Kıdem tazminatı hesaplanmasının NET ücretten yapılması

işyerinden ayrılacağım için işverenim kıdem tazminatı mı hesaplarken, şirketimizin gelir vergisi vs yüzünden brütten değil de netten hesaplandığını söyledi. hesapladığım tazminatımın büyük bir kısmı ne yazık ki bu yüzden kayboldu. bu konunun aslı nedir? netten hesaplamanın yasal bir dayanağı var mıdır bunu öğrenmek istiyorum. bu konuda cevaplarınızı rica ediyorum.

Ynt: kıdem tazminatı hesaplanmasının NET ücretten yapılması

brüttem hesaplamak zorunda netten hesaplayamaz.

muhasebecimizle konuştum o da bazı büyük firmalarında benzer yolu izlediğini eğer brütten hesaplanıyor olsaydı bizden yıllık gelir vergisi kesileceğini söylemişti. ben işverenimle konuşurken bununla ilgili belirtebileceğim bir kanun maddesi var mıdır acaba? tekrar çok teşekkür ederim

Kıdem tazminatı tavanın altında kalıyor ise gelir vergisinden muaftır. O nedenle muhasebecinin söylediği doğru değil.

Tazminatlar Kıdem ve İhbar giydirilmiş ücretten hesaplanır brüt ücretten. Bunun üzerinden Gelir vergisi ve damga vergisi hesaplanarak tazminattan düşülür ve kalan tutar size ödenir. Muhasebecinizin bahsettiği gelir vergisi hesaplanması zaten sigorta primiziden dolayı muhtasar beyanname il vergi dairesibne ödeniyor. Sonuç olarak tazminatlarınız ne olursa olsun Brüt ücretten hesaplanır.

Ynt: Kıdem tazminatı hesaplanmasının NET ücretten yapılması

berden ' Alıntı:
muhasebecimizle konuştum o da bazı büyük firmalarında benzer yolu izlediğini eğer brütten hesaplanıyor olsaydı bizden yıllık gelir vergisi kesileceğini söylemişti. ben işverenimle konuşurken bununla ilgili belirtebileceğim bir kanun maddesi var mıdır acaba? tekrar çok teşekkür ederim
1475 Sayılı İş Kanunu'nda

Kıdem tazminatının hesaplanması, son ücret üzerinden yapılır. Parça başı, akort, götürü veya yüzde usulü gibi ücretin sabit olmadığı hallerde son bir yıllık süre içinde ödenen ücretin o süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama ücret bu tazminatın hesabına esas tutulur.

(Değişik : 29/7/1983 ? 2869/3 md.) 13 üncü maddesinde sözü geçen tazminat ile bu maddede yer alan kıdem tazminatına esas olacak ücretin hesabında 26 ncı maddenin birinci fıkrasında yazılı ücrete ilaveten işçiye sağlanmış olan para ve para ile ölçülmesi mümkün akdi ve kanundan doğan menfaatler de gözönünde tutulur.

Ynt: Kıdem tazminatı hesaplanmasının NET ücretten yapılması

Soner KOCACIYA katılmakla birlikte

İlave;

5510 sayılı SGK Kanununda

3. Madde
12 numaralı bendinde

12) Ücret: 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (c) bendi kapsamında sigortalı sayılanlara saatlik, günlük, haftalık, aylık veya yıllık olarak para ile ödenen ve süreklilik niteliği taşıyan brüt tutarı,