Kıdem Tazminatı İzin Ücreti

mes_ar

Tanınmış Üye
Günaydın arkadaşlar,
bir çalışanın emekli olacağı için işten çıkışı yapılıyor. bu kişinin kıdem tazminatı ve 45 günlük izin ücreti var. Bunlar kıdem tazminatıyla beraber mi yoksa ayrı olarak mı hesaplanıp ödenmeli?

bir de kişinin ücreti kıdem tavanın üzerinde, kıdem hesaplanırken tavan (3,129,25 tl.) den hesaplandı, izin de aynı rakamdan mı yoksa daha yüksek olan son brütten mi hesaplanacak?

İzin ücreti ve kıdem t. ayrı ayrı hesaplanır. İzin ücr. günlük bürüt*45 gün olarak bordroya ilave edip tüm kesintileri (prim-ikramiye ödemesi gibi) yapacaksınız. Kıdem t. giriş ve çıkış tarihlerine göre tavanı aşmayacak şekilde hesaplayacaksınız.

İzin ücreti, normal aylık ücreti dikkate alınarak,
kıdem tazminatı ise kıdem tazminatı tavan ücreti dikkate alınarak hesaplanmalı,
Sonuçta , yapacağınız ödeme sonrası alacağınız ibra belgesinde, her iki ödemeyi de açıklaması ve miktarları belirterek ayrı ayrı göstermeniz gerekiyor zaten.

yani ben izin ücreti ile alakalı olarak, mart ücret bordrosuna 45 günlük brüt ekleyeceğim ve neti ne çıkarsa ödeyeceğim, öyle mi?

Arkadaşlar acil yardıma ihtiyacım var, bu kişi 12/03/2013 de çıktı ve 13/03/2013 te emekli olarak işe girdi.
1-45 günlük izin ücretini bordroda gösterdiğimde 12 günlük maaşıyla birlikte matrah sgk tavanın üzerine çıkıyor. ve kümülatifi etkildeği için birden matrah artmış oldu.
2-Bu kişi 13/03/2013 te emekli olarak girdiğine göre, mart ayı için bir normal sgk prim bildirgesi bir de sgdp bildirgesi göndereceğiz. tavanı düşündüğümüzde bu ikisinin toplamı mı esastır, yoksa herbiri için ayrı ayrı mı tavan sözkonusudur?

(not: çıkış 12 demişsin ben 13 olarak hesapladım. burada önemli olan hesapala şeklim rakamlar vs varsayım olarak düşünelim)

merhaba 1. sorunun cevabını ben aylardır araştırıyorum. hatta sgk bilgi edinmeye bile sordum bana net anlaşılabilir bir cevap veremediler.
nasıl yaptığıma gelince

13.03 çıkışa göre diyelimki eksiksiz 13 gün var.(günlük brüt ücreti 50tl varsayarsak)
normal ücret brütü = 50TL*13GÜN 650
yıllık izin brütü = 50tl*45gün = 2.250
---------
toplam 2900
(günlük tavan 212,03*13gün=2756)

şimdi burada görüldüğü üzere 2900 brüt 13 günden tavanı aşıyor. ben şu şeklde yapıyorum.
13 günlük brüt 650 den normal bordrosunu tahakkuk ettiriyorum. daha sonra ayrı bir bordroda yıllık izin ücreti tahakkuk bordrosu diyip şu şekilde yapıyorum
-------------------------------------------------------------------------------------------
hak edilen kullanılmayan yıllık izin ücreti brütü = 50tl*45gün = 2.250

Kesinti hesaplamaları

Prime tabi Brüt tutar = 2756-650 = 2.106,00
ssk %14 294,84
işsiz. %1 21,06
GELİR VERG.MATR 1.934,10 ( BURAYA DİKKAT 2.250- 294,84-21,06 OLACAK)
GV %15 290,12
DV %0,759 17,08 ( BURASIDA AYNI ŞEKİLDE 2.250*%0,759 OLACAK)
NET ÖDENECEK 1626,90
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ssk dan verilen cevapta 3. ayda çıkan işçinin kullanılmayan yıllık izin ücretinin arta kalan matrahını 2. aya eklememiz gerektiği gibi ilginç bir cevaptı. oysa ben işçi 3.ayda çıktığında 2. ayın primini onaylamış olabilirim. neden gidip ek bildirge düzenliyip ceza yiyeyim. bana en mantıklı hesaplama bu geldi.

ama yine söylüyorum ve rica ediyorum burada bu işte uzmanlaşmış bir çok üstadımız var lütfen bize kendi uygulamalarınızı anlatarak yardımcı olun. saygılar.

Son düzenleme:
Teşekkürler prof67, aynen 2. ayın sgk sını daha önce göndermiştik. peki 2.sorum hakkında bir fikriniz var mı?

Ya arkadaşlar, işin içinden çıkamıyorum. İşten emekli olduğu için ayrılan ve ertesi gün işe giren bir kişinin önceden kullanmamış olduğu 45 günlük izin ücretini bordroya yasıttığımda sgk tavanı geçiyor, buna göre bordroyu yapıp sgk tavandan ödeyeceğim, buraya kadar sorun yok. Ben bu kişiye ayın geri kalan kısmı için yapacağım emekli bordrosunda sgk matrahını ne göstereceğim? normal sgk ve emekli toplam alınırsa ben emekli bordrosunu nasıl yapacağım?

Son düzenleme: