Kira Beyannamesi

tancam

Üyeliği Durduruldu
Üyeliği Durduruldu
Bir komşumuz asansörde yakaladı ve dedi ki ben 2016 mart ayından itibaren aylık 750 tl ye evimi karaya verdim bankadan da ödemesini aldım hanımın üzerine hanım ev hanımı biz kira beyannamesi verecekmiyiz eğer vereceksek devlete ne kadar vergi ödeyeceğiz giderlerimizi düşebilirmiyiz diye soruyor bende araştırayım akşama bilgi veririm dedim kira beyannamesi hakkında pek bir bilgim yok sizce neler yapılmalı teşekkürler

750x10=7500
7500-3800=3700
3700*0,25=925
3700-925=2.775
2775x0,15=416,20+51,40 dv=467,60 ödenecek tutar

gider yazma şansı var mı?

Son düzenleme:
Bir komşumuz asansörde yakaladı ve dedi ki ben 2016 mart ayından itibaren aylık 750 tl ye evimi karaya verdim bankadan da ödemesini aldım hanımın üzerine hanım ev hanımı biz kira beyannamesi verecekmiyiz eğer vereceksek devlete ne kadar vergi ödeyeceğiz giderlerimizi düşebilirmiyiz diye soruyor bende araştırayım akşama bilgi veririm dedim kira beyannamesi hakkında pek bir bilgim yok sizce neler yapılmalı teşekkürler

750x10=7500
7500-3800=3700
3700*0,25=925
3700-925=2.775
2775x0,15=416,20+51,40 dv=467,60 ödenecek tutar

gider yazma şansı var mı?

ödenecek gelir vergisi : 416,25 TL
damga vergisi : 51,40 TL

indirim yapmasına gerek yok ev hanımı olduğunu belirtmişsiniz.

Götürü gideri seçerse ayrıca gider gösteremez. Gerçek yaptığı giderler (belgeli olmalı) 925 TL yüksek ise gerçek gider seçerek daha az vergi ödeyebilir.

Götürü gideri seçerse ayrıca gider gösteremez. Gerçek yaptığı giderler (belgeli olmalı) 925 TL yüksek ise gerçek gider seçerek daha az vergi ödeyebilir.

Sayın Merkür2

Götürü gider yöntemini seçtiği halde.Aşağıdaki giderleri indirim olarak yazamaz mı?

10.1. Şahıs Sigorta Primleri
10.2. Eğitim ve Sağlık Harcamaları (en fazla 277,50tl) eczane fişi hariç,özel hastane faturası (devlet ve vakıf hastanesi hariç)
10.3. Bağış ve Yardımlar
10.4. Sponsorluk Harcamaları
10.5. Başbakanlıkça veya Bakanlar Kurulunca Başlatılan Yardım Kampanyalarına Yapılan Ayni ve Nakdi Bağışlar
10.6. Türkiye Kızılay Derneğine ve Türkiye Yeşilay Cemiyetine Makbuz Karşılığı Yapılan Nakdi Bağış ve Yardımlar
10.7. Bireysel Katılım Yatırımcısı İndirimi
10.8. EXPO 2016 Antalya Ajansına Yapılan Her Türlü Nakdî ve Ayni Bağış ve Yardımlar
10.9. Diğer Kanunlara Göre Tamamı İndirilecek Bağış ve Yardımlar

925 tl ne demek onu anlayamadım şimdi kişi kendi şahsı üzerine 2016 yılına ait fatura fiş vb almışsa gidere işleyebilir mi?

925 tl ne demek onu anlayamadım şimdi kişi kendi şahsı üzerine 2016 yılına ait fatura fiş vb almışsa gidere işleyebilir mi?
Gerçek gider yöntemini seçmesi durumunda kiraya verdiği taşınmaza ait emlak vergilerini, dask poliçesini, tamir-bakım vs.masraflarını gelirden düşebilir. Götürü giderin mi, gerçek giderin mi daha avantajlı olduğunun kıyaslanmasının yapılması gerekir.

Merhaba
Hazır beyan sisteminden 18 yaşından küçükler için beyanname nasıl vereceğiz. Miras yolu ile intikal eden gayrimenkuller dolayısı ile kira geliri olmuş
Saygılarımla

Sayın Merkür2

Götürü gider yöntemini seçtiği halde.Aşağıdaki giderleri indirim olarak yazamaz mı?

10.1. Şahıs Sigorta Primleri
10.2. Eğitim ve Sağlık Harcamaları (en fazla 277,50tl) eczane fişi hariç,özel hastane faturası (devlet ve vakıf hastanesi hariç)
10.3. Bağış ve Yardımlar
10.4. Sponsorluk Harcamaları
10.5. Başbakanlıkça veya Bakanlar Kurulunca Başlatılan Yardım Kampanyalarına Yapılan Ayni ve Nakdi Bağışlar
10.6. Türkiye Kızılay Derneğine ve Türkiye Yeşilay Cemiyetine Makbuz Karşılığı Yapılan Nakdi Bağış ve Yardımlar
10.7. Bireysel Katılım Yatırımcısı İndirimi
10.8. EXPO 2016 Antalya Ajansına Yapılan Her Türlü Nakdî ve Ayni Bağış ve Yardımlar
10.9. Diğer Kanunlara Göre Tamamı İndirilecek Bağış ve Yardımlar
Bunlar gider değil beyan edilecek gelirden yapılabilecek indirimlerdir.

