kıdemin yevmiye kaydı

kıdem tazminatı ödemeleri kanunen kabul edilmeyen gider olarak nazım hesaplara mı almalıyız. bilenler kendi uyguladıkları yevmiye kayıtlarını yazarsa çok makbule geçer teşekkür ederim

neneden kkeg olsun ki? yasal şartlar oluştuğu için kıdem tazminatı ödüyorsanız giderdir.

7... (B)
360 (A)
335 (A)

dönemselik kavramı gereği her yıl ilgili personel için kıdem tazminatları karşılıgı ayrılmış ise vergi mevzuatı açısından k.k.e.gider olarak dikkate alabilrsiniz Tabi daha sonra kıdem tazminatı ödendiğinde yine nazım hesaplarda matrahtan indirilecek unsur olraka muhasebeleştirmeniz gerekiyor. kıdem tazminatlarının tamamını ilgili dönemde giderleştirmek dönemsellik açısından pek de uygun değil ..

İşletmede tahakkuk edeceği tahmin edilen kıdem tazminatının üretim maliyetine yüklenmesi

----------------/---------------

730 10 Gen.Üre.Gid. (B)
472 10 Kıdem Taz. Karş. (A)

---------------/----------------

İzleyen dönemde ödenmesi beklenen kıdem tazminatına ilişkin tutarın kısa vadeli hesaba geçirilmesi

--------------/-----------------

472 10 Kıd.Taz.Karş. (B)
372 10 Kıd.Taz.Karş. (A)

-------------/-----------------

Kıdem Tazminatının Ödenmesi

372 10 Kıd.Taz.Karş. (B)
..... .... İlgili Hesap (A)

MSUGT'ne göre kıdem tazminatlarının yükünün yıllara dağıtılması benimsenmiş olmakla beraber, gider kabul edilmesi ödenme koşuluna bağlı olduğundan, karşılık yoluyla üretim maliyetlerine kaydedilen kıdem tazminatlarının dönem sonunda beyannamedeki vergi matrahına eklenmesini kolaylaştırmak üzere ayrıca Nazım Hesaplarda da izlenmesinde fayda olacaktır.

bu şirket hizmet sektöründe faaliyet gösteriyor ve daha önce hiç kıdem karşılığı ayrılmamış. kıdem tazminatı ödemeleri kanunen kabul edilmeyen gider diye biliyorum ben yalnış mı biliyorum acaba gider olarak işleyebiliyormuyuz.

çinli' Alıntı:
bu şirket hizmet sektöründe faaliyet gösteriyor ve daha önce hiç kıdem karşılığı ayrılmamış. kıdem tazminatı ödemeleri kanunen kabul edilmeyen gider diye biliyorum ben yalnış mı biliyorum acaba gider olarak işleyebiliyormuyuz.

Merhaba,
Arkadaşlar, galiba "Kıdem Tazminatı Karşılığı" ile "Kıdem Tazminatı" ödemesi kavramları biribirine karıştı.

Eğer Ödenen "Kıdem Tazminatı" soruluyorsa her durumda gider olarak dikkate alınacaktır.

Ama sormak istediğiniz "Kıdem Tazminatı Karşılığı" ise KKEG olarak dikkate almalı Ticari Kar'a ilave ederek vergi matrahını bulmamlıyız.

Forumda arama yaparsanız konu daha önce hem yasal yönüyle, hemde muhasebeleştirilmesi yönüyle tartışılmıştı.

çok teşekkür ederim ilginize çok makbule geçti inanın
cevap yazan herkese teşekkürler :p :p :p