Kira Gelir Vergisi Ve Kira Giderleri

Merhabalar,
Siz tecrübeli üstatlara kira gelir vergisi ile alakalı bir bilgi rica edeceğim. Sahibi olduğum mesken daire ’den kiraya vermek suretiyle kira gelir vergisine tabiyim. Aynı zamanda farklı bir adreste kendim kiracı olarak kira ödüyorum.
Kira giderlerimi beyan ederek gelir vergimden düşürmek istiyorum. 2022 yılı için beyan edeceğim vergi, işin aslı, o dönem (2022 yılı) kirada kaldığım ev için 2021 yılının kasım ayında 6 aylık kira bedelini banka transferi (EFT) olarak ödemiş bulunmaktayım. Yani 2022 yılında oturduğum kiralık ev için 2021 yılında 6 ay kira bedelini ödemiş oldum.
Bu durumda, kira masrafımın bu bölümünü 2022 yılı için beyan edeceğim kira gelir vergisinden gider olarak yansıtabilir miyim?
Epeydir soruma cevap bulamıyorum, yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Kira gelirlerinde gelir geçmiş yıla ait olsa bile ne zaman tahsil ediliyorsa o yılın geliri arasında sayiliyor tahsil esasına gore yani, giderlerde de odeme esasi olmasi gerekir cunku pesin odediginiz gideri kayit etmiyorsunuz yasal defterlere bundan dolayi tahakkuk esasina dayandirmak biraz guc

• Beğen
Etkileşimler: asan
Kira gelirlerinde gelir geçmiş yıla ait olsa bile ne zaman tahsil ediliyorsa o yılın geliri arasında sayiliyor tahsil esasına gore yani, giderlerde de odeme esasi olmasi gerekir cunku pesin odediginiz gideri kayit etmiyorsunuz yasal defterlere bundan dolayi tahakkuk esasina dayandirmak biraz guc

Çok teşekkürler cevabınız için. Ben mali müşavir değilim aslında 'yasal deftere' kayıt derken tam anlamadım.
Ben sıradan bir vatandaş olarak sıkıştığım bir konu hakkında yardım istemek amacıyla bu foruma yani sizlere başvurmak istiyorum.
Ev sahibiyim ve 2022 yılına ait kira gelirim var. Aynı zamanda da kiracıyım ve 2022 yılına ait kira giderim var. Merak ettiğim detay 2022 yılında kirada oturduğum ev için 5 aylık kira bedelini 2021 yılının kasım ayında (kira sözleşme başlangıcı) 5 aylık toplam tutar olarak ödedim.
GİB 'hazır beyan' sisteminde bu söz konusu tutarları 2022 yılı kira gideri olarak kullanmam vergi mevzuatı bakımından yasalara aykırı mıdır?
Umarım durumumu anlatabilmişimdir. Sağolun.

Maliyenin yayimladigi kira rehberine baktim gelirler tahsil edildigi yilin geliri sayiliyor giderler icin bir acikmlama bulamadim kiyas yoluyla degerlendirdim ben, kiyas yolu cok garantili bir yontem degil, ama karsi tarafin 2021 gelirine dahil ettigi geliri siz 2022 giderine katmamaniz gerekir mantiken, yani siz bunu 2021 gideri atsaydiniz sorun olmazdi, defter kastim eger muhasebe defteri tutsaydiniz donem ayirici hesaplari kullanarak gelir ve giderin donemini ayirabiliyordunuz bunu demek istedim.
50 yil boyunca %2 amortisman ve ilk 5 yil satinalma bedelinin %2'5'ini, egitim masraflarinizi, satinalma kredi ile olmussa doneme iiskin faiz giderlerini, vergi ve sigorta giderlerini kullanmaya calisin 2022 icin

• Beğen
Pardon bir düzeltme yapmam gerekiyor, ilk 5 yil satinalma bedelinin %2'5'ini yerine
Konut Olarak Kiraya Verilen Bir Adet Gayrimenkulün İktisap Bedelinin %'5 i (ilk 5 yıl süre ile indirebilirsiniz bunu)

• Beğen
@tundra Çok sağolun, verdiğiniz bilgiler faydalı oldu. Söz konusu kira giderini 2021 yılı beyanı için kullanmam gerekiyordu o zaman. Tahsilat tarihi göz önüne alınıyor bu durumda gelir-gider beyanları için. Ben tam vakıf olmadığım için mevzuata, 2022 kira sözleşmesine bağlı ödeme olmasından mütevellit kullanabileceğimi düşünmüştüm. Diğer indirim kalemlerinden faydalanmaya çalışacağım bu sene için. Teşekkür ederim tekrardan.

benim durumum da sizin gibi, meslek mensubu değilim, bu konuda danışmanlık alabileceğiniz birisi varsa daha iyi olur.

