Kira Ödemelerinde Stopaj Beyanı Sorunu

Ynt: Kira Ödemelerinde Stopaj Beyanı Sorunu

Gider kayıtlarından kasıt "hesaben ödeme" ise evet yoksa her gider tahakkuku hesaben ödeme değildir.

Benim hesaben ödemekten anladığım şudur....
Siz Kira veya ücret ödemesi yapacak olan ( G.V.K. 94 Mad. sayılan Gerçek veya Tüzel kişi olarak) bir kişi durumundasınız. Aynı zamanda Gayrımenkul Sermaye sahibi kişi size herhangi bir şekilde borçlanmıştır ve işletmenize borcu bulunmaktadır.
Bu durumda siz bu kişinin ücretini veya kirasını ödemeden size ait olan borcuna mahsup ederek hesaplarınızı karşılıklı kapatıyorsunuz.
Böyle bir durumda siz hak sahibi kişiye hesaben bir ödeme yapıyorsunuz.

Vergi Tevkifatında Uyulacak Esaslar
Madde 96-
(2772 sayılı Kanunun 11'inci maddesiyle değişen madde) Vergi tevkifatı, 94'üncü madde kapsamına giren nakten veya hesaben yapılan ödemelere uygulanır. Bu maddede geçen hesaben ödeme deyimi, vergi tevkifatına tabi kazanç ve iratları ödeyenleri istihkak sahiplerine karşı borçlu durumda gösteren her türlü kayıt ve işlemleri ifade eder. Vergi tevkifatı, ücretler dışında kalan ödemelerde gayrisafi tutarlar üzerinden yapılır. Kesilmesi gereken verginin ödemeyi yapan tarafından üstlenilmesi halinde bu vergi, bilfiil ödenen miktar ile ödemeyi yapanın yüklendiği verginin toplamı üzerinden hesaplanır.

sayın Ogün Güneş
bilgi paylaşımızdan ötürü teşekkürler.

Ogün Güneş ' Alıntı:
Vergi Tevkifatında Uyulacak Esaslar
Madde 96-
(2772 sayılı Kanunun 11'inci maddesiyle değişen madde) Vergi tevkifatı, 94'üncü madde kapsamına giren nakten veya hesaben yapılan ödemelere uygulanır. Bu maddede geçen hesaben ödeme deyimi, vergi tevkifatına tabi kazanç ve iratları ödeyenleri istihkak sahiplerine karşı borçlu durumda gösteren her türlü kayıt ve işlemleri ifade eder. Vergi tevkifatı, ücretler dışında kalan ödemelerde gayrisafi tutarlar üzerinden yapılır. Kesilmesi gereken verginin ödemeyi yapan tarafından üstlenilmesi halinde bu vergi, bilfiil ödenen miktar ile ödemeyi yapanın yüklendiği verginin toplamı üzerinden hesaplanır.

yani sonuç olarak ödeme olmasa da stopaj beyanını yapabilir miyiz?

sayın murat ödeme yapmadan da eğer hesaplarımızda karşı tarafı alacaklandıran bir kayıt yapmışsak stopaj doğar.

PARTAK ' Alıntı:
sayın murat ödeme yapmadan da eğer hesaplarımızda karşı tarafı alacaklandıran bir kayıt yapmışsak stopaj doğar.
işletme hesabında bu hesaben ödeme deyimi nasıl gerçekleşir o zaman.

sayın murat 5701, işletme hesabı esasında "ticari kazanç ve tahakkuk esası" geçerli olduğu için ödeme yapılmasa da tahakkuk ettirmek yani deftere gider kaydı yazmak stopajın doğması için yeterlidir.

Merhaba....
Kusura bakmayın yeni bir konu açamadığım için sorunumu buraya yazmak zorunda kaldım.
Vereceğiniz cevaba şimdiden teşekkür ederim.

Ben kendimce yapmış olduğum araştırmada yetersiz kaldığımı hissediyorum.
Eğer mümkünse 29.07.2008 tarih ve 26951 nolu resmi gazete yayınlanan 268 seri numaralı tebliği ilgi aşağıdaki konularda açıklama istiyorum;
1- İşyeri muhtarlığa ait ise ve muhtarlık bu kiralara ilişkin makbuz keserse,
2- Muhtarlıklara ait işyerlerinde stopaj kesintisi yoktur,
3- Muhtar parayı elden almakta ısrar ederse,
4- İlgili kaymakamlık yetkilileri de köy kanunu değişmediği sürece muhtarlık elden alır derse,
5- Bu tebliği kaymakamlıklar hiçe sayabilirmi?
6- Ayrıca tüm hisseli veya hissesiz (doğrudan) arazi icarları (ziraat odalarına ve tarım ilçe müdürlüklerine verilen ve çiftçi kayıt sisteminde kayıtlı bulunan arazi) da bu tebliğe girmez mi?