Kira Geliri (Tahsil ve Tahakkuk Esası)

stajer66

Katkı Sunan Üye
Bir ticari işletme sahibi mükellef olmayan bir kişiden işyerini kiralamıştır. Aralarında ki anlaşmaya göre bir yıllık kira bedeli kira döneminin sonunda ödenecektır. Yani yıl sonunda. Buraya kadar herşey tamam fakat benim aklıma takılan şu; Tiçari kazançda tahakkuk esası geçerli gayri menkul sermaye iradında ise tahsil esası geçerli bu durumda muhtasar beyanname nasıl hazırlanacak. Yani her ay düzenli bir şekilde mi beyan edilecek yoksa yıl sonunda bir defa mı ?

Ynt: Kira Geliri (Tahsil ve Tahakkuk Esası)

MD. 94 G.V. : aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.

der.

Yani burada tahakkukda öte ödeme usulu geçerlidir. Şirket kira gider tahakkuklarını aylık olarak yapar ve ödemeyi yaptığı zaman da stopaj yapar.

butterfly effect ' Alıntı:
MD. 94 G.V. : aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.

der.

Yani burada tahakkukda öte ödeme usulu geçerlidir. Şirket kira gider tahakkuklarını aylık olarak yapar ve ödemeyi yaptığı zaman da stopaj yapar.
Merhaba,
Yalnız maddedeki "nakden veya hesaben" ibaresine dikkat çekmek istiyorum. Her ay yapılacak olan tahakkukla, maddedeki hesaben koşulu gerçekleşmiş olacaktır diye düşünüyorum.

İşte benim de takıldığım nokta burası, "hesaben ödeme" koşulu ne şekilde olmaktadır.

Kira gider tahakkuku yaparken hesaben ödeme yapmış sayılıyormuyuz. Yani 371 hesaba alacak gider hesabına borç hesaben ödeme sayılır mı?

Ya da mu maddeyi yaparken firmayı alacaklandırısak ve bir avansı ile mahsuben alacağını kapatırsak hesaben ödeme olur diye düşünüyorum.

Fakat sizin söylediğiniz uygulamaya kesinlikle katılıyorum ve uyguluyorum.

Sonuçta: Aylık tahakkuklara stopaj yapmak vergisel açıdan risksiz olacaktır. Fakat firma içinde finansman yükü getirecektir

butterfly effect ' Alıntı:
İşte benim de takıldığım nokta burası, "hesaben ödeme" koşulu ne şekilde olmaktadır.

Kira gider tahakkuku yaparken hesaben ödeme yapmış sayılıyormuyuz. Yani 371 hesaba alacak gider hesabına borç hesaben ödeme sayılır mı?

Ya da mu maddeyi yaparken firmayı alacaklandırısak ve bir avansı ile mahsuben alacağını kapatırsak hesaben ödeme olur diye düşünüyorum.

Fakat sizin söylediğiniz uygulamaya kesinlikle katılıyorum ve uyguluyorum.

Sonuçta: Aylık tahakkuklara stopaj yapmak vergisel açıdan risksiz olacaktır. Fakat firma içinde finansman yükü getirecektir

Burdaki hesaben ibaresi nakit dışında aralarındaki borç ve alacaklarının birbirine mahsubu vb. şekilde yapılan işlemleri kastetmektedir. Tahakkuk işlemi kiranın hesaben ödendiği anlamına gelmez.

kavramları karıştırmayalım. Hesaben ödeme demek kiranın tahakkuk ettirilip bedelinin mal sahibinin hesabına alacak kayıt edilmesi demektir. Hesaben ödeme budur.
Buradaki özel durumda ise mali yıl atlıyorsa gider tahakkuku yapılabilir. GMSİ de stopaj ödeme anında yapılmalıdır.

nguroy ' Alıntı:
kavramları karıştırmayalım. Hesaben ödeme demek kiranın tahakkuk ettirilip bedelinin mal sahibinin hesabına alacak kayıt edilmesi demektir. Hesaben ödeme budur.
Buradaki özel durumda ise mali yıl atlıyorsa gider tahakkuku yapılabilir. GMSİ de stopaj ödeme anında yapılmalıdır.

Kiranın Tahakkuk Kaydı

770- İşyeri Kira giderleri
381- Gider Tahakkukları

Burada kiracıyı borçlandıran hesaben bir kayıt mevcut olmadığından, hesaben ödemeden bahsedilemez kavram oldukça açık karıştıracak bir durum olduğunu sanmıyorum.