Kira Kontratı Damga Vergisi?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Kira kontratlarının damga vergisi 15 gün içinde ödenmeli.
Ancak A.Ş.' lerde damga vergisi beyannamesi bir sonraki ayın 23' üne kadar tahakkuklaştırılıp, 26' sına kadar ödeniyor.

Tarihlerle örnek verirsek,
Vergi dairesine gidip 1.12.2009 tarihli bir kira kontratını 15.12.2009 tarihine kadar tahakkuklaştırmam gerek.
İnternetten Damga vergisi beyannamesi ile 1.12.2009 tarihli bir kontratın damga vergisini 23.01.2010 tarihinde tahakuklaştırmış olacağım.

Bu konu hakkında fikri olan varmı arkadaşlar.?

Teşekkürler.
Kolay gelsin.

Ynt: Kira kontratı damga vergisi.?

evet öyle oluyor
damga vergisi mükellefiyetin varsa süresinde yani sonraki ayda 23 üne kadar
yoksa 15 güne kadar bildirilmesi gerekiyor

DV süreler 2 türlüdür. Devamlı dv mükellefi olanlarda ve geçici dv mük. açtırılarak.

O zaman bir A.Ş. olarak; 01.12.2009 tarihindeki kira kontratının damga vergisini, 2009/Aralık ayı Damga Vergisi Beyannamesi ile 23.01.2010 tarihinde tahakkuklaştırmamız da bir sakınca ve yanlışlık yok.

evet sonraki ayın 23 ü olacak çünkü sürekli mükelleftir

Teşekkürler arkadaşlar.
Kolay gelsin.

yeni açtığım şube açılışında şöyle bir durumla karşılaştım.
Vergi dairesine Şube açılışı için dilekçe verdiğimde ekindeki kira kontratına D.V. Tahakkuku yaptırıp ödettikler (Çalıştığım Şirket A.Ş) itiraz edebilirdim ama gerek duymadım. Ancak ilginç olay D.V. iki taraf içinde ödediğim :)

AŞ devamlı dv mük. oldukları için dv defterine kayıt edilerek beyan ile ödenmek zorunluluğu vardır. Her ne kadar dv ödenmişde olsa eğer verilmesi gereken beyan verilmedi ise cezalı işlem yapılabilir.

Maliye Bakanlığından:

DAMGA VERGİSİ KANUNU GENEL TEBLİĞİ

(SERİ NO: 46)

488 sayılı Damga Vergisi Kanununun¹ 5281 sayılı Kanunla değişik 15 inci maddesinde; "Damga vergisi makbuz karşılığı, istihkaktan kesinti yapılması veya basılı damga konulması şekillerinden biriyle ödenir. Bu ödeme şekillerinin hangi işlemler için ne suretle uygulanacağını tespite Maliye Bakanlığı yetkilidir." hükmü ile, 18 inci maddesinde de "Bu Kanunda gösterilen haller dışında Damga Vergisi makbuz karşılığında ödenir. Maliye Bakanlığı makbuz karşılığı ödemeye ilişkin usul ve esasları belirlemeye yetkilidir." hükmüne yer verilmiştir.

Yukarıda belirtilen maddelerde yer alan hükümlerin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden, sürekli damga vergisi mükellefiyeti olan veya ihtiyarilik kapsamında olup sürekli damga vergisi mükellefiyeti tesis ettiren mükelleflerin, kanuni süresi içinde beyan etmeleri gereken damga vergisi bulunmaması halinde damga vergisi beyannamesi vermelerine gerek bulunmadığı ancak keyfiyetin bir yazı ile vergi dairesine bildirilmesi gerektiğine ilişkin 12 ², 32 ³ ve 43 4 seri nolu Damga Vergisi Genel Tebliğlerinde açıklamalara yer verilmiştir.

Söz konusu bildirim yükümlülüğü ile, damga vergisine tabi bir kağıdın düzenlenmemesi sebebiyle ödenecek damga vergisinin bulunmadığı aylarda, mükelleflerin vergi daireleri tarafından yakından izlenebilmesi amaçlanmıştır.

Ancak, sürekli damga vergisi mükellefiyeti tesis ettiren mükelleflerin vermek zorunda olduğu söz konusu bildirim uygulamasının; gerek vergi dairelerinin gerekse mükelleflerin iş yükünü arttırdığı ve çeşitli ihtilaflara sebebiyet verdiği tespit edilmiştir.

Bu çerçevede bundan böyle, sürekli damga vergisi mükellefleri ile ihtiyari olarak sürekli damga vergisi mükellefiyeti tesis ettiren mükelleflerin, kanuni süresi içinde beyan etmeleri gereken damga vergisi bulunmaması halinde, keyfiyeti bir yazı ile vergi dairesine bildirmeleri zorunluluğu kaldırılmıştır.

Önceki Tebliğlerin bu Tebliğe aykırı hükümleri yürürlükten kaldırılmıştır.

Tebliğ olunur.

Bu tebliğin konu ile alakası nedir. Siz şube açmışsınız ve sürekli dv mük. var. kira kontratı yapıncada beyan edilerek ödenmesi gereken dv ortaya çıkmış olmakta.

Arkadaşlar A.Ş.' ler için diğer ticari defterler ile birlikte her yıl DAMGA VERGİSİ DEFTERİ' ni de tastik ettiriyormusunuz.?

T U R K O ' Alıntı:
Bu tebliğin konu ile alakası nedir. Siz şube açmışsınız ve sürekli dv mük. var. kira kontratı yapıncada beyan edilerek ödenmesi gereken dv ortaya çıkmış olmakta.
Tamam işte bende diyorum ki şube açılış evraklarını verdiğimizde vergi dairesi kira kontratının hemen D.V. tahakkukunu yapmış bende ödedim. Vergi dairesine konuyu bildirdik beyanname vermenize gerek yok D.V. defterine yazın Tahakkuk numarasını dediler. Beyanname verdiğim zaman yine aynı tahakkuk çıkacak sonra dilekçe yazacağım çıkan ödemeyi mahsup ettireceğim. sonuç itibariyle tahsil edilmesi esası olduğuna göre ceza çıkacağını sanmıyorum.

Yasal prosedür uygulanır ise çıkar.

sayın zindan ben her yıl damga vergisi defterini tasdik ettiriyorum. defterimde yer olduğu için ocak ayında ara tasdik yaptırıyorum.siz ilk defa tasdik edecekseniz Aralık Ayında tasdik edersiniz.

arkadaşlar kolay gelsin.yeni açtığımız bi işyeri için bugün kira kontratını getirdiler .ancak kontrat 01.08. tarihinde yapılmış yani 15 günlük süre geçmiş.ve damga beyannamesi verilmemiş. kontratı değiştirme imkanı da yok. şimdi bu durumda cezalı mı ödeme yapacağız.. İNTERAKTİFten normal kira kontratı damga vergisi beyannamesi menüsünden giriş yapabiliriz değil mi. yada nasıl bir yol izlememiz gerekir. teşekkürler