fonradar

Kısa Çalışma ve Kıdem Tazminatı hesabı

terapist13

Katkı Sunan Üye
- Kısa çalışma süresi kıdem hesabında kıdem süresine dahilmidir.
- Kısa çalışma uygulamasında kişi ücret almadığı için, ücret dışındaki
yan ödemelerin ikramiye, pirim vb. nasıl hesaplanacaktır.
bilgisi olan arkadaşlar
acilen cevaplaya bilirse sevinirim.
teşekkürler.

Ynt: Kısa Çalışma ve Kıdem Tazminatı hesabı

tabiki dahildir. biz ikramiyeleri de prim gününe göre kıstık. Çünkü sigorta primlerinde ikramiyeleri de var ve ona göre ödenek hesaplanıyor. ama primi nasıl yaparsınız bilemiyorum , sonraki ayda verebilirsiniz.

İkinci soruyu eksik ifade etmişim.
işçinin işten ayrılması durumunda yan ödemeler nasıl hesaplanacak diye
sormak istedim.

terapist13 ' Alıntı:
İkinci soruyu eksik ifade etmişim.
işçinin işten ayrılması durumunda yan ödemeler nasıl hesaplanacak diye
sormak istedim.

Ayrıldığı güne kadar kaç gün çalıştı ise oranlama yapın.

HAZELSU ' Alıntı:
tabiki dahildir. biz ikramiyeleri de prim gününe göre kıstık. Çünkü sigorta primlerinde ikramiyeleri de var ve ona göre ödenek hesaplanıyor. ama primi nasıl yaparsınız bilemiyorum , sonraki ayda verebilirsiniz.

Yan ödemeden kastınız, süreklilik kazanmış miktarı belirlenmiş ikramiye ise, yıllık ikramiye tutarının aylık ortalaması, diğer (yakacak yardımı-yemek ücreti-ulaşım ücreti vs gibi) dahil edilecektir.
Yapılan işe, kazanca göre değişiklik gösteren primler kıdem tazminatına dahil edilmez.

Sayın keremcem bey,
yan ödemeler; ikramiye-yılbaşı haçlığı-bayram harçlığı -ayni yardım vb. şeyler.
aslında problem şu: normalde bu tür gelirlerin 1 yılda fiilen ödenmiş tutarlarını 360'a bölüp kıdem hesabına
dahil ediyorduk. ancak son 6 aydır işçiler kısa çalışmada yani ücret almıyorlar. şimdi fiilen ödenen bu gelirleri çalışmadığı süreleride dikkate alarak 360'a böldüğümüzde alacağı tazminat düşüyor. bu tür gelirler için
son aldığı denilmediğinden çelişkide kaldım.
kolay gelsin.

terapist13 ' Alıntı:
Sayın keremcem bey,
yan ödemeler; ikramiye-yılbaşı haçlığı-bayram harçlığı -ayni yardım vb. şeyler.
aslında problem şu: normalde bu tür gelirlerin 1 yılda fiilen ödenmiş tutarlarını 360'a bölüp kıdem hesabına
dahil ediyorduk. ancak son 6 aydır işçiler kısa çalışmada yani ücret almıyorlar. şimdi fiilen ödenen bu gelirleri çalışmadığı süreleride dikkate alarak 360'a böldüğümüzde alacağı tazminat düşüyor. bu tür gelirler için
son aldığı denilmediğinden çelişkide kaldım.
kolay gelsin.

Sizde 360 a bölmeyin o zaman , kalan altı aylık süreye bölün , tazminatları düşmesin.

Sizde 360 a bölmeyin o zaman , kalan altı aylık süreye bölün , tazminatları düşmesin

Evet uygulama da böyledir.