fonradar

Kira Stopajı Hk.

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
kira beyanında konut gelirleri var ( işyeri kirasını katmıyorum -sınır geçmediğinden )

katmadığım bu işyeri kirasıının stopajını konut kira kazancında düşebiliyoruz değil mi ?​

Geliri beyan edilmeyen kesinti yolu ile ödenen vergi mahsup edilmez.Stopaj beyan edilmeyen gelirlerde nihai vergidir.
İdare formalite azaltılan işlerde böyle uyguluyor belkide iade vermemek için yapıyor.Kolay gelsin.

kira beyanında konut gelirleri var ( işyeri kirasını katmıyorum -sınır geçmediğinden )

katmadığım bu işyeri kirasıının stopajını konut kira kazancında düşebiliyoruz değil mi ?​

Sayın aşkınbulduk,

Konut kira gelirini beyan edeceğinizi işyeri kira gelirinizi sınırı aşmadığından dolayı beyan etmeyeceğinizi belirtmişsiniz.

Bu hesaplamayı yaparken konut kira gelirinizden istisna tutarı düştükten sonra işyeri kira geliri+konut kira gelirini toplayarak hesaplamayı yapıyorsunuz değil mi ? (26.000 TL'yi aşmıyor değil mi?) Aşıyor ise kira gelirinin tamamını aşmıyor ise sadece konut kira gelirini beyan etmeniz gerekir.

Burada sınırı aşarsanız kira beyanınızda hem konut hemde işyeri kira gelirini beyan edeceğiniz için yıl içerisinde kesilen verginin mahsubunu gerçekleştirebilirsiniz. Burada beyannamede kesilen verginin beyan edilen kira gelirine ilişkin olması ve tüm detayları bilgileri gösteren bir tablo ile beyannameye eklenmesi gerekir.

Önemli.

GVK madde 86/1-c

c) Vergiye tâbi gelir toplamının [(a) ve (b) bentlerinde belirtilenler hariç] 103 üncü maddede yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı aşmaması koşuluyla, Türkiye'de tevkifata tâbi tutulmuş olan; birden fazla işverenden elde edilen ücretler, menkul sermaye iratları ve gayrimenkul sermaye iratları,

Yukarıdaki kanun maddesine göre o/o 25 götürü gider düşüldükten sonra kalan kısmım 26.000 TL sınırını aşıp aşmadığına bakmak gerekir.

İyi Günler.

Son düzenleme:
Sayın aşkınbulduk,

Rakamsal tutarlar hangi seviyede bilmiyorum, ancak yeni yayınlanan 286 sayılı GV tebliğini okumanı tavsiye ederim.

kevork üstadım okumuştum,teşekkürederim...

vatandaşın 6 adet kirada dairesi var ve birde işyeri ( 4 hisseli )

kıra gelirinin istisnadan sonraki tutarı ile işyeri kira tutarı toplamı 26.000 geçiyor.( aslında işyeri kira geliri çok az )
budurumda işyerini de katacağım beyana...

kesilen stopajıda hisseleri oranında dağıtarak hesaplanandan vergiden düşeceğim...yanlışım varmı ?

kıra gelirinin istisnadan sonraki tutarı ile işyeri kira tutarı toplamı 26.000 geçiyor.( aslında işyeri kira geliri çok az )

kesilen stopajıda hisseleri oranında dağıtarak hesaplanandan vergiden düşeceğim...yanlışım varmı ?

Sayın aşkınbulduk,

Doğrudur.

İyi Günler.

Bir bilgilendirme yapalım,tevkifat tutarinin indirim yapilmasinda tevkifat tutarının ödenip odenmemesinin bor önemi bulunmamaktadır beyan edilmesi indirim için yeterlidir.

İyi Günler.

Sayın aşkınbulduk,

Demiral da yazmış doğrudur. Gerçek gider Götürü gider durumunu da iyi incelemende yarar var ayrıca.