Kıdem Tazminatı Ve İhbar Tazminatının Muhasebeleştirilmesi

Öncelikler herkese Kolay Gelsin...

Yeni Çalışmaya Başladığım Firmadan çıkartılan İşçiler İçin Yasal olan her türlü kıdem tazminatı ve ihbar tazminatlarının ödenmesi yapıldı. Fakat Muhasebeştirme kayıdını yapamıyorum.

1. Daha öncelerden Kıdem Tazminatı için Para ayırılmamış yani öle bir hesap yok aşağıdaki örneğin doğrumudur yanlışsa düzeltin Lütfen...

Kardeşiniz Olarak Sizden Rica Ediyorum

770 02 xxxx Kıdem Tazminatı Gideri

360 01 xxxx Ödenecek DAmga Vergisi

770 02 xxx İhbar Tazminatı Gideri

360 01 xxxx Gelir Vergisi Ödemeleri

şimdiden Teşekkür Ediyorum

Ynt: Kıdem Tazminatı Ve İhbar Tazminatının Muhasebeleştirilmesi

doğrudurda... ihbar tazminatında da damga vergisi var onuda yapacaksın....

kıdem

770.02 xxxxx
360-02 d.v. xx
100-01 ödenen xxx

ihbar
770.02 xxxx
360-01 g.v. xxx
360-02 d.v. xxx
100-01 ödenen xxxx

Ynt: Kıdem Tazminatı Ve İhbar Tazminatının Muhasebeleştirilmesi

Teşekürler İlgine

merhaba
kıdem tazminatı için kıdem tazminatı bordrosu yeterli midir ? ayrıca maaş bordrosuna eklemek gerekir mi? kıdem tazminatı damga vergisi 302 kod bölümüne eklenir mi ?

merhaba
kıdem tazminatı için kıdem tazminatı bordrosu yeterli midir ? ayrıca maaş bordrosuna eklemek gerekir mi? kıdem tazminatı damga vergisi 302 kod bölümüne eklenir mi ?
Bordro yeterlidir. Damga vergisi 302 koda eklenir. Ayrıca kıdem tazminatlarının ödendiği dönemde gider yazılabildiğini hatırlatırım. Özellikle geçici vergi dönemlerinde dikkat edilmesi gerekir.

Bordro yeterlidir. Damga vergisi 302 koda eklenir. Ayrıca kıdem tazminatlarının ödendiği dönemde gider yazılabildiğini hatırlatırım. Özellikle geçici vergi dönemlerinde dikkat edilmesi gerekir.
Teşekkür ederim
6000 tl civarı kıdem tazminatını elden ödeyebilir mi ? tahakkuk ettiği zaman muhtasarda bildiriyoruz,ödemesi kasımda olursa, kasım ayında gider yazıyoruz ?

Teşekkür ederim
6000 tl civarı kıdem tazminatını elden ödeyebilir mi ? tahakkuk ettiği zaman muhtasarda bildiriyoruz,ödemesi kasımda olursa, kasım ayında gider yazıyoruz ?
Kıdem tazminatları da ücret kapsamında olduğundan bankadan ödenmesi zorunludur.