Kısa Çalışma ve Ücretsiz İzin Ödeneği Çıkmayan Personel İçin Eksik Gün Nedeni Ne Olmalıdır?

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
1- Firmamız lokanta kapatıldı 6 personelden 4 üne kısa çalışma çıktı ancak 2 çalışana kısa çalışma çıkmadı ve 17 nisan sonrası işe girişleri olduğu için ücretsiz izin hakları da yoktur
Bu durumda kısa çalışma ve ücretsiz izin hakkı olmayan 2 personelin eksik gün sebebine ne yazmalıyız?
Eksik gün nedeni;
-10 Genel hayatı etkileyen olaylar mı?
-28 Pandemi Ücretsiz İzin mi?
-21 Diğer Ücretsiz İzin mi? hangisi olmalıdır?

2- Bir firma işlerin azalması nedeniyle yarı yarıya çalışmaya geçti ve kısa çalışmaya başvurdu ve 3 personele kısa çalışma çıkmadı ücretsiz izin hakkı da yoktur bu firmada ki 3 personel için eksik gün nedenine ne yazılması gerekir?

Eksik gün nedeni;
-10 Genel hayatı etkileyen olaylar mı?
-28 Pandemi Ücretsiz İzin mi?
-21 Diğer Ücretsiz İzin mi? hangisi olmalıdır?

Her iki durum ayrı değerlendirmemiz gerekirse eksik gün nedeni ne olmalıdır? Teşekkürler

Yanlış bilmiyorsam şöyle izah etmeye çalışayım.
Evet 21 için önce işçinin talebi gerekli doğrudur.Ancak;zorlayıcı şartlar sonucu bir kısa çalışma olmasında öncelikle diğer 2 desteği devreye sokmak gerekiyor. Kısa çalışma veya nakdi ücretsiz izin.Bunların devreye girmesi mümkün olduğu durumlarda işçinin onayına gerek yoktur.Amaç burada işçiyi de mağdur etmeyecek şekilde önce işçinin destek alabileceği teşvikleri devreye sokmaktır.Yani işçi kısa çalışmaya hak kazanıyorsa öncelikle o tercih edilmelidir.Hakkı yoksa nakdi ücretsiz izin desteğine bakılmalıdır.Bunlardan hiçbirisi devreye giremiyorsa artık burada devlet bir kenara çekiliyor,çünkü yapacak başka birşeyi yok.Bu aşamadan sonra bile yine şöyle bir teklif var.İşçinin ücretli yıllık izninden kullandırmak gibi.Yıllık izne hak kazanamamışsa ilk kullanacağı iznine mahsuben kullandırmak gibi.
Kısaca burada işverenin her zaman ilk tercihi işçiye destek alabileceği tüm yolları denemektir.Bunların hiçbirisi de mümkün değilse,o zamanda tek çare ücretsiz izine çıkarmak olacaktır.Bununda prosedür gereği ilk şartı,işçinin bunu talep ediyor olmasıdır.İşçi bunuda kabul etmiyorsa artık işverenin yapabileceği başkada birşey kalmıyor.Artık işçide bu şartlarda ve bu saatten sonra işe devam edip etmeme konusunda bir tercih yapacak mecburen.
O nedenle 21'in dışındaki seçeneklerde işçi rızası alınmaz.
Diğer 10 koduna gelince.Bu da zamanında çok tartışıldı.21 mi olmalı 10 mu olmalı diye.Fakat gördüğüm kadarıyla 10 kodu daha ziyade genel kapanmalar için kullanılan bir kod.Çünkü kapanma hali,tamamen genel hayatı ilgilendiriyor.Kaldı ki 10 kodu ile bildirimde herhangi bir ücret ödemesi yada desteği olmayacaktır.Yani genel bir kapanma oldu diyelim.İşçinin de bütün destek yolları kapalı. O zaman işçinin onayına gerek kalmadan 10 koduyla bildirim yapabilirsiniz.Ama kapanma yok,sadece işyerinin kendi iç özelliği gereği çalışma yapılamıyorsa artık burada "genel hayattan" bahsedilemez.Doğal olarak 10 kodundan bahsedilemez.Mecburen geriye sadece 21 kalıyor.28 kodu tamamen konu dışında tuttum.Çünkü nakdi ücretsiz izin dışında bu kod kullanılamaz.
Biraz detaya kaçtım kusura bakmayın ama en iyi ancak böyle anlatabilirdim.
Ben böyle biliyor ve de uyguluyorum.