Kredi Kartı Taksitli Satış İşlemleri

Merhaba, Kredi kartı ile 2012 yılının 10. ayında 6,500 TL'lik 9 taksitli bir alım yaptık. Benim merak ettiğim konu şu ki ilk kaydı 320 borç 309 alacak yapıp toptan 6.500 TL'yi çıktığımızda taksitlerin zamanı gelince afallayıp bu taksitler neydi diye kalmayı engellemek için 309 yerine 379 borç karşılıkları hesabını kullanarak tahakkuk yöntemi ile taksit ödendikçe 309 hesabı alacaklandırıp 379 hesabını borçlandırmak gibi bir yöntem kullanabilir miyiz? Ya da eğer böyle olmuyorsa siz nasıl bir kayıt tercih ediyorsunuz? Kolay gelsin.

alış işlemi 10 ayda yapıldığı için, 1 taksit tutarı olan 722,22 tl'yi 10.ayda ilgili gider kalemine atınız. ilgili muhasebe fişini şöyle yapabilirsiniz

İLGİLİ GİDER KALEMİ 722,22 TL (B)
381 GİDER TAHAKKUKLARI 722,22 TL (B)
481 GİDER TAHAKKUKLARI 5055,56 TL (B)
320 SATICILAR 6500 TL (A)
--------------------------------------------------
AYNI FİŞİN İÇİNDE İKEN SATICILAR KALEMİNİ KREDİ KARTI İLE KAPITINIZ

YENİ YILA GELDİĞİNİZ ZAMANDA

481 GİDER TAHAKKUKLARI (B)5055,56 TL
381 GİDER TAHAKKUKLARI (A) 5055,56 TL

481 HESABI HER AY OLARAK ALT HESAP BAZINDA ÇALIŞTIRIRSANIZ, AYLIK TAKSİTLERİNİZİ KONTROL ETMENİZ DAHA KOLAY OLUR

----------------------
BEN BU ŞEKİLDE Bİ KAYIT ÖNERİYORUM. TABİ YİNE KARAR SİZİN

Son düzenleme:
Haklısınız... İlk kayıt böyle olabilir. Fakat sonra 320'nin kapatılması ile ilgili sıkıntım var Mehmet Bey. 6.500 TL 9 taksitli ya. Toptan ödeme yapıp 320 borç 309 alacak yaparak çıktığımda 309'un taksitlerini takip edemez hale geliyorum. Düşünün ki 5 ay sonrası yani 2013 mart ayı taksidini ekstrede gördüm. Onu işlememem gerekiyor toplu çıkış yaptığım için. Ben bu sıkıntının olmasını istemiyorum. Toplu çıkış yapmadan aylık taksitler geldikçe ödeme yapmak istiyorum. Bu sefer de 320 carisi uyuşmuyor. Bu sorunu aşmak için 320'nin ödemesini yapıp borçlandırırken alacak tarafına 309'dan farklı bir hesap atamalıyım. Ve taksitlerin zamanı geldiğinde o hesabı borçlandırıp 309'u alacaklandırmalıyım. İşte bana o hesap lâzım!

Son düzenleme:
309 hesaba aylara göre alt hesap açıp ilk kaydı buna göre yapsanız nasıl olur.
309.01 Ocak, 309.02 Şubat gibi..

Tamam onu da düşündüm Bülent Bey... Onda da ödeme sıkıntılı oluyor. O kadar fazla alt hesaba böldüğünüzde iki ayda bir yapılan ödemeleri parça parça girmek zorunda kalıyorsunuz. Örneğin ocak ayında biriken rakam 400 TL şubat ayında biriken rakam ise 350 TL. Sizin kredi kartı için mart ayı içinde yaptığınız ödeme ise 700 TL. Bu parayı alt hesaplara bölmek zorundasınız. Bu da hareketi parçalıyor. Ben bir köprü hesap kullanmak istiyorum. Aslında 900lü hesaplar kullanılabilir mi? Ya da bu hesabı kullananlar var mıdır?

