Kira Gelir Vergisi Nedir Kimler Öder ?

reghull

Katkı Sunan Üye
kira gelir vergisini sadece evi olanlar mı öder kirada dükkanı olanlarlar ödemiyor mu
borcum var mı diye e-devletten baktım bulamadım nerden öğrenebilrim borç var mı

Bu soruya nasıl cevap vermek lazım bilmiyorum.
Kira gelirini, kira geliri elde edenler verir. Bunlar ayrıca beyan tabi vergilerdir.Yani beyan verilmemişse,borç göremezsiniz.
İŞyeri kiralarında istisnalar var.
Kira geliriniz var mı yokmu?İstisnaya dahilmisiniz değil misiniz.Şimdiye kadar beyan verdiniz mi? Bunlar bizim için bilinmez durumda.

Hocam annemin evleri ve dükkanları var kirada, bugüne kadar hiç ödemedim diyor ne yapmamız gerekiyor vergi dairesine gidip soralim mi borç çıkıyor mu diye ,bugüne kadar ödemediğimiz için ceza mi ödeyeceğiz(dükkan kirası 1100 tl)

Sayın reghull,bu çok detaylı bir konu ve detaylı araştırma icab eder.
Dediğim gibi vergi dairesine beyan verilmemişse zaten borç göremezsiniz.
Evler ve dükkanlar varsa konu çok karışır.
Gördüğüm kadarıyla Kayseri'desiniz.Bulunduğunuz yerde bir müşavir arkadaştan destek almanızı öneririm.Kiraları derleyip toparlayıp rakamları kontrol etmesi lazım.Geçmiş yıllarda beyan verilmeli miydi,kiralar ne zaman başladı,hangi meskenden veya işyerinden ne kadar kira alınıyor,kiracılar nasıl kirayı bildiriyor gibi bir çok soruya cevap bulmak gerekir.
Buradan yardımcı olabileceğimiz bir konu değil maalesef.

Sayın reghull,bu çok detaylı bir konu ve detaylı araştırma icab eder.
Dediğim gibi vergi dairesine beyan verilmemişse zaten borç göremezsiniz.
Evler ve dükkanlar varsa konu çok karışır.
Gördüğüm kadarıyla Kayseri'desiniz.Bulunduğunuz yerde bir müşavir arkadaştan destek almanızı öneririm.Kiraları derleyip toparlayıp rakamları kontrol etmesi lazım.Geçmiş yıllarda beyan verilmeli miydi,kiralar ne zaman başladı,hangi meskenden veya işyerinden ne kadar kira alınıyor,kiracılar nasıl kirayı bildiriyor gibi bir çok soruya cevap bulmak gerekir.
Buradan yardımcı olabileceğimiz bir konu değil maalesef.
Hocam çevremde mali durumu iyi birkaç kişiye sordum hiçbirinin bu vergiden haberi bile yok ceza yazarlarsa nasıl anlarız eve gelir mi ceza?

Hocam çevremde mali durumu iyi birkaç kişiye sordum hiçbirinin bu vergiden haberi bile yok ceza yazarlarsa nasıl anlarız eve gelir mi ceza?
Nasıl yani? kira geliri denilen bir vergiden haberleri yok mu yani? Böyle mi anlamalıyım :)
Mali durumları neden iyi olduğu anlaşıldı :)

Yani benim size tavsiyem.Böyle diyen kişileri kendinize örnek alarak hareket etmeyin.Sonra piyango size vurur,üzülürsünüz :)

Hazır beyan sistemine girip (e devlet şifresiyle) orada adıma yatan kiralar gözüküyor mu?

Konut kiraları banka yoluyla ve kira olarak şahsın hesabına yatırılıyorsa hazır beyanda çıkar.
İşyeri kiraları muhtasar beyannamede şahsın t.c. kimliği yazılıp beyan edildiyse oda çıkar.

Eğer burada kiralar gözüküyorsa eninde sonunda beyannameyi vermek zorundasınız, afiş durumda. Eninde sonunda geçmişe yönelik beyanname isteyeceklerdir.

Genelleme yapma ukalalığına düşmek istemem ancak maalesef bazı bölgelerde "sisteme dahil olmamak" adına bazı ödemeler bilerek ve isteyerek banka üzerinden yapılmamaktadır.Yapılmayınca haliyle maliyenin takibine de takılamamaktadır.Bir kaç ay evvel Güneydoğu illerimizden birinde böyle bir olaya şahit oldum.
O nedenle bizler,doğrunun ne olduğunu anlatmakla hatta mümkün mertebe onu yaptırmakla mükellefiz.Ama bazen ve ne yazık ki "birşey olmaz" gibi cahilce bir özgüvenle karşılaşabiliyoruz.

Doğru ustad benimde bildiğim çok var bu şekilde yapan, vergi sistemimizin aksayan noktaları mevcut. Biz olabilecek sıkıntıları aktarırız gerisi mükellefe kalmış.