Kira Vergisi

Merhaba.. Yeni üye oldum, umarım doğru yere yazıyorumdur.. Benim şu anda tek gelirim eşimden kalan ssk emekli maaşı.. Oğlumun evinde bedelsiz kiracı olarak oturuyorum, kendi evimi de 500TL'ye kiraya verdim.. Kontratı daha imzalamadık.. Kira 500TL den az olsa yine de vergi ödemek gerekiyor mu? 499 TL yazsam mesela kira bedelini.. Ödenmesi gerekiyorsa da tek evim ve başka ek gelirim de olmadığı için herhangi bir indirim olur mu, ne kadar ödemem gerekecek acaba?

Yıllık istisna 2012 yılı için 3000 tl yani aylık 250 tl yi aşan kira gelirleri beyan edilmek zorunda.

İyi günler
Gayri Menkul Sermaye İradı(GMSİ) 2013 yılı istisna sınırı 3.200,00 TL olup sadece mesken kira gelirine uygulanmaktadır.
2013 yılında 3.200,00 TL üzeri kira geliriniz varsa beyanname verilecektir.Eğer yoksa sadece dilekçe vermek yeterlidir.
Kira gelirinin vergilendirilmesinde elde edilen gelirin safi tutarının iki şekilde tespit edilir.
1-Götürü gider yöntemi(Haklarını kiraya verenler hariç)
2-Gerçek gider yöntemi

Götürü gider yönteminde kira gelirlerinden (2012 yılı için 3.000 TL, 2013 yılı için 3.2000 TL )istisna tutarını düştükten sonra kalan tutarın %25'ini götürü gider olarak indirilecektir.Çıkan tutar vergi matrahını oluşturmaktadır.

Götürü gider yöntemini seçenler iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine geçemezler.

Kira gelir tutarı belirtilmediği için ne kadar vergi ödeneceği hesaplanamamıştır.

Kira 500.00 TL'den az olunca vergi ödemesi olmayacağı gibi bir yanlış anlaşılma var. 500.00 TL ve üzeri mesken kirası olduğu takdirde banka veya ptt'den yatırılması mecburiyeti vardır.

teşekkür ederim.. yıllık kira gelirim 6000TL oluyor bu durumda, yalnız evim için aylık 20 TL bina bakım giderini ben ödemeye devam ediyorum, bunu düşmemiz mümkün oluyor mu o zaman vergiden ve ne yapmam gerekir?

iki tür gider yöntemi kullanabilirsiniz.Gerçek gider yöntemi,götürü gider yöntemi.Gerçek gider yönteminde 20 tl lık bina bakım giderini ve evle ilgili diğer giderlerinizi belgelendirmek şartıyla gider olarak kullanmanız mümkün.
Götürü gider yönteminde ise %25 oranında gider kabul edilip hesaplama yapılıyor.Tavsiyem bu yöntemi kullanmanız.
Ayrıca kontratı daha imzalamadık demenizden yeni kiraya verdiğiniz anlaşılıyor.bu durumda aslında 2013 yılında elde edeceksiniz bu geliri.Dolayısıyla beyanıda 2014 yılında olacak
Kolay gelsin

iki tür gider yöntemi kullanabilirsiniz.Gerçek gider yöntemi,götürü gider yöntemi.Gerçek gider yönteminde 20 tl lık bina bakım giderini ve evle ilgili diğer giderlerinizi belgelendirmek şartıyla gider olarak kullanmanız mümkün.
Götürü gider yönteminde ise %25 oranında gider kabul edilip hesaplama yapılıyor.Tavsiyem bu yöntemi kullanmanız.
Ayrıca kontratı daha imzalamadık demenizden yeni kiraya verdiğiniz anlaşılıyor.bu durumda aslında 2013 yılında elde edeceksiniz bu geliri.Dolayısıyla beyanıda 2014 yılında olacak
Kolay gelsin

cevap için teşekkürler.. evet bugün imzaladım kontratı.. götürü gider yöntemini herkes seçebiliyor mu herhangi extra bir şeye gerek olmadan? götürü gider yönteminde nasıl hesaplandığını öğrendim ama gerçek gider olarak yıllık aidatımı (240TL) belgelendirebilirsem 6000 TL kira geliri için ne kadar vergi ödemem gerekir onu anlayamadım.. yardımcı olursanız memnun olurum

Siz böyle şeylere şimdi kafanızı yormayın. Beyannamenizi 2014 mart ayında vereceksiniz.
Götürü gideri seçmek her zaman sizin lehinize olur.

merhaba,konut amortismanında değer nasıl alınıyor.örn.75.000 liranın ( belediyeden alınan ''rayiç bedel '') amortismanı kaç lira olur..dairenin alım bedeli dendi ama...ama ben bu daireyi satın almadım babadan kaldı..cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

Son düzenleme:
Siz böyle şeylere şimdi kafanızı yormayın. Beyannamenizi 2014 mart ayında vereceksiniz.
Götürü gideri seçmek her zaman sizin lehinize olur.

ben bu sene beyanname zamanını kaçırmışım, şimdi internetten denediğimde karşıma iki seçenek çıkıyor, biri "pişmanlık talepli" diğeri "kanuni süresinden sonra" seçeneği.. hangisini seçersem ne kadar ceza öderim, ne yapmam gerekir?