Ben kredili kartıyla yapılan alışverişleri tek hesapta takip ediyorum. Ayrıca excelde hesap kesim tarihlerine göre tablo yaptım ayrıntıları orada takip ediyorum.

Merhaba,

Ara hesap kullanmanıza gerek yok;

309 00 001 Kredi Kartı Ödemeleri
309 13 001 Ocak 2013 Taksit
309 13 002 Şubat 2013 Taksit

Şeklinde bölünüz. Ödemeyi 309 00 001 Nolu alt hesaba yapınız. Sonrasında hangi ayın taksidi kapanmışsa 309 00 001 hesap ile ilgili ay arasında virman yapınız.

Saygılarımla,

alış işlemi 10 ayda yapıldığı için, 1 taksit tutarı olan 722,22 tl'yi 10.ayda ilgili gider kalemine atınız. ilgili muhasebe fişini şöyle yapabilirsiniz

İLGİLİ GİDER KALEMİ 722,22 TL (B)
381 GİDER TAHAKKUKLARI 722,22 TL (B)
481 GİDER TAHAKKUKLARI 5055,56 TL (B)
320 SATICILAR 6500 TL (A)
AYNI FİŞİN İÇİNDE İKEN SATICILAR KALEMİNİ KREDİ KARTI İLE KAPITINIZ

YENİ YILA GELDİĞİNİZ ZAMANDA

481 GİDER TAHAKKUKLARI (B)5055,56 TL
381 GİDER TAHAKKUKLARI (A) 5055,56 TL

481 HESABI HER AY OLARAK ALT HESAP BAZINDA ÇALIŞTIRIRSANIZ, AYLIK TAKSİTLERİNİZİ KONTROL ETMENİZ DAHA KOLAY OLUR

----------------------
BEN BU ŞEKİLDE Bİ KAYIT ÖNERİYORUM. TABİ YİNE KARAR SİZİN

Sayın mehmetis,

Sizin önerdiğiniz muhasebe kayıtları, yapılan alışın taksitli veya peşin olmasıyla ilişkili değil, alışın ne amaçla yapıldığı ile ilgilidir. Örneğin işyerini bir yıllık sigorta yaptırırsanız 180/280 hesaplarını kullanarak, kırtasiye alışı yaparsanız 730/770 hesapları kullanarak muhasebe kaydını yaparsınız. Bu iki alışın da peşin/taksitli yada hiç ödenmemesi borç hesaplarının muhasebe kaydını değiştirmez.

Kolay gelsin.

Merhaba, Kredi kartı ile 2012 yılının 10. ayında 6,500 TL'lik 9 taksitli bir alım yaptık. Benim merak ettiğim konu şu ki ilk kaydı 320 borç 309 alacak yapıp toptan 6.500 TL'yi çıktığımızda taksitlerin zamanı gelince afallayıp bu taksitler neydi diye kalmayı engellemek için 309 yerine 379 borç karşılıkları hesabını kullanarak tahakkuk yöntemi ile taksit ödendikçe 309 hesabı alacaklandırıp 379 hesabını borçlandırmak gibi bir yöntem kullanabilir miyiz? Ya da eğer böyle olmuyorsa siz nasıl bir kayıt tercih ediyorsunuz? Kolay gelsin.

Sayın R.Bora,

309 hesabı 2 şekilde kullanabilirsin.

1- Kullandığın ERP proğramı raporları müsait ise kredi kartı ödeme vadelerine göre,
2- Yada her aya bir hesap açıp taksitleri (ödeme vadelerine göre) ayrı hesaplara girebilirsin. O ayki hesabın muavinini çektiğinde o aya ait ödemeleri görebilirsin. Ödeme kaydını da o hangi ayın ödemesini yapıyorsan o hesabı borçlandırırsın.

Kolay gelsin.