fonradar

Kredi Faizi

Bankadan 2010 yılında bireysel kredi alınmış ancak ne o tarihte ne de daha sonra yaklaşık 35.000 TL tutarındaki faiz giderleştirilmemiş..Bu ay kredinin son taksiti ödendi hesap kapatıldı..Benim ödediğimiz bu faiz tutarını ne şekilde göstermem gerekiyor..

Bilgi veren arkadaşlara teşekkür ederim..

Ynt: Kredi Faizi

300 nolu hesap alacaklandırılmadı mı ana parayı 300 nolu hesabı borçlandırarak kapatacaksın fazladan ödediğin faizleri de 780 nolu hesabı borçlandurıp giderleştireceksiniz

2010 yılından bu yana faizler giderleşmediğinden ben şimdi 35.000 tamamını Ocak ayına yazdığımda problem olmaz mı..
aday ' Alıntı:
300 nolu hesap alacaklandırılmadı mı ana parayı 300 nolu hesabı borçlandırarak kapatacaksın fazladan ödediğin faizleri de 780 nolu hesabı borçlandurıp giderleştireceksiniz

Sayın Gülfem;
Bahsettiğiniz durum şahıs içinmi geçerli?Normal şartlarda bireysel kredileri şahıslar kullanır?Şirketlerin kullandığı taksitli ticari kredilerdir.
Kullanılan kredinin ne amaçla alındığıda önemli?Örneğin sabit kıymet alımında kullanıldıysa ilk yıl faizleri maliyete intikal ettirilir.Biraz daha açıklayıcı bilgi verirseniz muhtemelen yardımcı olacak arkadaş olur.

Sn.Metyo, kredi araç alımında kullanılmış..Araç da kredi de şirket adına..Yardımcı olursanız sevinirim..

Selamlar
Alınan kredi araç alım finansmanında kullanıldığı için,2010 yılında yapılması gereken işlem 2010 yılı sonuna kadar olan faizlerin araç maliyetine eklenmesi olmalıydı.2011 yılı faizlerde finansman giderleri hesabında giderleştirilmeliydi.
Bunlar yapılmamış hatta bu giderler hiç dikkate alınmamış olsa dahi ilk kaydınızda hata olmalı ve durumun farkına varılmalıydı.Şöyle ki.
krediyi aldığınızda yapılacak kayıt
254 (2010 faizleri)
280 (2011 faizleri)
303
400

hal böyleyken bu kayıt 2010 yılında nasıl yapılmıştır.Ana kaydı kontrol ediniz.Belki faizler maliyete atılmış olabilir.
Saygılar

Tahsin Bey ilginiz için teşekkür ederim..
Ancak sadece bankadan kredi çekim işlemi yapılmış..ardından ödemeler..Onun dışında bi faiz kaydı yapılmamış..Haliyle de hesap fazla ödeme yapılmış gibi 35.000 TL borç bakiyesi veriyor..

Yardımcı olursanız sevinirim...

Sorunuza sağlıklı cevaplar verebilmem için ilgili kayıtları bilmem gerekiyor.O dönemki araç alımı ile ilgili kayıtları inceledinizmi veya o kredinin bir geri ödeme tablosu vardır.Tabloya istinaden herhangi bir İLK kayıt yapılmış mı? Sadece bankadan krediler ödenmemiştir.Örneğin 300 nolu hesabın birde ilk açılış kaydı vardır.Hesabın açılış kaydı (ilk borçlanıldığı) kayıt olmadan taksitler ödenemez.O yüzden biraz daha bilgiye ihtiyacım var.Siz bana yardımcı olun ki bende size yardımcı olabileyim.
Bana 254 kaydını ve 300 hesabının (veya 400) ilk borçlanılan kayıt maddesini yazabilirmisiniz.

Tahsin Bey, bankadan 200.000 kredi çekilmiş..buna istainaden sadece
102 200.000

300 200.000
şeklinde paranın sadece banka hesabına yatmasına ilişkin kayıt yapılmış..Akabinde de bu para araç alınan firmaya gitmiş..Onun dışında heray ödenen kredi taksitleri 300 kredi hs.dan düşülmüş..

O zaman anladığım kadarıyla 300 hesap daha erken kapanmış çünkü faiz ödemeside 300 hesaptan düşülmüş
O zaman faiz kadar kısmı
780 kkeg
300
yapıp 300 hesabı düzeltin olması gerekli rakama getirin ve geçmiş dönem faizleride kkeg yapmış olun

