Kısmı İstihdam...

merhaba.. Kısmi istihdam hakkında bilgi verirmiiniz.. Lütfennn çok acil yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar

Ynt: Kısmı İstihdam...

Konu hakkında nasıl bir bilgi istediğinizi anlamadım, daha bir açıklayıcı olsa seve seve bildiğimizi paylaşabiliriz.

Yani Kısmı istihdam ne demek bilmiyorum öğrenmek istiyorum sadecee

Kısmi istihdan ayın tüm günlerinde değilde belli günlerinde veya belli bir saat kadar çalışmadır. Örn ayda 10 gün çalışma veya aylık toplam 145 saat çalışmak gibi.

Kısmi süreli istihdam,haftalık çalışma süresi haftalık normal çalışma süresinin en az 2/3 oaranında daha az belirlenen bir çalışmadır. Haftalık 45 saat çalışma yapılan bir işyerinde 30 saatin altında bir çalışma yapan işçinin çalışması kısmi süreli bir çalışma olur.Kısmi süreli çalışmalarda,yapılacak söleşmenin yazılı olması gerekir.

En belirgin örneği saat ücretli öğretmen çalıştırılmasıdır.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.Fakat bir sorum daha var.Kısmı istihdam olan bir işyerinde ne yapılır yani sgk'na ne gibi evraklar verilmesi zorunludur?

Sigortalı ile yazılı olarak yapılacak iş sözleşmesinin bir örneğinin SGK'ya verilmesi yeterlidir.Aylık prim ve hizmet belgesinde noksan gün bildirimi kısmi süreli çalışma olarak gösterilecektir. Kolay gelsin.

Merhaba aynı durumda bir mükellefim va<r sgk. bizden herzaman eksik gün bildirimi ve sözleşme fot. istiyor. bu kanuda bir öneriniz varmı bu uygulama doğrumu acaba

evet doğru, her aya ait ek-10 verildiği için hepsinin ekine sözleşmenin konulması gerekiyor..