fonradar

Kozmetik Ürünlerin Perakende Satışı için Sağlık Bakanlığı Onayı Gerekir mi?

Kozmetik ürünleri ve parfümlerin perakende satışını yapmak için Sağlık Bakanlığı vb. izin belgesi almak gerekiyor mu? Yurtiçi ithalatçı firmalardan veya yetkili bayi/distribütörlerden kozmetik ürünleri tedarik edip, internet üzerinden satışını gerçekleştirmek istiyorum. Bunun için bir yetki belgesine ihtiyacım var mı?

Çünkü, Kozmetik Kanunu'na göre üreticiler Sağlık Bakanlığı'na bildirimde bulunup onay almak zorunda ve kozmetik yönetmeliğindeki 4. Madde'de yer alan üretici tanımı şu şekilde:

Üretici: Bir ürünü üreten, imal eden, ıslah eden veya ürüne adını, ticarî markasını veya ayırt edici işaretini koymak suretiyle kendini üretici olarak tanıtan gerçek veya tüzel kişiyi; üreticinin Türkiye dışında olması halinde, üretici tarafından yetkilendirilen temsilciyi ve/veya ithalatçıyı; ayrıca, ürünün tedarik zincirinde yer alan ve faaliyetleri ürünün güvenliğine ilişkin özelliklerini etkileyen gerçek veya tüzel kişi

Ne üretici firmayım, ne ithalatçıyım ne de yetkili temsilciyim. Bu ürünleri internet ortamında perakende olarak satabilmek için firma kurdum ama yukarıdaki tanıma göre perakende kozmetik ürünü satışı yapanlar, ürünün tedarik zincirinde yer aldıkları için "üretici" sınıfına dahil oluyorlar mı? Bu maddeden dolayı benim kozmetik ürünü satışı için Bakanlıktan izin almamı gerektirir mi?

Yapacağınız değerli katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Selamlar
Benzer sektörde yıllardır faaliyet gösteren bir mükellefim var.Böyle bir zorunluluğa rastlamadığım gibi,herhangi bir teftişe de tabi tutulmamıştır.
Saygılar