Kooeratifin ile Müteaahhid arasında ödeme ilişkisinde sorun

Aylin31

Katkı Sunan Üye
Mrh Muhasebesini tuttugum şirket konut yapı kooperatifinin işlerinini yapıyor.Kooeratifte para olmadığı için kooperatif müteahhidin alacağına karşılık kooperatiften üyelik veriyor.Müteaahiitte bu üyelikleri kooperatifta iş yaptırdığı taşeronlara sözleşme karsılığı veriyor.Taşeronla yaptığı sözleşmede taşeronun yaptığı işe karşılık kooperatifteki üye aidat ödemelerini müteaahit üsleniyor. Kooperatifte müteaahidin taşerona borcuna karşılık taşerondan para almış gibi giriş yapıyor yaptığı kadar miktarıda muteahhide çıkış yapıyor.Aslında ortada bir para yok Mal alış verişi gibi birşey
Ama tediye makbuzuyla ödeme yapılmıs gibi makbuz kesiliyor .Kooperatiften aldığımız üyelikleri muhasebeleştiremiyorum Cunku genel kurul hazıranda onların genel kurulunda muteaahhidin alacagına karşılık üyelik verilecek ibaresi önceki genel kurulda gundeme getirmemişler.Dolayısıyla taşerona verlen üyelikte direk kooperatif üzerinden resmileştiriliyor para giriş cıkışı olmadan da taşeronun alacagına karşılık kooperatife taşeron para yatırmış o yatırdığı parada muteahhide cıkmış gibi işlem yapıyor kooperatif. Bölede olunca ortada olmayan bir paradan dolayı kasam şişiyor Sizce nasıl bir yol izlemeliyim

Ynt: Kooeratifin ile Müteaahhid arasında ödeme ilişkisinde sorun

Merhaba

Aylin hanım bildiğim kadarı ile

1. Kooperatiflerde üyelik değil ortaklık kavramı vardır

2.Kooperatiften Müteahit firma ortaklık payı alıyorsa bu kat karşılığı inşaat sözleşmesine girer buna göre kooperatif ile aranızda olan sözleşmeyi yenilemeniz gerekmektedir.

3 Sözleşmeden sonra kanunun değişmesi nedeniyle artık kooperatifin kurumlar vergisi mükellefiyeti açtırması gerekmemektedir.

4.Anladığım kadarı ile yaptığınız işlem mahsuplaşma fakat fiilen ödenen tutar olmadığı için kasanız da gerçek olmayan bakiyeler ortaya çıkıyor.

5.Kooperatif yönetimi müteahitten gelen hakediş faturalarını onayladığı zaman sizin bu işlemleri yapmanız gerekli. Müteahit kooperatife fatura kestiğinde ve Kooperatifte bu hakedişi kabul ettiğinde müteahide ödenecek tutar olmadığı belirtlerek hakediş faturasının bedelini muhasebede kooperatif ortaklarının ödediği aidat hesabı ile ters çalıştırarak düşebilirsiniz.

6. Fakat öz olarak yapılan işlen hatalı. Genel Kuruldan yetki alıp müteahit ile olan sözleşmenizi kat karşılığı inşata cevirmeniz gereklidir.
Kooperatifler kanunu 42 maddeye göre inşaatın yaptırılma yönteminin tespiti genel kurulun terk ve devir edemeyeceği yetkiler arasında sayılmışıtır. Bu hususa uyulmadan inşaat yapılmış olması cezai sorumluluk gerektirir.

İyi Çalışmalar

Sayın ant öncelikle cevapladıgınız için tşk ederim .
Evet doğru biliyorsunuz her üye kooeratifin birer ortağıdır.Kooperatif genel kurulu temmuz veya haziranda yapılacagı için bu zamana kadar yapılan işlemlerle ilgili ne yapabilirim diye cıkmaza girdim. Genel kurulda muteaahide hakediş bedellerinin hisse verilerek ödeneceğine dair bir karar almamız gerekiyor Onu belirtim ben zaten 5.nci maddedeki önerinizi biraz daha acarmısınız ters mahsup işlemini anlayamadım.Bu arada muteahhit her almıs gözüktüğü bedelin faturasını anında kesmiyor.Yapılan işlemlerin bastan hatalı olduğu dediğiniz gibi aşikar Muhasebe kaydı olarak daha detaylı bilgi verirseniz 5.ci madde ile ilgili sevinirim Kolay Gelsin

Aylin Hanım Merhaba

Benim demek istediğim kooperatiflerde üyelik diye bir kelime kullanılmıyor, Ortak kelimesi kullanılıyor sizin de bildiğiniz gibi kooperatiflerde her ortağın tek oy hakkı var konut veya işyeri sayısının fazla olması bunu değiştirmiyor

