Kredi Kartı Satışlarının Muhasebe Kaydı Hk.

ben bankaları yazıorum fakat hesaplarım hepsi 108 alacak bakiyesi verdi bende satışlardan 120 hesaplardan olan pos mıktarlarını tek tek dustum kalanıda 100 kasayla kapattım bana böle sölendi :) ama ıcım rahat değil çünkü pos tutarları tutmuyo ama bunu anlatamıyorum patrona ;:)

Selamlar
Size söylenenin yanlış olduğunu biliyorsunuzdur.
Şimdi bir sürü sebebi olabilir.Kısaca değinelim.
Kontrole önce şurdan başlayın derim.
*Çokta geriye dönmeyin ama 2015/ocak ayından itibaren kdv beyanında beyan edilen kredi kartı satışları ile aylık mizan kontrolü yaparak ay bazında 108 hesabını karşılaştırın.En azından 108 kaydının doğru olup olmadığını %99 teyit etmiş olursunuz. %1 farkda bana göre valör tarihi sebebinden kaynaklanıyor olabilir.Yani 31'inde çekim yapılan kredi kartı,sistemde görülebilir ama banka kayıtlarına 1'inde intikal edebilir.
Bu kontrolde hata bulunmazsa,büyük ihtimalle
1- Ocak ayından önceki hareketlerde devirler hatalı gelmiştir.
2- Siz banka kart tahsillerini hatalı kaydetmiş olabilirsiniz.

Önce kdv'deki kredi kartı beyanı ile defter kayıtlarını karşılaştırın,sonra tekrar değerlendirebiliriz.
Saygılar

Merhaba,
Başı sıkışan bir arkadaşımız galiba,
İlk kaydı ;
---------------
120 (B)
600 (A)
391 (A)
------------------- sonra
108 (B)
120 (a)
------------------- Sonra
102 (B)
760/770 (B) Siz hangi hesabı kullanoyorsanız (Bu işlemlerde alınan komisyonlar sizin diğer hesaplarınızı bozabilir)
108 (A)
-------------------
Kredi kartından ödemiş olduğunuz komisyonların yıl başından beri tutarlarını tespit edip mutlaka bu hesaplarla karşılaştırmanız gerekecek.
Yoksa 102 - 108 hesaplarınız tutmaz.
Cemal Kadan

Sayın forumdaş,nasıl sonuca gittiğinizi ve neye karar verdiğinizi paylaşırmısınız?

Kredi kartı ile yapılan satışın , kredi kartının hem tahsil aracı buna bağılı olarak bankanın aldığı komisyonun firma açısında gider olduğu ve net para nın da banka hesabında kaldığı sürecini anlattım.
120 Borç (İşletme cari değilde tüm kredi kartlı satışları bir hesap altında topluyorsa 108 hesabı kullanmalı)
391 Alacak
600 Alacak

108 Borç
120 Alacak

102 Borç
770/760 Borç
108 Alacak

ilk kayıt 120 yerine 108 de olabilir. Toptancı yada perakendeci işletme olmanıza bağlıdır.

Cemal Kadan

Son düzenleme: