Kıdem Tazminatı

Merhabalar,
1475 Sayılı Kanunun halen yürürlükte bulunan Kıdem Tazminatı balşıklı 14.maddesinin 5.bendinde "(25.08.1999 tarih ve 4447 sayılı Kanunun 45 inci maddesiyle eklenen ve 8.9.1999 tarihinden geçerli olarak yürürlüğe giren şekli) 506 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanunun Geçici 81 inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle," işçiye kıdem tazminatı ödenebileceği ifade edilmektedir.
Yine aynı kanununda atıfta bulunulan 506 sayılı kanunun 60.maddesinin 1.fıkrasının A bendinin a ve b alt bentlerinde
" (08.09.1999 tarih ve 23810 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 4447 sayılı Kanunun 6 ncı maddesiyle değişen şekli.) (Paragrafın: 01.06.2002 tarih ve 24772 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 4759 sayılı Kanunun 1 inci maddesiyle değişen şekli.) Yaşlılık aylığından yararlanabilmek için sigortalıların;

a.Kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması ve en az 7000 gün veya,
b.Kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması, 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 4500 gün,
Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalı primi ödemiş olması şarttır." denilmektedir.

Çalışma süresi 25 yılı doldurmayan ancak prim ödeme gün sayısı 7000 gün (A bendinin a alt bendindeki durum) olan sigortalı, işten ayrılırken Tazminat talebinde bulunabilirmi?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ynt: Kıdem Tazminatı

Sayın Keremcem,
Kısa ve net cevabınız için teşekkür ederim. Neden hayır?

SSK dan emeklilik için 3 temel şart vardır.

1-Yıl (20-25)
2-Gün
3-Yaş

Eğer il iki şart tamamlanmış ve sadece yaş bekleniyorsa SSKdan bunu belgelemek şartı ile kıdem ödencesi verilebilir.
Aksi halde verilemez. Sizin durumunuzda sadece 2, şart tamamlanmış.

Merhaba,

Eğer SSK dan Prim süresini doldurduğuna ve sadece yaş beklediğine dair bir yazı getirebilirse
Bu personel Emeklilik süresi için gerekli olan prim ödemmi doldurmuş olduğumdan maaş bağlanması için gerekli olan yaş süremi çalışmadan beklemek istiyorum diye istifa eder ve tazminatını alır diye biliyorum.

nguroy kardeşimizde benden 1 gün önce aynı ifadede bulunmuş kusura bakmasın yorumları okumadan cevaplamıştım.

Merhaba,
Sn,nguroy ve bkrozkan,
Yardımlarınız ve açıklamalarınız için teşekkür ederim.Ancak kafama takılan bir şey var.
Ben şimdi SSk kanunu 60.maddenin A bendinin a altbendindeki "a.Kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması ve en az 7000 gün (prim ödenmiş olması)," şartlarını taşıyor olsa idim yani erkek olarak 60 yaşını doldurmuş ve prim gün sayısı olarakda 7000 günü geçmiş olsa idim yinede 25 yıllık sigortalılık süresini bekleyecekmi idim.Zira bu madde de sigortalılık süresi ile ilgili bir şey yazmıyor.

Kanun No: 4447
Kabul Tarihi: 25.8.1999
Resmi Gazete: 8.9.1999 - 23810

İŞ KANUNU İLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİKLER

MADDE 45. ? 1475 sayılı İş Kanununun Kıdem Tazminatı başlıklı 14 üncü maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki 5 numaralı bent eklenmiştir.

5. 506 Sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanunun Geçici 81 inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle kıdem tazmintına hak
kazanırlar.

Maddeden anlaşılacağı üzere sigortalıların yaş şartı ( emekliye ayrılma yaşı ) dışında;
a) Prim ödeme gün ( 7000 gün ) sayısı veya
b) Sigortalılık süresi (25 yıl) ve prim ödeme gün sayısını ( kanunda öngörülen süreleri)
doldurduklarında işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatı alabileceklerdir.

7000 gün prim ödemesi yapan bir sigortalının işten ayrılması halinde kıdem tazmiatına hak kazanacak,ancak 58 veya 60 yaşına geldiğinde de emekliye ayrılabilecektir. 25 yıl sigortalılık süresi ise aranmayacaktır.