Kira Stopajı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan stajyer2007
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
S

stajyer2007

Ziyaretçi
Merhaba,
Diyelim bir işyerini 1.200,00 Tl.'ye 01/11/2009 tarihinde kiraladık ve kira ödemesini 01/11/2010 tarihinde yapacağız.
2009 yılı kasım ve aralık ayı için 2 aylık kira ve gelir vergisi kesintisi yapmak gerekiyor mu?

Yoksa 01/11/2010 tarihinde kira ödemesini yaptığımızda mı stopaj kesintisi yapacağız.

Ynt: Kira Stopajı

yapılacak çünkü ortada (hesaben ödeme) vardır tahsiletla alakalı değil

Burda kira sözleşmesi önem kazanır. Eğer sözleşmede ödemenin sözleşme sonunda yani 2010 yılında defaten yıllık olarak yapılacağı belirtilmiş ise ve kiraya veren gerçek kişi sahıs ise GMSİ ödeme esasına tabidir.
Yani kasım aralık için stopaj yapılmaz. Ancak gider tahakkuku yapılmalıdır. Çünkü bu iki ay bu yılın gideridir, 2010 sarkmaması gerekir.

bence kanunu dikkatli okuyun
hesaben ödeme konusunu
ödeme önemli değil kiralama önemli aylık olarak borcun tahakkuk etmesi önemlidir

kiralama aylık yapılmış o zaman her ay bittiğinde aylık kira kadar borçlanılmış oluyor (mantık budur)

Sn. Apaçi
Bende kanunun okudum hesaben ödeme deyimine takıldığım için bu soruyu sordum zaten. Yinede emin olamadım bu nedenle konuyu burada tartışmaya açtım.

Şimdi kiraya veren nedir şahıs mı yani gmsi mi yoksa şirket mi yani ticari kazanç mı?

Kiracı ve Kiraya veren şahıs

Demek ki kiraya veren GMSİ mükellefi.
Sözleşmede kiranın kira süresi sonunda toptan tek kalemde ödeneceği de yazıyor.
Bu durumda kiraya veren kira parasını 2009 yılında değil 2010 yılı kasım ayında tahsil ediyor
GMSİ de tahsil esası geçerlidir. Almadığı paranın vergisi beyan etmez.
Bu nedenle de 2009 yılı için ödenmeyen kiradan stopaj yapılmaz.
Eğer kiracı ticari deftere tabi ise 2009 yılı 2 ay için gider tahakkuku yapar.

Anck bunun tersi olursa yani, kiracı stopaj yapmış ise, kiralayan da gelir elde etmiş gibi GMSİ beyanı vermek durumundadır.

insanların kanun yorumları farklı olabiliyor
ama hesaben ödeme hususuna dikkat edin

KÂR PAYLARININ FARKLI TAKVİM YILLARINDA ELDE EDİLMESİ HALİNDE VERGİ TEVKİFATI VE BEYAN SORUNLARI

Güray ÖĞREDİK

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Mazars&Denge Denetim YMM A.Ş.

Sn Apaçi
Kar payı farklı birşeydir. Ancak kira Gayri Menkul Sermaye İradı dır.

GMSİ de tahakkuk değil ödeme esası geçerlidir.

Gelir Vergisi Tevkifatı
GVK'nun 94. maddenin birici fıkrasında sayılan kurum ve kuruluşlar ile gerçek ve tüzel kişiler 94/6.madde uyarınca gayrimenkul sermaye iratlarından %20 oranında tevkifat yapmaya mecburdurlar. 3239 sayılı yasa ile 94.maddede yapılan değişiklikle Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınanlar dışında kalan vakıflar ve derneklere ait gayrimenkullerin kiralanması halinde kiralayanlar yukarıda sayılan vakıf ve derneklere yaptıkları ödemeleri üzerinden 1.1.1993'den itibaren %15 oranında tevkifat yapacaklardır. Ayrıca 89/14365 sayılı BKK ile kooperatiflere ait gayrimenkullerin kiralanması karşılığında bunlara yapılan kira ödemelerinden %20 oranında stopaj yapılacaktır. Bu oran 20/6/1989 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir ve 3802 sayılı yasa ile 1993 yılına da uygulanacaktır. 92/38897 sayılı yasa ile dar mükellefiyete tabi kurumlara ödenecek gayrimenkul sermaye iradılarından yapılacak tevkifat oranları aşağıdaki gibidir:

i-Finansal kiralama Kanunun kapsamındaki faaliyetlerden bağlanacak gayrimenkul sermaye iratlarından %1,

ii- Diğerlerinden %20.

