Kira faturası muhasebe kaydı.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan ilyas_f1
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
S.M.M.M yanında çalışıyorum.kiracı, bir mükellefin kira faturası var .dönem 2010 (ocak.şubat.mart.nisan.mayıs.haziran) kesmiş. tutarı kadarda iade etmiş .muhasebe kaydı nasıl yapmalıyım.kızar diyede soramıyorum

Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: Kira faturası muhasebe kaydı.

Öncelikle kızar diye soramazsan hiç birşey öğrenemezsin.?

Kira tutarı faturalı ise,
------------------
770
191
100&320
------------------

İade ederkende,
------------------
100&320
770
391
------------------

Ama bunlardan önce alınan kira faturasının neden iade edildiğini sorman gerek bence.?

Selam..
Sorunuz çok eksik...
1- Fatura tarihi nedir?
2- Faturayı kiracı alıp sonra iade faturası mı kesmiş.(burası tam anlaşılamıyor)
3- İadeyi niye yapmış.Kirada düşüm mü olmuş?Fatura olması gerekenden fazla mı kesilmiş?

Bunları cevaplayın,ona göre maddeler şekillenir.
Bu arada patronunuz tabiki bu tarz sorulara kızmamalı,ama kızarsa da tamamen patronunuz hatalı olmayabilir.Eğer üzerinde bu tip konulara hakim olduğunuza dair bir izlenim uyandırdıysanız veya işe girerken bu konulara hakimim demişseniz kızmayabilir ama iyi şeylerde düşünmeyebilir.
Saygılar.

ZİNDAN ' Alıntı:

------------------
770
191
100&320
------------------

İade ederkende,
------------------
100&320
770
391
------------------

Ama bunlardan önce alınan kira faturasının neden iade edildiğini sorman gerek bence.?
[/quote
ZİNDAN ' Alıntı:

------------------
770
191
100&320
------------------

İade ederkende,
------------------
100&320
770
391
--
ZİNDAN ' Alıntı:

------------------
770
191
100&320
------------------

İade ederkende,
------------------
100&320
770
391
------------------

haklısın tşk

ZİNDAN ' Alıntı:

------------------
770
191
100&320
------------------

İade ederkende,
------------------
100&320
770
391
------------------

twolf ' Alıntı:
Selam..
Sorunuz çok eksik...
1- Fatura tarihi nedir?
2- Faturayı kiracı alıp sonra iade faturası mı kesmiş.(burası tam anlaşılamıyor)
3- İadeyi niye yapmış.Kirada düşüm mü olmuş?Fatura olması gerekenden fazla mı kesilmiş?

Bunları cevaplayın,ona göre maddeler şekillenir.
Bu arada patronunuz tabiki bu tarz sorulara kızmamalı,ama kızarsa da tamamen patronunuz hatalı olmayabilir.Eğer üzerinde bu tip konulara hakim olduğunuza dair bir izlenim uyandırdıysanız veya işe girerken bu konulara hakimim demişseniz kızmayabilir ama iyi şeylerde düşünmeyebilir.
Saygılar.
faturayı kiracı alıp sonra iade faturası kesmiş

Sayın İlyas_f1, sorularınıza net cevaplar almak istiyorsanız ayrıntıları ihmal etmemelisiniz.Eğer kiranın alım ve iade faturası 5.aya ait ise Sayın Zindan'ın maddeleri doğrudur.Sadece ben 320 yerine 336 kullanmayı tercih ediyorum.Saygılar.

twolf ' Alıntı:
Sayın İlyas_f1, sorularınıza net cevaplar almak istiyorsanız ayrıntıları ihmal etmemelisiniz.Eğer kiranın alım ve iade faturası 5.aya ait ise Sayın Zindan'ın maddeleri doğrudur.Sadece ben 320 yerine 336 kullanmayı tercih ediyorum.Saygılar.
hata bende tam anlatamadım. dervişoğlu inş. müzeyyen içkine(bizim mükellef )2010 yılı 1-6 dönemi, fatura tarihi 08/01/2010 2,301 tl tutarında fatura kesmiş. bizim müşteride 30/04/2010 tarihinde mal sahibine aynı oranda iade faturası kesmiş.

Kira faturasının neden iade olduğu hala açıklık kazanamadı ama neyse,
Yukarıdaki maddeyi uygula.Kdv' si beyannamenin İlave edilecek kdv satırında olacak!

Kira faturası Ocak ayında 2010 yılının ilk 6 ayına kesildiği ve nisanda iade ftsı kesildiği için 2 aylık tutarının 770 hesapta değil 180 hesapta olması gerekirdi..

İMREN ' Alıntı:
Kira faturası Ocak ayında 2010 yılının ilk 6 ayına kesildiği ve nisanda iade ftsı kesildiği için 2 aylık tutarının 770 hesapta değil 180 hesapta olması gerekirdi..
+

İMREN ' Alıntı:

yaptığımız kayıt. kesilen faturayı 153 18 iade ederkende 153 18 90 şeklinde kayıt ettik. iade tutarınıda ilave edilecek kdv ye ekledik.

153 18 90 nasıl bir kayıttır ..153 hesabımı kastettiniz.153 tl mi nedir

İMREN ' Alıntı:
153 18 90 nasıl bir kayıttır ..153 hesabımı kastettiniz.153 tl mi nedir
orka programında kesilen kira faturasını 2010 1-6 dönemi 153 18 kaydetti.nisan ayında kesilen iade faturasınıda 153 18 90 (%18 mal alış iadesi) hesabına aktardı. sonra orkada ilave edilecek kdv bölümüne iade kadar yazdı

Orkanın ne yaptığı önemli değil,sonuçta siz yapılan maddelerin mantığını anladınız mı?Hep söylüyorum.Bu orka denen program iyi,güzel,pratikte tek zararı hiçbirşey öğretmiyor ezbere yaptırıyor.Pratikleşmek iyi hoşta aslolan işin mantığını anlamaktır.Sayın ilyas_f1 inşallah yapılan maddelerin gerekçesini ve mantığını anlıyorsunuzdur.Konuya espri ile yaklaşmak gerekirse son yorumunuzdan şunu anlıyorum;ben bişey yapmadım ki kardeşim program böyle aktardı :) Saygılar.

twolf ' Alıntı:
Orkanın ne yaptığı önemli değil,sonuçta siz yapılan maddelerin mantığını anladınız mı?Hep söylüyorum.Bu orka denen program iyi,güzel,pratikte tek zararı hiçbirşey öğretmiyor ezbere yaptırıyor.Pratikleşmek iyi hoşta aslolan işin mantığını anlamaktır.Sayın ilyas_f1 inşallah yapılan maddelerin gerekçesini ve mantığını anlıyorsunuzdur.Konuya espri ile yaklaşmak gerekirse son yorumunuzdan şunu anlıyorum;ben bişey yapmadım ki kardeşim program böyle aktardı :) Saygılar.
bunu yapan ben değilim . smmm , yoksa işin mantığını anlamak en mantıklısı