Koronavirüs Salgınından Dolayı Verilen İzinlerde Ücret

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar, bir yurt zorunlu olarak tatil edildiğinden, çalışanlara da 2 hafta tatil verildi. Bu durumda bu çalışanların ücretleri ödenecek mi, bununla ilgili ne yapılması gerekir?

Bende böyle düşünürken diğer taraftan bunun çok da uygun düşmeyeceği kanaatindeyim.
Biraz beyin fırtınası yapalım.
Evet ortada bir durum var,bu durum,zorlayıcı bir sebeb olarak karşımıza çıkıyor.
Bu sebeb işverenden ve işcilerden kaynaklanmıyor.
Mesela iş kanunu m.24 ve 25 son bendlerinde tam değil ama benzer durum sözkonusu,bu bendlere istinaden 40 cı madde de yarım ücret sözkonusu,buradan değişikliğe gidilerek çözüm bulunabilir.
Diğer taraftan örneğin 4447/m.2 kapsamında ve ilgili yönetmelikte kısa çalışma ödeneği sözkonusu,tam uymasada burada değişikliğe gidilerek çözüm üretilebilir.
Bir başka yönden m.64 telafi çalışması konusunda değişikliğe gidilerek çözüm bulunabilir.

Son düzenleme:
.. bir yurt zorunlu olarak tatil edildiğinden,...?
Yurdu zorunlu olarak tatil eden bir talimat- karar-yasal düzenleme mi var?
Yoksa, okullar tatil edildiği için yurtta kimse kalmadığından çalışanları da izne mi çıkartıyorsunuz?
Çalışanın talebi dışında zorlama yolla kullandırılan bu tür izinlerin ücretsiz izin olması durumunda, çalışanın fesih hakkı doğacaktır bence.

Ben soru başlığını dikkate aldım.
Meb uygulaması,bu yurtta da sözkonusu ise ortada bir zorunluluk var diye düşünüyorum.

Avm'lerde faaliyet gösteren müşterilerimiz var, kimisi eğlence sektöründe, kimisi yemek içme sektöründe.

İşleri hepsinin de %80-85 düşmüş durumda. Bu hali ile giderse işler ve bu durum, 2 ay sonra kepenk indiririz diyorlar. Avm yönetimleri ile görüşmeler halindeler bir çoğu, bir çoğu da devletten avm'lerin komple kapatılmasını bekliyorlar.

Devlet eliyle kapatılırsa veya Avm insiyatifi ile kapatılırsa işçilere karşı nasıl bir işlem yapılmalı arkadaşlar?

...
Devlet eliyle kapatılırsa veya Avm insiyatifi ile kapatılırsa işçilere karşı nasıl bir işlem yapılmalı arkadaşlar?
Bir yasal düzenlemeyle kapatılırsa işçilerin hakları için ne yol izleneceği de belirlenecektir elbette.
AVM yönetimi kararı ile kapatılması durumunda ise, bu kararı avm yonetimi tek başına almaz sanırım, işyeri sahipleri ile birlikte alır. Her şeye rağmen , işten çıkarılan işçilerin tazminatlarının ödenmesi gerekir. Elbette işten çıkartma son adım olması gerektiğinden, belirli bir süre 1/2 ücret ödenerek sözleşmelerinin askıya alınması önerilebilir çalışanlara.

İşyerinin kapatılması sonucunda iş sözleşmeleri fesih mi ediliyor?

Son düzenleme:
Kanuni düzenleme geldi dün itibari ile.

https://www.icisleri.gov.tr/81-il-valiligine-coronavirus-tedbirleri-konulu-ek-genelge-gonderdi

Buna istinaden işyerlerini kapattık. İşçilere nasıl bir evrak imzalatmak gerekir.

Bir yasal düzenlemeyle kapatılırsa işçilerin hakları için ne yol izleneceği de belirlenecektir elbette.
Olayın özeti,
İşyerleri kapanmıyor,geçici olarak faaliyeti durduruluyor.
Bu noktada işin başlangıcı iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olup bu konuya ilişkin 6331/M.21 bağlamında ülke genelinde tavsiye kararları alınabilir,bu kararlara istinadende işyeri faaliyetleri durduruluyor,bu yönde sn.ZİNDAN beyin sorusunun cevabı evettir.Eğer faaliyet durdurulursa işci işveren yönünden sn.Keremcem beyin belirttiği husus gündeme oturmuş olup bu sorunun cevabı bulunmalıdır bir kaç öneride bulunduk/bulunuyoruz ,doğru uygun sonuçlara ulaşmak adına paylaşıma devam etmeliyiz.

Kesinlikle şuanda ortada bir problem var ve bu problemi çözecekte devlettir, bu konuda bir takım düzenlemeleri yapmak durumundadır.
Devlet işyerini kapat diyor, ben de zorunlu olarak kapatıyorum. Ancak işyeri sahibi, avm kira istiyor, işçi maaş istiyor. Bu durumda devlete benim dönüp, bana kapattırıyorsan buyur gel bunların ödemesini de yap demek gerekir.
Abd, Ab ve gelişmiş ülkeler, coronavirüs paketleri açıklıyorlar, kimseyi mağdur etmiyorlar. Bende açıkçası bizim devletimiz ne yapacak bu durum karşısında merak ile bekliyorum?

Kesin olmamakla birlikte,edindiğim bilgi,
Bu ve benzeri konularda çalışmalar devam ediyor,çok yakında kapsamlı proğram/yol haritası yani paket açıklanacak deniliyor,yine işci-işveren yönünden telafi çalışması ve kısa çalışma ödeneği üzerinde duruluyor deniliyor,sanırım bu iki konuda mevzuat değişikliğide sözkonusu,tüm gelişmeleri takip etmek lazım.