Kredi kartlı satış

aday

Katkı Sunan Üye
sanırım bizim burda 108 de takip ediliyor kredi kartlı satış ve 108 lerde ay ay bölünmüş ben daha önce kredi kartlı işlem yapmadığım için soruyorum bu hesap nasıl işleyecek mesele 4500 tl lik satış yaptık 7 taksite her ay 642,85 tl pos hesabımıza gelecek ordanda normal hesabımıza aktarılacak ben banka extrelerine para geçincemi düşeceğim hesaptan oksa hemen 4500 tl düşecekmiyim sırasıyla ne tür kayıtlar yapmam lazım teşekkürler.

Ynt: Kredi kartlı satış

Selamlar
İşi karıştırmak için bayağı uğraşmışlar.
Normal şartlarda bankaya aktarılan çekimlerde 108 (A) 102 (B) yapılır ancak ay ay işlenmiş dediğinize göre aktarılan paranın hangi ay çekiminden geldiğini bilmeniz lazım ki 108'in o alt hesabından düşmeniz lazım.
Kdv görmüyorum.kayıtlar şöyle olabilir.

120- xxxx
600- xxxx
--------//---------
108.10 (ekim çekim) xxxx
120- xxxx
---------//-------------
kasımda bu çekime ait bir taksit hesaba aktarıldı
102- xxx(pos hesabı)
108.10 xxxx
----------//-----------
102-xxx (normal hesap)
102- xxx (pos hesabı)
------//--------------
bu şekilde aktarılan paralar 108'in ilgili alt hesabından düşmesi lazım.hangi paranın hangi alt hesaba ait olduğunu bilmeniz lazım.

Saygılar

peki arkadaşlar. işletme önce pos çekmiş, daha sonra fatura kesmiş daha sonra da banka hesabına geçmeye başlamış (taksitli veya peşin) banka masrafı da olmuş. Bu durumda muhasebe fişleri ne şekilde olmalı?

mes_ar ' Alıntı:
peki arkadaşlar. işletme önce pos çekmiş, daha sonra fatura kesmiş daha sonra da banka hesabına geçmeye başlamış (taksitli veya peşin) banka masrafı da olmuş. Bu durumda muhasebe fişleri ne şekilde olmalı?

Sayın twolf un kaydına ilave olarak peşinen çekilen pos tutarını önce avans hesabına alıp daha sonra ilgili cari hesaba aktaracaksınız.
Onun dışında pos ile tahsilat işlemleri aynen Sn.twolf un aktardığı gibi olmalı.

mes_ar ' Alıntı:

108 xxxxxxxxxxxx
120 xxxxxxxxxxxx
-------------------//-------------------------
120 xxxxxxxxxxxxxxx
600 xxxxxxxxxxxxxxx
-------------------//--------------------------
102 xxxxxxxxxxxxxxxxx
760 xxxxxxxxxxxxxxxxx
108 xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
----------------------//---------------------------

ama bu şekilde yapıldığında şahsın parayı faturadan önce mi sonra mı vardiği anlaşılmıyor. alınan avanslar hesabının kullanılması gerekmez mi?

Selamlar
Bunu anlamak o kadar kolay değil.Şöyle ki; 3 gün öncesinden pos çekersiniz ama faturanızda müsaittir,bugünden 3 gün öncesine fatura düzenlersiniz.Nasıl anlaşılacak :)
Çekim ile fatura düzenleme arasında gün farkı olursa avanslar hesabı kullanmak en doğrusudur.
Fakat sürekli çalışılan bir müşteri ise ve 120 hesabı sürekli borç veya alacak bakiyesi veriyorsa bu çekim için ayrıca bir avanslar hesabı açmakta gereksizdir.Cari hesap içinde bu anlaşılabilir.
Saygılar

arkadaşlar fatura kesilmiş, aynı tarihte pos çekimi yapılmış, Bu durumda ; 108 xxx
600 xxx
391 xxx şeklinde mi muhasebeleştirilmeli?

mes_ar ' Alıntı:
arkadaşlar fatura kesilmiş, aynı tarihte pos çekimi yapılmış, Bu durumda ; 108 xxx
600 xxx
391 xxx şeklinde mi muhasebeleştirilmeli?

Selamlar
ben bu şekilde muhasebeleştiriyorum.

Merhaba, benimde bu konuda fikre ihtiyacım var.

Kredi kartı satışı yapan bir giyim mağazası var.
Bazen 9, bazen 10 a bölüyor taksitleri.
Ben kayda alırken;

-------------/-----------
108
ilk taksit
127
2-9 taksitler
600
391
----------/---------------

yeni ay başlayıncada
----------/--------------
108
2.taksit
127
2.taksit
-----------/--------------

bu şekilde muhasebeleştiriyorum. Kredi kartı işlemlerini.
burada ileriki ayları tespit ediyorum, bunları 127 e atıyorum. Dönem bitincede 108 e alıyorum. Bankadan da ödemesini gerçekleştiriyorum.
Bu kayıtlarda eleştirilecek bir husus var mı?

selamlar
Zahmetli ve takibi zor bir kayıt gibi görünüyor ama bence yerinde bir kayıt.108 ve 127'nin işlem açıklamalarına uygun..Çekim yapılmış ve 120 ile ticaret bitmiştir.haliyle vadeli çekim olarak 127 devreye girmiştir.Taksit çekildiğinde de artık hazır değer haline gelecektir.Bence uygun.tek handikap 127'nin takibinin zor olmasıdır.Ama başkada alternatif görünmemektedir.
Saygılar

peki taksitleri gözardı edip, yalnızca 108 no lu hesap kullanılsa sorun olur mu? dönem sonunda nihai olarak hangi hesap görünecek?