Bu oranlar kurumlar vergisine ilgilendirmektedir.

Gelirler üzerinden tevkifat yapılırken lira kesirleri dikkate alınmaz. Gayrimenkul sermaye iratlarından tevkifat yapmak zorunda olanlar bir ay içinde yaptıkları ödemelerden (nakden veya hesaben) tevkif ettikleri vergileri ertesi ayın 20.günü akşamına kadar ilgili vergi dairesine yatırmak zorundadırlar. (madde 98)

Sn. Nguroy yukarıdaki açıklamaları okuyarak yorum yapabilir misiniz? Buradaki hesaben ödeme deyiminde belirtilmesk istenen nedir.

herkes istediği şeye inanabilir arkadaş ta istediği görüşe inanır veya diğerleri
benim görüşüm budur
sizin görüşünüz farklı
buda olabilir
(kar payı değil tahsilinin sonraki yıl yapılacak densede karar alındığı için stopajın kesilmesi gerektiği deniliyor)
saygılar

Hesaben ödeme deyimi ilgilinin bizim nezdimizde olan cari hesabına alacak kayıt etmektir.

GMSİ de tahakkuk değil ödeme esastır. almadığın paranın vergisi verilmez.

APAÇİ ' Alıntı:
insanların kanun yorumları farklı olabiliyor
ama hesaben ödeme hususuna dikkat edin

KÂR PAYLARININ FARKLI TAKVİM YILLARINDA ELDE EDİLMESİ HALİNDE VERGİ TEVKİFATI VE BEYAN SORUNLARI

Güray ÖĞREDİK
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Mazars&Denge Denetim YMM A.Ş.

Kar payı farklı, Kira geliri farklı.

Kira Gideriniz için bir ödeme yapmalısınızki , içinden tevkifat yapıp kiraya veren adına vergi dairesine yatırasınız. Ödeme yoksa stopaj yok.

tamam sizce görüşünüz doğru ise doğru birşey demiyorum
bu benim kesin görüşümdür kimsede inanmak zorunda değil
herkes istediğine inanabilir

APAÇİ ' Alıntı:
herkes istediği şeye inanabilir arkadaş ta istediği görüşe inanır veya diğerleri
benim görüşüm budur
sizin görüşünüz farklı
buda olabilir
(kar payı değil tahsilinin sonraki yıl yapılacak densede karar alındığı için stopajın kesilmesi gerektiği deniliyor)
saygılar
Sn. Apaçi
Herkes istediği şeye inanabilir bu benim görüşüm o onun görüşü diye birşey yok. sonuçta kanun var burada doğruyu bulmak için konu açıyoruz. yorumlara açık olmalıyız.

Sn Apaçi;

Bakın bazı konular vardır. Teoride ve uygulamada artık yerleşmiş , içtihat haline gelmiş, rutin uygulamalar halindedir.
Bazı konular ise çok net değildir. O konularda sonuna kadar tartışmakta akla gelmeyen ihtimalleri düşünmekte elbette yarar var. Bunun için forum var zaten.
Ancak gmsi de tahsil esası artık mevzuata yerleşmiş, netleşmiş bir konudur. Bu nedenle hatada israr etmek , kimseye yarar sağlamaz. Ufak bir araştırma ile bunu siz kendiniz de doğrulayacaksınız eminim.

:) Kolaylıklar dilerim.

kiralayan mükellef yani stopaj yatırmalı
bu konuda ısrarcıyım ve hata diyorsanız beni bağlar sizin durum hatalı ise sizi bağlar
yinede teşekkürler

Peki
sn Apaçi;

Söylermisiniz kiraya veren napıcak.? Para tahsil etmediği halde vergisini beyan edip ödeyecek mi?
Diyelim ki sözleşme yapıldı. Kiracı 7 ay oturdu sonra da hiç birşey ödemeden kaçtı gitti. Bu durumda ne yapacak kiraya veren?

Israr etmenizi destekleyecek bazı yorum tebliğ , her hangi bir dayanak varsa bizimle paylaşın lütfen.