Pardon bir düzeltme yapmam gerekiyor, ilk 5 yil satinalma bedelinin %2'5'ini yerine
Konut Olarak Kiraya Verilen Bir Adet Gayrimenkulün İktisap Bedelinin %'5 i (ilk 5 yıl süre ile indirebilirsiniz bunu)
Yalnız burada iktisap bedelinin %5'i konusunda bir ayrıntı bildireyim.Çok yeni,dün başıma geldi.
1- Eğer birden fazla konut varsa sadece bir tanesi için bu indirimi uygulayabiliyorsunuz.
2- Bu indirimi uygulayacağınız konuttan o yıl kaç aylık kira geliri bildiriyorsanız %5'lik indirim bu rakamı geçemez.Yani o yıl konuttan 10.000 lira kira geliriniz varsa ve iktisap bedelinin %5'i 20.000 lira yapıyorsa,sistem bunu 10.000 lira olarak kabul ediyor.Yani tahsil edilen kira kadar indirim veriyor.

Sayın asan,merhaba
Doğru anlamak için soruyorum.Siz 2022 yılının 6 aylık kira ödemesini 2021 yılında mı yaptınız.Yani bir nevi erken ödememi yaptınız?
Bu durumda benim düşüncem şu olur.
Kirayı tahsil eden açısından düşündüğünüzde (sizin mal sahibiniz) kural şudur:

Gelecek yıllara ait olup, peşin tahsil edilen kira bedelleri, ödemenin yapıldığı yılın değil, gelirin ilgili olduğu yılın hasılatı olarak kabul edilir. Örneğin; 2017, 2018 ve 2019 yılları kira gelirleri topluca 2017 yılında tahsil edilirse, her yıla ait kira bedeli ilgili yılda beyan edilecektir.​

Şimdi bu mantıkla hareket ederseniz,mal sahibiniz için 2022 yılın kirasını 2021 yılında tahsil ettiyse,kendisi bu geliri 2022 yılı beyanında gösterecektir.
Kasım ayında ödemesini yaptım dediğiniz kira bedelinin tamamı 2022 yılına aitse mal sahibi bu bedeli 2022 yılı geliri olarak beyan edeceğinden, sizde haliyle bu bedeli 2022 yılı beyanınızda 2022 yılı kira gideri olarak beyan edebilirsiniz.
Şayet yapılan bu ödemenin 2 ayı 2021 için kalan 4 ayı 2022 yılı için ise,siz bu ödemenin sadece 4 aylık kısmını 2022 yılı kira gideri olarak göstereceksiniz.

Yani yapılan açıklamalarda ve örneklerde kirayı ödeyen değil, kirayı tahsil eden açısından açıklamalar yapılmış.Haliyle tahsil eden bu geliri ne zaman beyan edebilecekse bu mantıkla ödeyende o zaman beyan edecektir.Tahsil eden, 2021 yılında aldığı ödemeyi 2022 yılı için beyan edecekse, ödemeyi yapanda 2022 yılı kira gideri olarak beyan edecektir.

Son tahlilde benim düşüncem yaptığınız bu ödemeyi 2022 yılı kira giderleri olarak indirim konusu yapabilirsiniz.
Saygılar

• Beğen
Merhaba
İktisap bedelini kullanacağımız gayrimenkulu kendimiz mi seçiyoruz? 5 daire bildirimi yapacağım, neye göre seçmem gerekiyor ? iktisap bedeli tapuda yazan bedel mi olacak? müteahhit yaptıysa faturaya mı bakmamız gerekiyor bedel olarak ? Bazı noktalarda sadece iktisap bedeli kullanılıcaksa sanki götürü gider daha mantıklı gibi geldi.

Konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün iktisap yılından itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin %5’i

Konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün iktisap yılından itibaren 5 yıl süreyle iktisap bedelinin %5’i gayrisafi hâsılattan indirilebilir. İktisap bedelinin %5’i tutarındaki bu indirim, sadece ilgili gayrimenkule ait hâsılata uygulanabilir. İndirilmeyen kısım gider fazlalığı sayılmaz. Yani ilgili yılda indirim konusu yapılamazsa zarar olarak sonraki yıllarda dikkate alınmaz.

Hâsılattan indirimine izin verilen gider, konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulle sınırlıdır. İş yeri olarak kiraya verilen gayrimenkullerin hâsılatından bu şekilde bir indirim yapılamayacağı gibi, birden fazla kiraya verilen konutların sadece birisi için indirim yapılabilir.

İndirim gayrimenkulün iktisap tarihinden itibaren 5 yıl için geçerlidir. Sürenin başlangıcı gayrimenkulün kiraya verilmesiyle değil gayrimenkulün iktisap edilmesiyle başlar.

İndirim ancak kiraya verilen gayrimenkulün kira gelirinden düşülebilir. Birden fazla konutun kiraya verilmiş olması halinde, birisinin %5’i olarak hesaplanan tutar, kiraya verilen diğer konutların hâsılatından indirilemez.