Selamlar
Öncelikle şunu söyleyebilirim.Müşavirlik hizmetini serbest büro faaliyeti olarak yürüten bir ofisin elbetteki bu teferruata girmesi zordur.pos işlemlerinin çok olduğu bir firmada bırakınız sadece 108 de kaydetmeyi hangi işlemin nakit hangi işlemlerin taksitli olduğunu tesbit etmek bile zordur.Sadece bir elemanı sırf bu iş için bile tahsis etsek yeridir.Bu da mümkün olmadığı için bu kadar teferruatlı bir ayırımın büroda takip edilmesi gerçekten zordur.Başarabilen arkadaşları öncelikle bu anlamda tebrik etmek gerekir.
Her pos işlemini sadece 108 hesabında da takip etmek aslında yanlıştır.Çünkü henüz hazır değer haline gelmeyen,ticari alacak kabul edilen şekliylede yapılan pos işlemleri vardır.Örneğin yapılan yorumlarda hesaba 1 ay veya 45 gün sonra geçecek pos işlemlerinin 127 hesabında (ki bunlardan genelde komisyon kesilmez) ertesi gün hesaba geçecek olan pos işlemlerininde (genelde komisyon kesilir) 108 hesabında takip edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Fakat fiiliyatta bu ayırım gerçekten zordur.Çoğunlukla hesaba geçiş süresine bakılmaksızın 108 hesabı kullanıldığı görülür.
Vade açısından bakarsanız bu şekilde bir ayırım varken ve bunun takibi bile zorken,taksitli satışların takibinin zorluğunu artık bir düşünün.Yorumlar bu ayırımı yapın diyor.Yapamasak,bu defa da kdv beyanındaki kredi kartı satış bilgileri sorunu önümüze çıkacaktır.Taksitli de satsak,faturasını kesip,matraha yazdık,iyi de kdv beyanına tahsil edilen taksit kadarını aksettirdik.Kontrol de bu fark nasıl izah edilecek.hadi gerekli notlarla vs.lerle izah edildi diyelim,muhasebe kayıtlarında bu takip nasıl yapılacak.108 hesabının ne kadarı taksitli,ne kadarının hangi ayda tahsil edileceği vs. ilk bakışta belli olmayacaktır. Bence 127 ayırımıyla net olmasa bile,bu ayırım bir nebze sağlanabilir.
Aşağıda paylaştığım bir yorumda ise 108 hesabını epeyce bir alt hesaplandırmış.takip edip başarabileni tebrik etmek lazım.

Alıntıdır.

4.2. Ticari Mal Kredi Kartı İle Satış Kaydı
Kredi Kartıyla mal sattığımızda aşağıdaki muhasebe kaydını yapmamız gerekmektedir.
.. / .. / 2007
120 ? B Alıcısı 1.180,00

600 ? X Malı 1.000,00
391 ? Hesaplanan KDV 180,00
?? No.lu Satış Faturası kaydı
.. / .. / 2007
108 ? Z Bankası Pos makinesi 1.180,00
?. No.lu Slip 1. Taksit ??. Vade 295,00
?. No.lu Slip 2. Taksit ??. Vade 295,00
?. No.lu Slip 3. Taksit ??. Vade 295,00
?. No.lu Slip 4. Taksit ??. Vade 295,00

120 ? B Alıcısı 1.180,00
??. No.lu Slip Kredi Kartıyla Ödenen

İşletme isterse taksitli satıştan gelecek paraların ne zaman hesaba yatacağının takibini yapmak için vadeli çekler tablosuna benzer bir tabloda takip yapabilir. Bu yöntemle nakit akışını kontrol edebilir.

4.3.Kredi Kartı ile Yapılan Satışlardan Vadesi Gelen Sliplerin Banka Hesabına Yatan Tutarının Kaydı

Vadesi gelen sliplerden hesabımıza yatan paraların kaydını aşağıda belirtildiği şekilde yapabiliriz.
.. / .. / 2007
102 ? Z Bankası 295,00

108 Z .bankası Pos Makinesi 295,00

?. No.lu Slip 1. Taksit ??. Vade Slip tahsili

Tahsil edilen tutar hemen kullanılabilecek şekilde Banka ile sözleşme yaptık ve bunun karşılığında %3 komisyon ödeyeceğiz. O zaman Muhasebe kaydı aşağıdaki gibi olacaktır.
.. / .. / 2007
102 ? Z Bankası 286,15
780 ? Kredi Kartı Komisyonları Hs. 8,85
108 Z .bankası Pos Makinesi 295,00
?. No.lu Slip 1. Taksit ??. Vade Slip tahsili

5. KDV BEYANNAMESİ
İşletmeler KDV Beyannamelerinde Kredi Kartlı Satışlar bölümüne ilgili aya ait 108 hesabın borç toplamını yazacaklardır.

Saygılar