Kıdem Tazminatı Yemek Parası Eklenmesi

Ynt: Kıdem Tazminatı Yemek Parası Eklenmesi

Bir ay içinde çalıştığınız gün sayısı ile günlük yemek bedelini çarparak ulaştığınız sonucu kıdem tazminatına esas ücrete ekleyeceksiniz.

Örneğin, ayda 26 gün çalışıp, günlük yemek bedeli olarak 5 TL ödüyorsanız; 26x5=130 TL daha eklemeniz gerekir. Ayrıca, yol parası ödüyor ya da servis sağlıyorsanız aynı şeklide hesap ederek eklemeniz gerekir.

Kıdem tazminatına esas ücret: 666(Asg.Ücret)+130(Aylık Yemek Bedeli) =796 TL

(1475/14.madde: ... kıdem tazminatına esas olacak ücretin hesabında 26 ncı maddenin birinci fıkrasında yazılı ücrete ilaveten işçiye sağlanmış olan para ve para ile ölçülmesi mükmün akdi ve kanundan doğan menfaatler de gözönünde tutulur...)

quixotic ' Alıntı:
Bir ay içinde çalıştığınız gün sayısı ile günlük yemek bedelini çarparak ulaştığınız sonucu kıdem tazminatına esas ücrete ekleyeceksiniz.

Örneğin, ayda 26 gün çalışıp, günlük yemek bedeli olarak 5 TL ödüyorsanız; 26x5=130 TL daha eklemeniz gerekir. Ayrıca, yol parası ödüyor ya da servis sağlıyorsanız aynı şeklide hesap ederek eklemeniz gerekir.

Kıdem tazminatına esas ücret: 666(Asg.Ücret)+130(Aylık Yemek Bedeli) =796 TL

(1475/14.madde: ... kıdem tazminatına esas olacak ücretin hesabında 26 ncı maddenin birinci fıkrasında yazılı ücrete ilaveten işçiye sağlanmış olan para ve para ile ölçülmesi mükmün akdi ve kanundan doğan menfaatler de gözönünde tutulur...)
2009 yılı için 10 tl den aşağısı muaf olması lazım.

10 tl lik tutarın kıdem tazminatı ile alakası yok biliyorum. sizin bahsettiğiniz olay işçiye verilen bir günlük yemek ücretinin tutarı 10 tl( kdv hariç ) yi geçerse gelir vergisine tabi tutuluyor.

Muafiyet kıdem tazminatına esas ücretle ilgili değil.
İşyeri dışında yemek verildiği durumlarda, işveren bir kişi için günde 10 TL'den fazla öderse; aşan kısım veya çalışana yemek bedeli olarak nakten yapılan ödemeler ve bu amaçla sağlanan menfaatler ücret olarak vergilendirilir. (Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesinin 8 numaralı bendi)
Bir kişi için günde 15 TL öderse, 5 TL ücret olarak vergilendirilir.

Bu tutardaki ödeme süreklilik arz ediyorsa, kıdem tazminatına esas ücrete bir aylık yemek bedeli tutarını eklemek gerekir. Ancak; süreklilik arz etmeyen durumlarda ödenen tutarlar (işyeri dışında görevli olan bir kişiye 3 günlük yemek bedeli olarak ödenen 60 TL) kıdem tazminatına esas ücret hesabına eklenmez.

GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO: 270)
...
1.2. Hizmet Erbabına İşyeri veya İşyerinin Müştemilatı Dışında Kalan Yerlerde Yemek Verilmek Suretiyle Sağlanan Menfaatlere İlişkin İstisna Tutarı:
Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesinin 8 numaralı bendinde yer alan, işverenlerce işyeri veya işyerinin müştemilatı dışında kalan yerlerde hizmet erbabına yemek verilmek suretiyle sağlanan menfaatlere ilişkin istisna tutarı, 2009 takvim yılında uygulanmak üzere 10 TL olarak tespit edilmiştir.