Anlaşıldı..Çok fazla veri sizde de yok.Mecburen biraz bulmaca çözülecek.
Biraz varsayımsal hareket edeceğiz çünkü bahsettiğiniz rakam 35.000 az buz bir para değil.Direk gidere atılması oldukça sakıncalı olur.Biraz araştırma yapıp ona göre karar vermeliyiz.Aşağıda yazacaklarımı mutlaka yapın diyemem.Ben alternatifleri sunarım,kararı size bırakırım..
Şimdi..
1- Alınan kredi, taşıt kredisi mi yoksa ticari (tüketici tabil edilen) kredi mi? Önce bunu bilmek lazım.
Eğer ticari kredi ise ve bu kredi ödemeleri de 2012 'ye sarkıyorsa araç ruhsatında "araç rehni" kısmında mutlaka banka ismi yazar.Oradaki banka ismiyle kredi kullanılan banka aynı ise %99 taşıt kredisidir.
2- Eğer taşıt kredisi ise bu kredinin mutlaka geri ödeme tablosu vardır. Bu tabloda 2010 yılına ait olan faizler 2011 yılında aracın maliyetine "2010 kredi faizleri" adı altında kaydedilebilir.Bu faizler maliyet addolunacağı için amortisman yoluyla itfa edilir.Haliyle 2010 amortisman tutarından mahrum kalınır,2011 yılından 2.yıl olarak amortisman itfa edilebilir.Tabi birde 2011 defterin kapanış tasdiki sorunu var.Tasdik yapılmışsa bu kaydı tasdikten sonraya yapmanız gerekecektir.
3- 2011 yılına ait faizlerde yine tasdik probleminiz yoksa 2011 yılında giderleştirilebilir.Fakat kapanış tasdiki yapmışsanız bu faizler 280 hesabına alınabilir fakat 2012 de giderleştirilmeyip kkeg yapılması bana göre daha uygundur.
4-Eğer ticari kredi olarak alınmışsa (yani araç ruhsatında rehin yoksa) nakit alınmıştır.Normalde bu faizlerin tamamı giderdir.Yine tasdik durumuna bakılarak işlem yapılabilir.Eğer tasdik yapılmışsa tasdikten sonra tüm faizler 280 hesabına alınabilir 2012 de kkeg yapılabilir. tasdik sorununuz yoksa 2010 yılına ait faizler kkeg yapılrken 2011 yılına ait faizler direkt gider yapılabilir.
Kabaca maddeleştirmek icap ederse; maddeleri kapanış tasdiğinden önce ve sonra diye ikiye ayırmak mümkündür.
Tasdik yaptırmıyorsanız,taşıt kredisi ise 2011 yılının başına şöyle bir madde yapabilirsiniz.
254 (2010 faizleri)
180 (2011 faizleri)
280 (varsa 2012 faizleri)
300/400 (faiz toplamları)

yıl sonunda 180 hesabını 780'e virmanlarsınız
2010 yılı faizleri ve 2011 yılı faizleri ödeme kayıtlarınızla muhtemelen kapanacaktır. 2012 faizlerinide ya 400'e ek hesap açmakla çözebilirsiniz.

Kapanış tasdiği yapmışsanız..
Tasdikten sonraya mecburen;

254 (2010 faizleri)
280 (2011 ve sonrası faizler)
300/400 (faiz toplamları)

2012 yılında 280'deki 2011 faizleri kkeg yapılması daha sağlıklıdır)

Bireysel veya nakit ticari kredi ise, yine tasdik durumuna göre benzer maddeler yapılır ancak bu maddelerde 254 kullanılmaz. tasdik yoksa 2010 yılı faizler kkeg,2011 yılı faizler finansman gideri, 2012 faizleri 280 de devir olmalı...Tasdik yapılmışsa tüm faizler 280 hesabında 2012 ye devredilmeli. 2012 yılında 2010 ve 2011 yıı faizleri kkeg yapılmalı,2012 veya sonrası faizler ilgili dönemlerde finansman giderine virmanlanmalı..

Açıklama biraz karışık gelebilir (yazarken bile bana karışık geldi) ama maddeleri oluştururken çok ta karışık olmadığını göreceksiniz.
İnşallah ne anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir :)

KKEg yapmak hemen kolay verilecek bir karar değil maalesef.Ben o kadar acele etmezdim açıkcası..

twolf ' Alıntı:
KKEg yapmak hemen kolay verilecek bir karar değil maalesef.Ben o kadar acele etmezdim açıkcası..

aynen benim de o yönde tereddütlerim vardı :)

Açıklamanıza gelince, araç üzerinde rehin yok sanırım o zaman kredi ticari kredi olarak nitelendirilip araç maliyetine intikal ettirilmeyecek öyleyse..2010 yılı için dediğiniz gibi kkeg yapacağım..2011 yılı için kapanış tastiki yaptırmıyoruz..Dolayısıyla 2011 yılı için ve 2012 1.ay için giderleştirebileceğim..Peki Tahsin Bey 2011 yılı faizlerini aylık olarak 780 e almam gerekmiyormuydu..Eğer o şekildeyse benim 2011 yılının tamamını yılsonunda 780 e almam sıkıntı yaratmaz mı..Saygılarımla,

Araçta rehin yoksa büyük ihtimalle ticari kredidir. Tasdik derdinizde yoksa aynen 2010 yılını kkeg yapın..
2011 yılını finansman gideri yapın.2012 yılı giderlerini de 280 de devredin.(bilançodan bahsediyorum)
2011 yılında doğru olan 780 leri aylık kaydetmektir ama geçici vergi dönemleri itibariyle gider kaleminiz değişecektir.Yani kayıtlarla geçici vergilerdeki gelir tabloları birbirini tutmayacaktır.Benim için önemli değil diyorsanız yıl içine dağıtın.Zaten son geçici hepsinin düzeltmesi olacağı için çokta sorun olmaz.Ama hepsini totalde son döneme kaydedersenizde kimse size niye son dönemde totalleştirdin demez.Yinede geçmiş ay kayıtlarına dokunmamak (helede gelir gider değişikliği hallerinde) en iyisidir.

Tahsin Bey çok teşekkür ederi yardımınız için...
Aynen dediğiniz gii yaptım..

Saygılarımla,