Ayrıca kooperatifler her sene haziran ayının sonuna kadar yapması gerekli sakın temmuz ayını beklemeyin

Kooperatifin yaptığı binalar

Hak ediş bedelinin faturası

252
320

kabul edilip ödenmesi
------------/-------------
320
102

Ortakların yatırım harcamaları için borçlandırılması
131
529

Müteahidin ödemeleri ( Müteahide konut verildiği için onunda aidat ödemesi gerekli

320
131

Ama fişleri bu şekilde kesseniz de işlemlerin kendisi hatalı gibi geliyor bana

avans ödemesinden stopaj yapıyorsunuz değil mi ?

birde yapı ruhsat tarihiniz ne zaman yani kdv niz açık mı kapalı mı ?

Slm Ant bey evet Stopajı koopretaif bizim adımıza yatırıyor.KDV den muaf cunku kooperatif ruhsat tarihi 1997
Verdiğiniz Bilgiler için tşk ediyorum ama sizin muhasebe kayıtlarıda içime sinmedi anlaşılan bu durumdan zor cıkacam Mantıklı muhasebe standartalrına uygun bir yontem bulamadım Tşk Ederim

Aylin Hanım,

Biraz araştırdım

Kooperatif hukukunda

1. Kat karşılığı işlem
2. İş karşılığı işlem

Sizinki 2.sine giriyor Genel Kuruldan özellikle geçirmenize gerek yok diye düşünüyorum

Fakat bu işlem kooperatiflerin sonunu getiren işlemlerden Toplumda güvensizlik yaratan unsurlardan biri bu. Müteahit ile kooperatif yöneticileri arasında sanki bir ilişki vardır diye yorumlanıyor.

Öncellikle Müteahit işi yapacak hakedecek faturasını kesecek Sonra Yönetime dilekçe verecek yönetim karar alacak ve diğer emsal ortaklardan bir fark olmamasına özen gösterecek.

Muhasebe kayıtları için benim aklıma başka bir şey gelmiyor

İnşaat maliyetlerini hangi hesapta biriktiriyorsunuz ?

Ben kooperatifin muhasebe kayıtlarını yazdım. Siz inşaat şirketindesiniz sanırım

Sayın Ant Kooperatiflerin Müteahhite nasıl ödeme yapılacağı Genel Kurul da belirlenmesi gerekir.Bu konuyu özellikle araştırdım.Genel Kurul sonrası Yönetimin alacağı kararla olmuyor.Geçen sizinde dediğiniz gibi Genel Kurulun devredemiyeceği yetkiler içine giriyor.İnşaat maliyetlerini yıllara yaygın olduğu için 170 ve 350 lerde gösteriyorum.Kooperatif tediye ile ödeme yaptığı içinde mecburen o para kasama giriyormus gibi oluyor Anlayacagınız biraz karısık Kolay Gelsin

Ynt: Kooperatifin ile Müteaahhid arasında ödeme ilişkisinde sorun

Bende başta sizin gibi düşündüm ama genel kurul inşaatın yapım yöntemini belirliyor müteahide ödemenin ne şekilde yapılacağını değil. Yani örnek olarak kooperatif genel kurulu ihale mi emanet mi ona karar veriyor daha sonra müteahite 2 veya 3 daire veriliyor hakediş bedelleri olarak

Kooperatif avukatıylada görüşün isterseniz

ama tabi yinede siz bilirsiniz tabiki genel kuruldan geçirip herkesin bilgisine sunmak daha adaletlisi

iyi çalışmalar Kolay gelsin

Ant Bey bize kalmış bişey değil kanun böyle. Kooperatif kanunundada açıkça belirtilmiş muteahhite nasıl ödeme yapılacağı genel kurulda belirlenecektir diye . Biz bunu bu yılki genel kurulda hukumet konseyi beyefendiye sorduk bu tur kararlar genel kurulda alınması şart o an gündeme koyup ortaklara bildirmedik diye genel kurulda kararı aldıramadık Yinede İlginize teşekkür

Bu arada fikri olan başka arkadaslar yokmu tek kaldım sanırım bu konuda

Kanunu Farklı yorumluyoruz

İnşaat yapım yöntemi başka bir şey Ödeme farklı O zaman kooperatif yönetimi herhangi bir ödeme de genel kuruldan yetki almak zorunda kalır

Genel kurul inşaat yöntemini belirler Ödemeler konusunda yönetim kuruluna yetki verir

Kooperatifler Hukuku Kemal Özmenin kitabından faydalanabilirsiniz.

İyi Çalışmalar