Kıdem Tazminatı Almadan Aynı İşyerinde Çalışmak

07.01.2007 - 15.09.2012 tarihler arasında çalıştım. Patron tarafından işten çıkarıldım. kıdem tazminatı + yıılık izin ücreti ödenmedi.
Tekrar 01.11.2012 yeniden aynı iş yerinde çalışmaya başladım. Kıdem tazminatı + yıllık iznin süresi aynı şekilde devam eder mi?
en kısa sürede cevap verirseniz memnun olurum. iyi çalışmalar.

Sayın rebelformen
İlk işten çıkartılma sebebiniz neydi? Normal çıkarma ise bu tazminat ödenmesi gerekir. Eğer işveren sizi istifa diye bildirmişse ve siz de istifa dilekçesi imzalamışsanız tazminat hakkınız yok. Aynı iş yerinde işe başlamanız ara verilerek önceki kıdem ve ihbarınızı keser. Önceki kıdem tazminatınızı istemek (mahkemeye başvurmak) için on yıllık zaman aşımı yıllık izin için ise beş yıllık zaman aşımı var.

Sayın Hamitözlü,
Patron kendin istediğiyle işten çıkardı. 8 hafta ihbar süresi verdi. 45 gün sonra ihbarname izladım. ihbar tazminatı iptal oldu. kıdem tazminat ödenmediği için, kıdem tazminat dlekçesini imzalamadım. 19 gün 2012 kalma iznimde var.

İşci-işveren ilişkileri İş Yasasına göre düzenlenir,uygulanır,bu olay da tabi işveren bu iş ilişkisini mevzuatı uygun neticelendirmez ise bu benzeri durumların göndeme gelmesi gayet doğal,işcinin işine son veriliyor,iş den ayrılıyor(çıkartılıyor)bu konuda işci olan bitenden bi haber,fesih (iş den çıkarılma)nedenini dahi bilmiyor,bildirilmiyor olduğuna göre işci elbette hakkını da arayacak.
Bu olayda anladığım ihbar tazminatı sözkonusu değil,k.tazminatı (doğar gibi)ama gerekçesini bilmiyoruz,kullanmadığı y.izin ücretleri var,çalışmış ise f.çalışma b.ve genel tatil ücretlerini de talep edebilir,ancak şu an aynı işveren ile çalışıyor,yasal yollara başvursa işverenle çekişme içine girecek hatta tekrar işten atılabilecek ve aynen önceden olduğu gibi benzer durumla karşılaşacak
ÇÖZÜM?

İşverenle görüşüp,önceki dönemin
Tazminat ve odenmeyen izin ücretlerini almaya calisacak.alamayacagına kanaat ediyorsa, dava açıp alacak,tacizlere maruz kalmamak icin işten ayrılınacak. Ben olsaydım böyle yapardım

eğer iş mahkemeleri suistimal olmadığı hakkında kanaat getirirse sıkıntı yok..ihbar süreni zaten kullanmışsın ona dair bir tazminat istediğin olamaz,iş yerleri kafasıına görede adam çıkaramaz kıdem tazminatı verecek olsa bile...sana bildirimli fesih yapılmış ama bu durumda yine kıdemıni ödemek zorundaydı...seni işten cıkarma sebeplerinin ne olduğu önemli,ayrıldıktan sonra 30 iş günü içersinde iş mahkemesine başvurmak daha sağlıklı olur.1 yıl sonra almadığın kıdem tazminatı için dava açman mahkemenin aklına şu soruyu getirecektir ? NEDEN SAKLI OLAN KIDEM TAZMİNATINI ALMADIĞINI BİR YIL SONRA TALEP EDİYORSUN ? bu gibi durumlarda hak talepleri için mahkemelere çok uzun süre geçmeden başvurmak daha sağlıklı olacaktır...saygılar

.1 yıl sonra almadığın kıdem tazminatı için dava açman mahkemenin aklına şu soruyu getirecektir ? NEDEN SAKLI OLAN KIDEM TAZMİNATINI ALMADIĞINI BİR YIL SONRA TALEP EDİYORSUN ? bu gibi durumlarda hak talepleri için mahkemelere çok uzun süre geçmeden başvurmak daha sağlıklı olacaktır...saygılar
Kıdem tazminatı yönünden 10 yılı aşmadıktan sonra sorun olmaz,kazanır yada kazanamaz ayrı bir konu olsada,bu 2 inci dönem çalışması sonunda da ilk çalışma dönemine ilişkin olarak belirtilen süre içinde istediği zaman bu davayı açabilir,"mahkemenin aklı"hukuk kurallarının üzerinde yada dışında değil,paraleldir.

