Kolay İşverenlik Hk.

Merhabalar apartmanımızda çalışan görevli için kolay işverenlik başvurusunda bulunduk, şimdi kolay işverenlikte SGK Tahakkukları otomatik oluşacak diyor ama ocak ayı için herhangi bir tahakkuk oluşmadığı gibi bankadan ilgili sicil numarasının borcuda görünmüyor biz bu tahakkuku nereden alıp borcumuzu ödeyeceğiz. SGK tahakkuku ne zaman yapacak yada bizmi eskisi gibi bildireceğiz anlaymadık.

Merhabalar apartmanımızda çalışan görevli için kolay işverenlik başvurusunda bulunduk, şimdi kolay işverenlikte SGK Tahakkukları otomatik oluşacak diyor ama ocak ayı için herhangi bir tahakkuk oluşmadığı gibi bankadan ilgili sicil numarasının borcuda görünmüyor biz bu tahakkuku nereden alıp borcumuzu ödeyeceğiz. SGK tahakkuku ne zaman yapacak yada bizmi eskisi gibi bildireceğiz anlaymadık.
Merhaba
kolay işverenlik için kolay işverenlik e bildirge sisteminde beyan kısmını doldurmak gerekiyor.Her ayın 14.gününe kadar bir önceki ayın beyan kısmı doldurulmalı.Ücret değişikli olmadığı sürece yapılan beyan geçerli.14.günden sonra yapılan beyanlar bir sonraki ayda geçerli olmaktadır.
Kolay işverenlik sitesine girildiğinde açıklamalar kısmında detaylı bilgiler mevcut.
İyi çalışmalar

Merhaba
Biraz önce başıma gelen bi durumla ilgili yardım rica ediyorum.
Apartman kapıcısı için kolay işverenlik başvurusu yapmak istedim ama beyan geçerlilik başlama tarihi olarak 01.02.2020 yazdı.Haliyle buradan ancak şubat bildirgesiyle başlatabiliyoruz sanıyorum. Ocak ayı bildirgesini nasıl vereceğim konusunda 170 danışmayı aradım.(Onların laf aramızda kolay işverenlik uygulamasından haberleri bile yok desem yeridir) yardımcı olamadılar,kurumal görüşün dediler. E-bildige V2 kısmından şansımı dniyim belki onaylarım dedim, orasıda kabul etmedi,kurumla görüşülmeli gibi bir uyarı yaptı. Şimdi mecburen kuruma gidip sormam gerekiyor.
Bu apartmanın ocak ayı kapıcı sigortasını nasıl vereceğiz? Soru bu? :)

Merhabalar Ocak ayı için muhtasar ile e bildirge birleştiğinden dolayı vergi dairesinden yeni şifre talebinde bulunup o şifre ile e-beyanname programını indirip güncelleyip MUPHB 1003B muhtasar beyannamesi bölümünden girilecek ve tahakkuk oluşturulacaktır.

Merhabalar Ocak ayı için muhtasar ile e bildirge birleştiğinden dolayı vergi dairesinden yeni şifre talebinde bulunup o şifre ile e-beyanname programını indirip güncelleyip MUPHB 1003B muhtasar beyannamesi bölümünden girilecek ve tahakkuk oluşturulacaktır.

Ben de yukarıdaki gibi bilgi edindim Sgk Şube Müdüründen, maalesef bir ay için potansiyel vergi numarası ile şifre talep edilip, mükellefiyet açtırılıp ilk ay bildirgesi MUH-SGK dan verilecek. Kalan aylar için tercihe bağlı olarak devam ederiz veya mükellefiyeti kapattırıp kolay işverenlik sisteminden devam ederiz.

Kadriye Hanım tşk.ederim.Benim için çok kötü bir haber oldu :)

Evet malesef bir tek Ocak ayı için bütün apartman yöneticilerine şifre alması gerekecek. Aynı zamanda kapıcı tahakkuku artık kolay işveren statüsünde ve tahakkuk oluşturma işide ortadan kalkacak. Bu yüzden biraz kötü bir haber oldu. :)

Merhaba,

Bir yakınımın annesi için hizmetçi/ev işleri için bir çalışanı olacak, kolay işverenlik için başvurduk, onaylandı, şifre alındı. 10.11.2021 de işe girişi oldu, Beyan giriş/teşvik tanımlamadan 21 gün 2.504,25 tl prim girmeye çalıştım fakat 30 günden az olamaz eksik gün nedeni girin uyarısı verdi. Acaba bu işlemi aralık ayındamı yapmalıyım.

Merhaba,

Bir yakınımın annesi için hizmetçi/ev işleri için bir çalışanı olacak, kolay işverenlik için başvurduk, onaylandı, şifre alındı. 10.11.2021 de işe girişi oldu, Beyan giriş/teşvik tanımlamadan 21 gün 2.504,25 tl prim girmeye çalıştım fakat 30 günden az olamaz eksik gün nedeni girin uyarısı verdi. Acaba bu işlemi aralık ayındamı yapmalıyım.
26.11.2021 tarihinden sonra beyan giriş teşvik tanimlama ekranından yapacaksınız. 10.11.21 girise göre sistem zaten otomatik 21 gün tahakkuk oluşturacak sizin tek yapmanız gereken ay bitmeden teşvik tanimlamaniz .ayrıca eksik gününüz yok...eksik gün girişleri takip eden ayın 14. gününe kadar girilir.

Merhaba, Kolay işverenlik kapsamında çalışan apartman görevlisi Aralık ayı içerisinde kişi 01.12.2021 tarihinde işten ayrıldı. Aynı ay içinde 09.12.2021 tarihinde tekrar girişi oldu.
Yani toplamda Aralık ayında 23 gün bildirim yapılacak ve buna göre de prim yansıyacak. Sistem otomatik gerçekleştirimi? Yoksa süre geçmeden müdahale etmeli mi.? Nasıl yapmamız gerek.

Merhaba, Kolay işverenlik kapsamında çalışan apartman görevlisi Aralık ayı içerisinde kişi 01.12.2021 tarihinde işten ayrıldı. Aynı ay içinde 09.12.2021 tarihinde tekrar girişi oldu.
Yani toplamda Aralık ayında 23 gün bildirim yapılacak ve buna göre de prim yansıyacak. Sistem otomatik gerçekleştirimi? Yoksa süre geçmeden müdahale etmeli mi.? Nasıl yapmamız gerek.
E sgk kolay isverenlik giris menüsünün hemen altında teşvik beyaan değişiklik menüsünden 14.01.2022 tarihine kadar 23 günlük spek tutarı ile onaylamaniz gerekmektedir. Ayrıca iste çıktı demişsiniz isten çıkış bildirgesi menüsünden çıkış bildirgesi vermek zorundasın