Kira ihtarname faiz geliri

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan özge80
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
kiracilarina aylik fatura kesen bir anonim sirket , kira bedelin gec odenmesinden dolayi noter kanaliyla cekilen ihtarnamedeki faiz gelirini nasil kaydetmelidir? Bu faiz geliri icin fatura kesilmeli midir ?

Ynt: kira ihtarname faiz geliri

Selamlar
Öncelikle yapacağım yorumun doğruluğundan çok emin değilim.
Siz faiz gelirini direkt ihtarname üzerinden mi tahsil ettiniz yoksa mahkeme kararı sonucu mu faiz geliri doğdu,bunu tam anlayamadım.

GVK 25 nolu sirkülerde (aşağıdadır) şöyle der.

"Bu hükümlere göre, kiracıların kira bedellerini ödememeleri nedeniyle açılan davalar sonucu verilen yargı kararlarında, kira bedelinin yanı sıra yasal faiz ödenmesine de karar verilmiş olması halinde, tahsil edilen kira bedelinin gayrimenkul sermaye iradı, faiz gelirinin ise menkul sermaye iradı olarak vergilendirilmesi gerekir.

http://www.alomaliye.com/gvk_sirkuler_25.htm"

Sizde ilgili taşınmaz aktife kayıtlı olduğu için sermaye iradı yerine ticari kazanç unsurları içerisinde değerlendirilecektir.
Bu nedenle tahsil edilen kira geliri için fatura düzenleyerek ilgili gelir hesabınıza,
tahsil edilen faiz içinde fatura düzenlenmeyerek 642-faiz gelirleri hesabınıza alabileceğinizi düşünüyorum.
Yine tekrarlayayım,çok emin değilim.
Saygılar

Ynt: Kira ihtarname faiz geliri

twolf ' Alıntı:
Selamlar
Öncelikle yapacağım yorumun doğruluğundan çok emin değilim.
Siz faiz gelirini direkt ihtarname üzerinden mi tahsil ettiniz yoksa mahkeme kararı sonucu mu faiz geliri doğdu,bunu tam anlayamadım.

GVK 25 nolu sirkülerde (aşağıdadır) şöyle der.

"Bu hükümlere göre, kiracıların kira bedellerini ödememeleri nedeniyle açılan davalar sonucu verilen yargı kararlarında, kira bedelinin yanı sıra yasal faiz ödenmesine de karar verilmiş olması halinde, tahsil edilen kira bedelinin gayrimenkul sermaye iradı, faiz gelirinin ise menkul sermaye iradı olarak vergilendirilmesi gerekir.

http://www.alomaliye.com/gvk_sirkuler_25.htm"

Sizde ilgili taşınmaz aktife kayıtlı olduğu için sermaye iradı yerine ticari kazanç unsurları içerisinde değerlendirilecektir.
Bu nedenle tahsil edilen kira geliri için fatura düzenleyerek ilgili gelir hesabınıza,
tahsil edilen faiz içinde fatura düzenlenmeyerek 642-faiz gelirleri hesabınıza alabileceğinizi düşünüyorum.
Yine tekrarlayayım,çok emin değilim.
Saygılar

Yorumunuz tamamen doğrudur. Karşı taraf talep ederse faiz geliri için de fatura düzenlenebilir.

Üstadım selamlar
Teşekkür ederim. Faiz gelirlerinin faturalandırılmasında kdv olup olmayacağı açısından tereddüte düştüm. o nedenle çok emin olamadım.
Saygılar

Bu tür durumlarda işlemin aslına bakılır. Vade farkı faturası kesilseydi , asıl faturanın bir parçası olacaktı. Asıl faturada uygulanan kdv sitemi onun (mütemmim cüz) tamamlayıcı bölümlerine de aynen uygulanır.