Sonuçta patronla anlaştık 2 nüsha ibraname dilekçe yazılarak imzalandı. 1 nüsha işyerinde diğer nüsha ben aldım. Dilekçe aşağıdaki yazıldığı gibidir.

Ibraname

işveren : Abc ltd. şti.
Işçi : Ali veli

işyerimizde 11235555515 tc nolu ile 11.01.2007 ile 15.09.2012 tarihleri arasında çalışmış olan ali veli 01.11.2012 tarihi itibariyle işyerimizde tekrar çalışmaya başlamasından dolayı kendisine önceki çalışma döneminde ait kıdem tazminatı ödenmediği için kıdem tazminatı ve 2012 yılı ücretli izni hakkı fesh edilmemiş olup 1475. Sayılı iş kanunu gereğince kıdem tazminatı ve yıllık ücretli izni hesaplarında ilk çalışmaya başladığı tarih 11.01.2007 tarihi dikkate alınacaktır. 03.11.2012

işveren imza işçi imza

Ibraname

işveren : Abc ltd. şti.
Işçi : Ali veli

işyerimizde 11235555515 tc nolu ile 11.01.2007 ile 15.09.2012 tarihleri arasında çalışmış olan ali veli 01.11.2012 tarihi itibariyle işyerimizde tekrar çalışmaya başlamasından dolayı kendisine önceki çalışma döneminde ait kıdem tazminatı ödenmediği için kıdem tazminatı ve 2012 yılı ücretli izni hakkı fesh edilmemiş olup 1475. Sayılı iş kanunu gereğince kıdem tazminatı ve yıllık ücretli izni hesaplarında ilk çalışmaya başladığı tarih 11.01.2007 tarihi dikkate alınacaktır. 03.11.2012

işveren imza işçi imza
Bu belge bir delildir.
Anlaşılan o ki;ilk çalışma dönemine ilişkin sözleşmenin, işci kıdem tazminatı alacak şekilde, işveren tarafından feshedilmiş olduğu,işvereninde bu durumu beyan-kabül ettiği,doğruladığı,
Bu nedenle;
Yıllık izin yönünden,2 ci çalışma dönemi içinde hizmet süresi esas alınarak hesaplanan bu kalan-kullanmadığınız yıllık izin hakkınızı 14 işgünü,hizmetiniz 5 yıldan fazla olduğunda (önceki hizmet süreniz 5 yıl 8 ay 04 gün,boşta geçen-ara dönem hariç)01.11.2012 itibariyle 3 ay 26 gün daha çalıştıktan sonra 6cı yılınızı doldurmuş olacaksınız,yani 26.03.2013 tarihinden sonra.
Kıdem tazminatı yönünden ise yine önceki hizmet süresi dikkate alınacaktır.
Soru:
Diyelim çalışanımızın bu 2ci dönem çalışma süresi içinde sözleşmesi işveren tarafından haklı nedenle feshedilmesi halinde ,kıdem tazminatı yönünden tüm çalışma süreleri(1 ve 2ci dönemi)ne ilişkin hakları mı ölür,yoksa ödenmeyen 1 ci dönem çalışma süresine ilişkin tazminat hakkını mı alır?

14.09.2022 tarihine kadar , dava açarak talep etme hakkı var sonuçta.
( zamanaşımı)

"Diyelim çalışanımızın bu 2ci dönem çalışma süresi içinde sözleşmesi işveren tarafından haklı nedenle feshedilmesi halinde ,kıdem tazminatı yönünden tüm çalışma süreleri(1 ve 2ci dönemi)ne ilişkin hakları mı ölür,yoksa ödenmeyen 1 ci dönem çalışma süresine ilişkin tazminat hakkını mı alır? "

Sn Aydemir,

Güzel bir noktaya değinmişiniz. Burda benim yorumum şu şekildedir.
Eğer iş sözleşmesi kıdem tazminatı gerektirmeyecek şekilde sona erdirilirse işveren istyerse ilk dönemi öder istemezse ödemez.
Öderse zaten sorun yoktur. Ödemezse bu elbette dava konusu olacaktır. Ancak davanın mahiyeti artık bir ",İş hukuku" davası olma özelliğini kaybetmiştir. Bu bir özel hukuk "borçlar" hukuku davası halini alır.

