayılarına (5000 ile 7000 arasında değişir.) ulaşmış olanlar,

4-İster kadın olsun ister erkek en az 15 yıldan beri sigortalı olması ve en az 3600 gün sayısını tamamlayanlar,

yani yukarıda sayılanlardan herhangi birisinde belirtilenleri yerine getiren işçiler, diledikleri zaman SGK?ya başvurup kıdem tazminatı yazısı isteyebilir ve alacakları yazı ile işyerlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabilirler.

Öte yandan, yasal olarak işverenler bu yazı gelmeden de işçilerinin 15 yıl ve 3600 gün sayılarının olduğunu görerek de kıdem tazminatlarını ödeyebilirler. Bu yazı illa da şart olan bir belge değildir.

3-Bu şekilde ayrılanların önceden haber vermesine gerek yoktur
1475 sayılı İŞ Kanunu?nun 14 üncü maddesinin 5 inci benti gereğince işlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılmak isteyenler, 4857 sayılı İş Kanunu?nun 17 inci maddesine göre istifa etmedikleri için herhangi bir önel (ihbar süresi) vermek zorunda değillerdir. Hatta SGK?dan aldıkları bu yazıyı işverene verir vermez bile işlerini bırakma hakkına sahiptirler.
İhbar öneli verme zorunluluğu sadece ve sadece 4857 sayılı İş Kanunu?nun 17 inci maddesine göre ayrılanlar için vardır.

SORU:
22.07.1962 doğumluyum, işe girişim 05.12.1984 ve 15.03.1982 günü askere gittim 20 ay askerlik sürem vardı, 18 ayını borçlandım ödedim.
1-İşe başlama tarihim hangi tarih olur? Emekli olabilir miyim?
2-Şu anda özel sektörde dört yılımı doldurdum. 18 aylık askerlik süresi de kıdem tazminatı hesabına dahil olur mu? Tazminatı dört yıl olarak mı yoksa beş buçuk yıl olarak mı alabilirim?
3-Emeklilik maaşı hesaplanırken sene dolmadan o sene hesaba katılmaz diye duydum doğrumudur? Şu anda emekli olsam 2009 yılı hesaba girer mi?
4-Başka ne gibi haklarım olabilir?
5-Siz neyi tavsiye edersiniz.
6-Tazminat ne kadar tutar. Orhan Kadam

CEVAP :
İlk sigorta başlangıç tarihiniz olan 05.12.1984 günü askerlik borçlanma süreniz olan 540 kadar geriye giderek, 05.06.1983 olacaktır. Buna göre de 47 yaşında en az 5150 gün ile SSK?dan emekli olabilirsiniz ki siz zaten bu yaşı 22.07.2009 günü (prim gününüzü) tamamlamış olduğunuzdan dilediğiniz zaman emeklilik dilekçesi verebilirsiniz. Kıdem tazminatını hesaplanırken özel sektör için askerlik borçlanması dikkate alınmamaktadır. Kamudan emekli olsaydınız bazı şartlarla askerlik süreniz içinde kıdem tazminatı alabilirsiniz. Emekli aylığının hesabında sene dolması diye bir şey kalmadı, artık hepsi dikkate alınıyor. Alacağınız kıdem tazminatınız aldığınız son brüt maaşınız ile 4,5?un çarpımı kadardır. Bu arada hizmet cetvelinize baktım, askerlik borçlanması dahil 7019 gününüz var ama geneli asgari ücret olduğundan alacağınız emekli aylığı da 600 lira civarında olur. Hatta, 2000 yılından sonra çalıştığınız her ay emekli aylığınızı da düşürmüş, 2000 yılından sonra hiç çalışmasaydınız alacağınız emekli aylığı 900 lira kadar olurdu. Çalıştıkça emekli aylığınız düşmüş.

SORU :
Bir yakınım emekli sandığından emekli ve eşinden ayrılmış. Bir yıl önce sigorta emeklisi annesi öldü. Şimdi memur emeklisi yakınım, SSK?dan emekli annesinin maaşını alabilir mi? Yelda Çiftçi

CEVAP :
5510 sayılı Kanun?a göre yetim aylığı alınabilinmesi için evli olmamak, çalışmamak ve kendi çalışması nedeniyle emekli olmamak üç şartının aynı anda var olması gerekir. Bu durumda yakınınız kendisi emekli olduğu için SSK?dan yetim aylığı alamaz. Şayet tersi olsaydı yani kendisi SSK emeklisi, annesi Emekli Sandığı emeklisi olsaydı her iki aylığı da alabilirdi.

HABERTÜRK / ALİ TEZEL

Teşekkürler İbrahim bey iyi çalışmalar.

mrb arkadaşlar annem 3600 gününü ve 15 sensini oldurdu SGKtan kıdem tazminatını alabilir yazısını aldı fakat işsizlikten de yararlanabiliyor mu öğrenmeye çalışıyoruz eğer alma hakkımız varsa nereye başvurmamız gerekiyor ve sgk dan aldığımız kıdem tazminatını alabilir yazısını işverene nasıl ulaştırmamızı önerirsiniz??

anneniz işsizlik sigortasından yararlanamaz. İşveren e yazıyı elden tebliğ edebilirsiniz.

Yanlış başlık altına yazmışım, özür :)