Merhaba
Hazır beyan sisteminden 18 yaşından küçükler için beyanname nasıl vereceğiz. Miras yolu ile intikal eden gayrimenkuller dolayısı ile kira geliri olmuş
Saygılarımla

Sayın Day-Dream,

Emlak vergisi bildirimini mahkemenin vasi olarak atadığı kişi beyan etmesi gerekir.Beyan üzerine tahakkuk eden emlak vergisini ise yine çocuk adına vasi olan kişi ödemesi gerekir.

Bu işlem çocuk reşit yani 18 yaşına gelinceye kadar mahkemenin atamış olduğu kişi yani vasi işlemleri yürütür.
Çocuk reşit olunca 18 yaşına girince imza yetkisi kendisine geçecektir.

Reşit olmayan 18 yaşını doldurmamış çocuk üzerine olan gayrimenkulu ise vasi olarak atanan kişi satamaz bunun için mahkeme kararı gerekir.

Çocuk Koruma Kanunu

İKİNCİ BÖLÜM​
Koruyucu ve Destekleyici Tedbirler

Koruyucu ve destekleyici tedbir kararı alınması
Madde 7- (7) Mahkeme, korunma ihtiyacı olan çocuk hakkında, koruyucu ve destekleyici tedbir kararının yanında 22.11.2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre velayet, vesayet, kayyım, nafaka ve kişisel ilişki kurulması hususlarında da karar vermeye yetkilidir.

Tedbirlerde yetki
Madde 8- (3) Hâkim veya mahkeme; denetim memurları, çocuğun velisi, vasisi, bakım ve gözetimini üstlenen kimselerin, tedbir kararını yerine getiren kişi ve kuruluşun temsilcisi ile Cumhuriyet savcısının talebi üzerine veya re'sen çocuğa uygulanan tedbirin sonuçlarını inceleyerek kaldırabilir, süresini uzatabilir veya değiştirebilir.​

Merhaba üstadlar,

Sadece Kira geliri elde eden ev hanımı.
Limited Şirket ortağı olup huzur hakkı alan işveren;
Özel bir İşyerinde sigortalı olarak çalışıp da kiraladığı evinden dolayı kira geliri elde eden işçi,

Elde ettiği kiradan dolayı Gayri Menkul Sermaye İradı beyannamesi verdiğinde,

Eğitim, Sağlık harcamalarını indirim yapma hakkı varmıdır?
Teşekkürler,

şimdi kira beyannamesini hazırlamam lazım ev hanımı 2016 mart dan itibaren aylık 750 tl hesabına gelen para ve götürü gider sırasıyla yapmam gereken işlemler nelerdir beyanameyi ev sahibi kendi eliyle mi verecek kendi evi ikitelli de kiraya verdiği ev esenyurt da esenyurda mı gidecek herhangi bir mali müşavir gönderemez mi?

şimdi kira beyannamesini hazırlamam lazım ev hanımı 2016 mart dan itibaren aylık 750 tl hesabına gelen para ve götürü gider sırasıyla yapmam gereken işlemler nelerdir beyanameyi ev sahibi kendi eliyle mi verecek kendi evi ikitelli de kiraya verdiği ev esenyurt da esenyurda mı gidecek herhangi bir mali müşavir gönderemez mi?
İnternet vergi dairesi, hazır beyan sistemi ile internetten verilecek. Vergi dairesine gitmeye gerek yok.

şifre almak için ikametgahının olduğu yerdeki vd mi gidecek hane halkı?

Merhaba üstadlar,

Sadece Kira geliri elde eden ev hanımı.

Hayır belirttiğiniz harcamaları indirim yapamaz.

Limited Şirket ortağı olup huzur hakkı alan işveren;

Huzur hakkı aynı ücretli çalışan işçinin almış olduğu ücret ile aynı nitelik dedir. Yani huzur hakkı da bir nevi ücrettir.
Bunun haricinde şahsi geliri var ise bunu beyan ederek belirttiğiniz harcamaları indirimi yapabilir.
Özel bir İşyerin de sigortalı olarak çalışıp da kiraladığı evinden dolayı kira geliri elde eden işçi,

Elde ettiği kiradan dolayı Gayri Menkul Sermaye İradı beyannamesi verdiğinde,

Eğitim, Sağlık harcamalarını indirim yapma hakkı varmıdır?
Teşekkürler,

Cevaplar sorularınızın altında bulunmaktadır.