"Diyelim çalışanımızın bu 2ci dönem çalışma süresi içinde sözleşmesi işveren tarafından haklı nedenle feshedilmesi halinde ,kıdem tazminatı yönünden tüm çalışma süreleri(1 ve 2ci dönemi)ne ilişkin hakları mı ölür,yoksa ödenmeyen 1 ci dönem çalışma süresine ilişkin tazminat hakkını mı alır? "

Sn Aydemir,

Güzel bir noktaya değinmişiniz. Burda benim yorumum şu şekildedir.
Eğer iş sözleşmesi kıdem tazminatı gerektirmeyecek şekilde sona erdirilirse işveren istyerse ilk dönemi öder istemezse ödemez.
Öderse zaten sorun yoktur. Ödemezse bu elbette dava konusu olacaktır. Ancak davanın mahiyeti artık bir ",İş hukuku" davası olma özelliğini kaybetmiştir. Bu bir özel hukuk "borçlar" hukuku davası halini alır.
Kanaatim ilk hizmet süresine ait tazminatını alır(çünkü işci zamanında haketmiş olmasına rağmen,muaccel hale gelmiş olan işci alacağını işveren zamanında ödememiş,ödemiş olsaydı işci de bu durumdan faydalanmış olacaktı,oysa işverenin bu kusuru nedeniyle işci madur olan-zarar gören taraf olmuştur)diye düşünüyorum.

İlk fesih, işveren tarafından olmuş, haklı bir sebep te belirtilmemiş bu olayda. Yani zaten ilk fesih tarihi itibariyle kıdem tazminatı hakkı doğmuş çalışanın.
Daha sonra başlayan 2.dönem çalışma ile, önceki döneme ait kıdem tazminatının da ödeneceği kabul edilmiş varlığı kabul edilerek.
Sorun(m);
ilk dönem+2.dönem çalışma süresi için toplamda bir kıdem tazminatı hesaplaması mı yapılacaktır,yoksa ilk dönem için o tarihte hak kazanılan tazminat miktarının ödeneceği de kabul mü edilmiştir bu şekilde bir belge ile?
2.dönem çalışma süresi için kıdem tazminatı ödenmesini gerektirecek bir çıkış olması durumunda, ilk dönem için doğmuş, rakamı o tarihte belirlenmiş kıdem tazminatı tutarı+2.dönem çalışma süresi nedeniyle hak kaznaılan tazminat tutarı mı ödenecektir, yoksa toplam çalışma süresi ve son alınan ücret dikkate alınarak mı yapılacaktır bu tazminat ödemesi?
Bence ilk dönem kıdem tazminatı borcu rakamsal olarak o tarihte belirlenmiş-hak kazanılmış bir borç olduğundan, 10 yılı aşan bir zaman sonra herhangi bir hak talep edilemeyecektir bu belgeye rağmen.

Bahsekonu belgede işveren"önceki çalışma dönemine ait kıdem tazminatı ödenmediği için..."demekle;zaten bu ilk 1ci döneme ilişkin olarak,feshin kendisi tarafından yapıldığını,ödemede bulunulmadığını kabül etmiş oluyor,hatta hizmet süresine dayalı işci alacaklarında 11.01.2007 tarihinin dikkate alınacağını beyan etmiş..........dolayısyle evet kabül etmiş oluyor bu belge ile
2ci çalışma döneminde k.tazminatı ödenmesini gerektirecek şekilde çıkış olması durumunda,ilk döneme ilişkin ödeme yapılmamış olduğu için dediğiniz gibi toplam çalışma süresi ve son alınan ücret üzerinden ödeme yapılması,
İlgilinin 1ci dönem çalışması sonunda bu tazminatı hak ettiği açık zira işverende bu durumu doğruluyor,ancak miktar bilinsede ödemenin yapılmamış olması karşısında işveren borçlu-işci alacaklı konumda,
İlk döneme ilişkin k.tazminatı alacağına ilişkin zaman aşımı konusunun heralde 1ci dönem sonu itibariyle başlar demek istiyorsunuz,(doğrusu emin değilim) ağırlıklı görüşüm,1ci dönem sonunda ödemenin yapılmamış olması ve 2ci dönem çalışmanın başlaması ile devamlılığın sağlanması neticesinde zamna aşımı süresinin 2ci dönem sonu itibariyle başlayacağını düşünüyorum

göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı tüm katılımcı teşekkür ederim.
benim gibi iş yerlerinde çıkarılan arkadaşlar için, örnek teşkil olur. sizlerin sayesinde aydınlanmış olur.