Kıdem Tazminatını Hak Ediyor muyum ?

merhaba,
iş yerimdeki yönetim değişikliği ve yeni yönetim ile çalışmak istemediğim için istifa etmek durumundayım.
kendim istifa edeceğim için ihbar-kıdem tazminatı alamayacağımı biliyorum, ancak bazı arkadaşlarım sigorta başlangıç tarihinin geç olduğunu
ve prim ödeme gün sayımın fazla olduğunu söyleyerek 3,5 yıldır çalıştığım firmadan tazminat alabileceğimi söyledi.
ilk sigortalılık tarihim 01.08.1996 ödenmiş prim günü sayım ise 5.229
konu ile alakalı olarak bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
teşekkürler

Anlaşılan evet.
08.09.99 öncesi sigortalı olup,yaş dışında 15 yıl sigortalılık süresi 3600 prim gün sayısını tamamlamış olan çalışanlar,mülga 1475 sayılı kanun yürürlükteki M.14/5 ci bendi kapsamında tanınan bu haktan yararlanabilir,diğer ifadeyle anılan kanunun bu madde bendine bağlı olarak işyerinden ayrılmış olmaları halinde kıdem tazminatını hak ederler.
Sizinde sigorta başlangıcı,sigortalılık süresi ve prim gün sayınız belirtilen koşulları taşıdığınızı gösteriyor,bu nedenle önce işyerinizin bağlı olduğu sgk merkezinden bu konuya ilişkin bir yazı alınız,daha sonra uygun gördüğünüz tarih de,dilekçeniz ek ine sgk dan aldığınız yazılyı iliştirerek işverenliğinize teslim ediniz.
Alacağınız tazminat 3.5 yıla tekabül eden miktar olacaktır.
Bu olayda istifa sözkonusu değil,anılan madde hükmüne bağlı olarak işyerinden ayrılma durumu sözkonusudur.
Bilgilerinize sunulur.

Şeref Bey geri dönşünüz için teşekkür ederim. Bir an önce gereğini yapacağım.
Tekrardan teşekkür ederim bilgi için.