Kredi Kartlı Satışlar

günaydın arkadaşlar kredi kartlı satış yaptığımızda mal birkaç gün sonra müşteriye teslim ediliyor teslimi sırasında fatura kesiliyor benim sorum kredi kartıyla ödeme yapan müşteriye hemen fatura kesmek gerekiyor mu ben sıkıntı olmaz düşüncesindeyim sonuçta aynı gün olmasa da faturası kesiliyor.ödeme yapıldığı an tahsilat makbuzu düzenleniyor.yorumlarınız için teşekkür ederim iyi çalışmalar

Başlık açarken büyük harf kullqanmayınız

Ynt: KREDİ KARTLI SATIŞLAR

Selamlar.
Tabiki ortada bir teslim olmadıkça fatura düzenlenmesi mümkün değildir..Faturanın düzenlenme şartlarının başında teslim gelmektedir.Yapmış olduğunuz tahsilat bu anlamda avans hükmünde olacaktır.yani kayıtlara girerken "alınan avanslar" kullanılabilir.Fakat işletme defterlerinde bunuda kullanamayacağımız için,bu tip tahsilatları ayrı bir yerde takip etmek gerekecektir.
Sorunuzun özüne gelince bu tip tahsilatlarda teslm yoksa fatura kesmeye gerek yoktur.
Fakat malumunuz kredi kartı satışlarının kdv beyanında ayrı bir yeri vardır.Şöyle sorunlarınız olacaktır.
1-yaptığınız tahsilat sisteme gireceğinden kdv beyanına yazılacaktır fakat fatura kesilmediği için beyan edilen matrahla uyuşmayacaktır.
2- Şayet Faturası kesilmemişse tahsilatı da kredi kartı satırında göstermek istemezseniz ,bu durumda da sistemdeki kredi kartı tutarıyla uyuşmayacaktır.
Bu farklılıklar daire tarafından tesbit edildiğinde sizden izahat istenecektir.Gerekli izahatı yapabildiğiniz sürece sıkıntı yaşanmayacaktır.

Saygılar

Ynt: Kredi Kartlı Satışlar

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim bizim ltd.şirket işletme değil ayla ilgili sıkıntı yok örneğin kredi kartlı tahsilat yapılıyor akşamına veya 1-2 gün içerisinde faturası kesiliyor uzun beklemeler olmuyor ben yine de bunu avans olarak mı işlemeliyim

Ynt: Kredi Kartlı Satışlar

Dediğinz işlem aynı ay içinde gerçekleşiyorsa sorun yoktur.Ama yinede teslimden önceki tahsilat aslında avanstır.Şöyle yapabilirsiniz.Muhasebe kayıtları günlük yapılıyorsa;aşağıdaki şekilde
108 340
340 ve 600
391

maddeleri olacaktır. 10 âr gün veya başka şekilde yapılıyorsa sadece;
108
600
391 maddesi de yapılabilir.

Saygılar