yanız 130 tl net yemek parası.
130 net =181,4 brüt olarak kıdem ve ihbar tazminatlarına eklenmesi gerekmez mi?

sözkonusu yemek parası oldukça karışık bir konu.karışıklığı netten brüte giderken yaşanmakta.kıdem tazmitanda da ilave edilirken brüte nasıl gidileceği muallak açıkçası.

ihbat tazminatınada yemek parası ekliyorum.
birkaç arkadaşım ise eklemiyor.

parlak1980 ' Alıntı:
yanız 130 tl net yemek parası.
130 net =181,4 brüt olarak kıdem ve ihbar tazminatlarına eklenmesi gerekmez mi?

Merhaba
Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hesaplanırken Giydirilmiş Brüt ücret dikkate alındığına göre;
Yemek ürcreti ve diğer hakedişlerin eklemeleri yapılırken, Brüt ücretlerinin olarak eklenmesi kanaatindeyim.

İş kanununa göre eklenmesi zorunlu.

Yemek ücreti bordroya eklenip nakit ödeniyorsa brüt olarak giydirilmiş ücrete eklenir.
Yok ticket şeklinde dışarda ise o zaman ne ödeniyosa (genelde 10 ) o kadar eklenir.

quixotic 'in belirttiği gibi 1475 sayılın İş kanununun KIdem Tazminatı ile ilgili hükümleri hala geçerliliğini korumaktada ve buna göre kıdem tazminatına esas olacak ücretin hesabında "26 ncı maddenin birinci fıkrasında yazılı ücrete ilaveten işçiye sağlanmış olan para ve para ile ölçülmesi mükmün akdi ve kanundan doğan menfaatler de" gözönünde tutulur.

Yine ilgili hükümlerde en son brut ücret dikkate alınır denmektedir. Burada brut ücretten kasıt iş tarafından ödenen yasal kesintilerin de ilave edilmesidir.

Ayni olarak yapılan yani işyerinde yemek verilmesi ve servis aracı tahsisi gibi haklar, SGK ve vergi kesintilerine tabi değildir (nakten ödenmesi durumunda ilgili yasal muafiyetler dahilinde tabidir). Dolayısı bu ödeneklerin brutu kdv dahil tutarlarıdır. Örneğin ticket veriliyor ise kdv li aylık tutar, yemek veriliyorsa kişi başı kdv li maliyet*aylık çalışma günü kıdeme esas ücrettir.

Yani bunları brutleştireceğiz diye mevzuat gereği tabi olmadığı SGK ve GV kesintilerini eklemek yanlış bir mantıktır.

Sn. Suubatar,
çok güzel açıklamışsınız. tşk ederim...

yemek firmada yapılıyor ve servisde firma tarafından karşılanıyorsa budamı kıdem tazminatına eklenecek iyi ama firmada yapılan yemeğin maliyeti nasıl hesaplanırki sonuçta her zaman aynı rakam değil

Nasıl yani yemek maliyetini bilmiyormusunuz. aylık ortalama hesaplayın. Ahçı garson falan varsa ekleyin, Elektrik, gaz masrafı da koyun. çalışan sayısına bölün.

net olarak hesaplayabilmem mümkün değil sonuçta elektrik yada doğalgazın ne kadarı yemek yapımında kullanılmış hesaplamak zor yani ortalama bir rakammı almak gerekiyor birde diyelimki 10 yıldır çalışıyor bunun 5 senesinde firmaya yakın yerde ikamet ettiği için kendisi geliyordu kalan 3 yılda farklı bir adrese taşındı ve firmanın kendi aracıyla gelip gitti 2 yılındada firmanın dışarıdan anlaşmış olduğu bir servis aracıyla işyerine geldi firmada yemek verildi bunun hesabını nasıl yapılır sonuçta herkes aynı servisten yararlanmıyor servislerin maliyeti farklı yada sürekli şirket dışında çalışıp maaşı yemek dahil anlaşılanlar var bana oldukça karışık geldi öğrendiğim tek şey hesaplamaları yanlış yaptığım hadi ben yaptım mali müşavirimiz yada yeminli mali müşavirimizdende bu konuda bir uyarı almadım şimdiye kadar ki aman yanlış olmasın kimsenin hakkı yenmesin diye özellikle kontrol ettiriyorum hesaplamalar konusunda okuyabileceğim bir yazı varsa yada siz bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler

nguroy ' Alıntı:
Nasıl yani yemek maliyetini bilmiyormusunuz. aylık ortalama hesaplayın. Ahçı garson falan varsa ekleyin, Elektrik, gaz masrafı da koyun. çalışan sayısına bölün.

Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır. (Mevlana)

Verdiğiniz cevabı hayret ederek okudum. Yardım isteyen arkadaşlara rencide edici cevap vermenizi kınıyorum. Anlaşılmamasının bir nedeni de bizim verdiğimiz cevapların karmaşık olmasından değil mi?

Kıdem tazminatı hesabında esas alınacak ücret son ücrettir. İşçiye yapılan yemek, yol, akbil, servis, ikramiye, yakacak, aile yardımları gibi ödemeleri ile otomobil veya lojman sağlamak gibi para ile ölçülmesi mümkün menfaatleri düzenli olarak karşılanıyorsa kıdem tazminatına esas ücrette dikkate almanız gerekir.
Bu ödemeyi
ister 2 yılda 1 kez,
ister yılda1 kez,
ister 7 ayda 1 kez,
ister 80 günde bir kez yapın sürekliliğinin ve düzenli bir periyodunun olması gerekir.
Ücretin eki niteliğindeki bu ödemelerin 30 güne denk düşen miktarını son ücrete eklemeniz gerekir.
Ödemeyi işçinin kendisine değil de hizmeti sağlayan firmaya yapmanız bu sonucu değiştirmez.

Ayrıntılı yemek maliyeti hesabı yapmanıza gerek yoktur. Tespit etmeniz gereken tutar işyerinin yemek maliyeti değil; işçinin bu yemekten ne kadar menfaat sağladığıdır. Eş değerde bir öğün yemek fiyatını hazır yemek firmalarından öğrenmek mümkündür.

Bilmediğini bilen çocuktur, öğretin.
Bildiğini bilmeyen uykudadır, uyandırın.
Bimediğini bilmeyen ahmaktır,kaçın.
Bildiğini bilen önderdir? İzleyin!
K'ung-Fu-tzu

Önemli olan çalıştığı son ayda elde etmiş olduğu giydirilmiş ücrettir. Yemek maliyetini çok net kuruşuna kadar hesaplamanız gerekmez.
Servis ve yol için de son ayda ki kişi başı maliyeti hesaplamaya çalışın.

Dışarıdan yemek hizmeti alıyoruz.günlük yemek ücreti:5,5 tl 5,5x26:143 tl bu şekilde mi yoksa brütleştirilerek mi eklenmesi gerekir. Anladığım kadarıyla nakdi olarak ödenirse mi brütleştirilmeli ? servis hizmeti de veriyoruz.onun nasıl hesaplanacağını bilmiyorum.

Merhabalar birşey soracağım. Belki cevap vermiş olabilirsiniz ama ben bu konulara çok hakim olmadığım için anlamamış olabilirim.Kusuruma bakmayın. Benim iş akdim feshedildi. Biz yemek parası olarak aylık kağıt ticket alıyorduk. Mesela ayın 10'unda maaş ödemeleri hesabımıza yapılıyordu ve ticketımızı elden veriyorlardı.Şimdi bunlar kıdem tazminatı hesaplanırken dahil edilecek mi ? İşyerinin muhasebesine sorduğumda bana hayır onlar dahil edilmez biz onları ayrı olarak veriyoruz dedi. Bende bilmediğimden bişey diyemedim. Bir fikir verebilecek olan varsa sevinirim.