İktisap bedelinin güncel halini tapu kayıtlarından tespit edin bence. Elinizdeki tapu eski tarihli olup, değerde değişme olmuş olabilir.Belediyede son görünen değeri dikkate alın.
5 daire içinde en fazla hangisinden indirim alabilecekseniz onu seçin.Bende iki daire vardı, birinden 3500 birinden 7500 kira geliri vardı.Ama iktisap bedeli normalde her birine 20.000 lira çıkması gerekiyordu.Bende mecburen 7500 olanı (en yükseğini) tercih ettim.

Tahsin bey İktisap bedelinden satin aldigi tarihteki maliyeti kastediyor olmasin, yoksa vergi değeri gibi bir kelime kullanilirdi, yani bu sefer de deger artis kazancina ait vergisel olaylara uzayacak konu mantıken

Evet tapu kayıtlarını esas almak gerekiyor ama eğer kişi evini kendisi yaptırmışsa nasıl olacak ? maliyet bedeli mi ? masraflarının faturasına göre mi hareket etmek gerekiyor ?

Sayın asan,merhaba
Doğru anlamak için soruyorum.Siz 2022 yılının 6 aylık kira ödemesini 2021 yılında mı yaptınız.Yani bir nevi erken ödememi yaptınız?
Bu durumda benim düşüncem şu olur.
Kirayı tahsil eden açısından düşündüğünüzde (sizin mal sahibiniz) kural şudur:

Gelecek yıllara ait olup, peşin tahsil edilen kira bedelleri, ödemenin yapıldığı yılın değil, gelirin ilgili olduğu yılın hasılatı olarak kabul edilir. Örneğin; 2017, 2018 ve 2019 yılları kira gelirleri topluca 2017 yılında tahsil edilirse, her yıla ait kira bedeli ilgili yılda beyan edilecektir.​

Şimdi bu mantıkla hareket ederseniz,mal sahibiniz için 2022 yılın kirasını 2021 yılında tahsil ettiyse,kendisi bu geliri 2022 yılı beyanında gösterecektir.
Kasım ayında ödemesini yaptım dediğiniz kira bedelinin tamamı 2022 yılına aitse mal sahibi bu bedeli 2022 yılı geliri olarak beyan edeceğinden, sizde haliyle bu bedeli 2022 yılı beyanınızda 2022 yılı kira gideri olarak beyan edebilirsiniz.
Şayet yapılan bu ödemenin 2 ayı 2021 için kalan 4 ayı 2022 yılı için ise,siz bu ödemenin sadece 4 aylık kısmını 2022 yılı kira gideri olarak göstereceksiniz.

Yani yapılan açıklamalarda ve örneklerde kirayı ödeyen değil, kirayı tahsil eden açısından açıklamalar yapılmış.Haliyle tahsil eden bu geliri ne zaman beyan edebilecekse bu mantıkla ödeyende o zaman beyan edecektir.Tahsil eden, 2021 yılında aldığı ödemeyi 2022 yılı için beyan edecekse, ödemeyi yapanda 2022 yılı kira gideri olarak beyan edecektir.

Son tahlilde benim düşüncem yaptığınız bu ödemeyi 2022 yılı kira giderleri olarak indirim konusu yapabilirsiniz.
Saygılar

Sayın Tahsin bey, çok teşekkür ederim yardımınız için. Dediğiniz mantıkta ilerledim ve kira gideri olarak 2022 yılındaki sözleşmeye istinaden 2021 yılında ödeme yapmış olduğum tutarları kullandım beyanname esnasında. Bu durumda ne yapılması gerektiğini de öğrenmiş oldum. Zamanlama olarak tam denk geldi sizin mesajınızdan sonra sistemden vergi beyanında bulundum.
Emek verdiniz çok sağ olun tekrardan. Herkesin işi rast gitsin.

Miras yolu ile elde edilmiş kiraya verilen bir konut için gmsi beyannamesinde amortisman ayrılabilir mi ? tapuda belli bir rakam olmuyor yada çok düşük oluyor, el değiştirdiği için amortisman tutarı nasıl hesaplanmalı ?

Merhaba, 2023 dönemine ilişkin; hem işyeri+mesken kira gelirinde
* Konut kirası gelirinin istisna haddini aşan kısmı ile tevkifata tabi tutulan işyeri kirasının toplamı 2023 yılı için 150.000-TL aşarsa her iki gelir (hem mesken hem işyeri) içinde beyan verilir. Aşmazsa sadece konut üzerinden alınan kira beyan edilir. ? Doğrumudur.?

Merhaba
Evet doğrudur.
mesken:50.000 tl
iş yeri kira:110.000 tl brüt tutar(gelir vergisi içinde olan tutar)
mesken istisnası : 50.000-21.000=29.000 tl
110.000+29.000=139.000 tl olduğu için yani 150 bin tl'yi aşmadığı için sadece 29 bin tl mesken bildirilecek.

Merhabalar ,

Eşler arası % 50 hisseli kira gelirinden bir taraf gerçek yöntem seçip ödemiş oldukları kiranın tamamını indirip, diğerini götürü seçebiliyor muyuz ?

Teşekkürler