Kredili konut satışı yanlış beyan

Merhaba,iskanı olmayan bir daireyi bundan 3 ay evvel aldım.Alırken belediye raiçinin üzerinde gösterdimfakat fiat yinede 5000tl idi Satarkende 6000tl gösterdim fakat alıcı kişi konut kıredisi kullandı.42000tl. Şatışı yapalı bir ay oldu fakat ben bu satıştan ceza yiyebileceğimi duydum.Bu satışımı nasıl ve( cezası falan dahil) kaç liraya düzeltebilirim.(Alım satımı yapan eşim ama ben kendim miş gibi yazdım.Bu adamda ne problemliymiş demeyin.)

Ynt: Kıredili konut satışı yanlış beyan

Diğer başlıkta yanlış bilgi verdiğiniz tahmin etmiştim zaten, bugün 6.000.-TL'ye değil ev evin bir odasını bile satmazlar. Ben bu soruya cevap vermeyeceğim,nasıl olsa MURAT13 bizim söylediklerimize inanmayacak,diğer meslektaşlarımı da cevap vermemelerini tavsiye ediyorum.

Ynt: Kredili konut satışı yanlış beyan

Beni yanlış anladınız galiba ben sizlere inanmasam tavsiyelerinize uyup mm e danışmazdım.Size inanmamazlık degil sadece mm in söylediğini sizlere sordum doğruluk payı var mı diye.Nitekim tepkilerinizden doğru olmadığını anladım ama ne yapayım ben size iyi bir mm varmı diye sormuştum.Ayrıca bu satışı eşim yapmış konuyu uzatmamak için ben yapmışım gibi yazmıştım.Cevap vermesenizde canınız sağolsun.Şimdiye kadar verdiğiniz cevaplar için yinede teşekkür ederim.

6000tl ye ev vermezler demişsiniz ama iskanı olmayan bina ve belediye raici o kadar ne yapayım.Ayrıca bahsi geçen mülkler hep ilçelerde.

Banka da 6.000.-TL'lik eve 42.000.-Tl kredi vermez. İskan yoksa bile(ki TR'deki konutların %80'nin iskanı yoktur) 634 sayılı kanuna göre kat irtifakı tapusu vardır. Tapuda görünen değeri 6.000 de olsa siz bu evi gerçekte 42.000.-TL'ye satmışsınız.

Tapusu vardı ama kat irtifakımı bilmiyorum belediye raiçi 5000tl nin altında idi.Ama şöyle bir durum var,eskiden konut kıredisinde tapuya bankadan yetkililer gelirdi ve nekadar kredi kullanıldığını söylerler di.Şimdi eksperde özel ,tapuya bankadan kimse gelmiyor sadece banka adına bir avukat geliyor ve ne kadar kredi kullanıldığını bilmiyor.Gerçek satış bedelim 6000tl değil ama 42000tl den de daha az.

Benim sizlere danışma amacım ben bu yanlışımı nasıl ve kaça düzeltebilirim idi.

sn koray karakaya ya ithafen mm danışmamı söylediniz, malimüşavire danıştığımda aldığım cevabı sizinle paylaşınca sizlere inanmadığımı düşünerek benim sorduğum soruya kimsenin cevap vermemesini istediniz.Fakat şahsınızın cevaplarının doğruluğu da tartışılır.Çünkü bahsi geçen diğer konuya yaptığınız yoruma göre KDV ödemem gerektiğini yazmıştınız.Fakat yorum yapan diger arkadaş KDV ödemiyeceğimi söylemişti,demekki bu duruma göre şahsınızada inanmamamız gerekiyormuş.