Köpek Çiftliği Muhasebe

merhaba bir mükellefim 01.01.2021 itibariyle açılış yaptım ama hesapları düzenlemedim

öncelikle çiftlikte faturası olmayan köpekler var dişi ve erkek bunları gider pusulası düzenleyip şirkete 150 hesapta mı takip etmem gerekiyor.

şöyle ki bu köpekler doğuracak ve o yavruları nereye koymam gerekiyor bunu bilemedim.

yardımcı olabilecek bir arkadaşımız var mı acaba ?

öncelikle çiftlikte faturası olmayan köpekler var dişi ve erkek bunları gider pusulası düzenleyip şirkete 150 hesapta mı takip etmem gerekiyor.

Bunlari gider pusulasi ile kayitlara alabilirsiniz. 256 DİĞER MADDİ DURAN VARLIKLAR HESABI' na alacaksiniz. Cunku i bu köpekler doğuracak
yavruları 150 hesaba alacaksiniz bunlarin asilari, yemekleri vb giderleri 730 hesapta bunlarla ilgili calisanlarin ucretleri 720 hesapta takip edeceksiniz. bu kopekler 1 yasina gelince yansitma kaydi ile 150, 720, 730 hesaplari, 151 hesaba alacaksiniz. Daha sonra bu kopekler satisa konu edilirse 152 hesaba alinacak. Eger bunlardan bir tanesi yavrulatmak icin saklanacaksa oda 256 hesaba alinacak . Diger giderler bildiginiz gibi izleyebilirsiniz

Bunlari gider pusulasi ile kayitlara alabilirsiniz. 256 DİĞER MADDİ DURAN VARLIKLAR HESABI' na alacaksiniz. Cunku i bu köpekler doğuracak
yavruları 150 hesaba alacaksiniz bunlarin asilari, yemekleri vb giderleri 730 hesapta bunlarla ilgili calisanlarin ucretleri 720 hesapta takip edeceksiniz. bu kopekler 1 yasina gelince yansitma kaydi ile 150, 720, 730 hesaplari, 151 hesaba alacaksiniz. Daha sonra bu kopekler satisa konu edilirse 152 hesaba alinacak. Eger bunlardan bir tanesi yavrulatmak icin saklanacaksa oda 256 hesaba alinacak . Diger giderler bildiginiz gibi izleyebilirsiniz
cevabınız için teşekkür ederim. Fakat şöyle bir sorun var yavruları 150 hesaplara aldığımda karşı hesabım ne olacak 150 girişi olduğunda karşı bir hesabı olması gerekiyor onu şuan bilmiyorum.

Karsi hesap kopekleri kimden aldiysaniz o. Bunlar satici olabilir. Ortak olabilir. 3 sahis olabilir. vb

üstadım solucanlar aklıma geldi :)))

merhabalar, üstadım doğumu olan köpeklerin 150 ye alıcaz ama onları nerde takip edicez bu kısmı önmli ve doğumu olna köpeği 150 ye alırken fiyatını nasıl belirlicem