fonradar

Kooperatife Kira Ödemesinde Kdv ve Stopaj Durumu

Ynt: Kooperatife Kira Ödemesinde Kdv ve Stopaj Durumu

Değerli büyüklerim Değerli yorumlarınızı bilgi ve tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
Mükellefimiz olan işletme kooperatifi kooperatife ait bir Gayrimenkulü kiraya veriyor. Kiracı bizden kendilerine Fatura kesmemizi istiyor. Benim kafamı karıştıran nokta şu ki birkaç kişiye sordum Matrah + %18 KDV olarak kesilmesi gerektiğini söylediler. Burada görüyorum ki Stopaj da var. Bu işle uğraştıysanız nasıl yaptığınızı paylaşır mısınız? İkilemde kalmak kadar kötü birşey yoktur :)
Şöyle bir örnek:
("94. maddeye göre gayrimenkul sermaye iradı olduğu ve tevkifat yapması zorunlu görünüyor.

Ancak gönderme yapılan 70. maddedeki yazılı mal ve haklar, "ticari veya zirai bir işletmeye dahil bulunduğu takdirde bunların iratları ticarî veya zirai kazancın tespitine müteallik hükümlere göre hesaplanır" dediğine göre kesinti yapılmaması gerekir. ")

Bir başka yorumda ("fatura kestiği için stopaj ödenmez ") denilmiş. Benim konuştuğum kişilerde bu yönde bilgi verdiler.
Lütfen İkilemden çıkmama yardımcı olunuz. :)

Ynt: Kooperatife Kira Ödemesinde Kdv ve Stopaj Durumu

Kooperatiflere ait gayrimenkullerin kiralanması durumunda stopaj ve KDV li olarak fatura düzenlenmesi gerekmektedir
İsterseniz ilgili mevzuati mail adresinize gonderebilirim

www.ozmconsultancy.com
Kooperatif danışmanlığı